Egsoz Delinirse Ne Olur?

Patlak egzozlar gürültü kirliliğinin yanında çevreye de oldukça fazla zarar vermektedir. Pis kokusu ve olağan üstü ses ile insanları rahatsız etmektedir. Peki patlak egzozun zararları nelerdir?

Egzoz delik olursa araç artık oldukça fazla yakıt tüketimine başlayacak ve motorda zararlara neden olacaktır.

Egzoz borusu delinmesi halinde ne olur?

  • Araçta oldukça yüksek yakıt tüketimleri meydana gelir.
  • Doğaya oldukça yüksek zehirli gaz yayılır.
  • Araç performansı ciddi seviyede hissedilir biçimde düşer.
  • Yakıt kokusu gelir.
  • Egzoz gürültülü sesler çıkar.
  • Uzun süre bu şekilde binilirse motorda bir takım problemler meydana gelir.
[infobox color=”#dd9933″]NOT: Patlak egzoz doğaya ciddi şekilde zararlı gaz salınımı yapmaktadır. Bu yüzden araçlardaki patlak, delik egzozlar kısa süre içerisinde değişmeli veya tamir edilmelidir.[/infobox]

Patlak Egzoz Tamiri Nasıl Yapılır?

Evet. Patlak egzoz tamiri yapılabilmektedir. Fakat egzozun ne kadar çürüdüğüyle alakalıdır. Çürüme az ise oksijen kaynağı yapılarak egzoz kurtarılabilmektedir. Egzozda büyük delikler varsa kaynak kurtarmıyor gibi ise direk yenisiyle değiştirilmesi en sağlıklı yöntemdir. Kaynak gibi yöntemlerde geçici yöntem sayılmaktadır.

Patlak Egzoz Tamiri Fiyatları

Patlak egzoz tamiri fiyatları 2022 yılında ortalama olarak 300 TL’den başlamaktadır. Egzoz firmasına gittiğiniz de patlak yer kontrol edilmekte ve tamir yöntemleri tercih edilecek ise ona göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Egzoz çürümesi gibi durumlarda da değişim yerine tamir yöntemleri kullanıcı isteğine göre yapılmaktadır.

[vurgu color=”#8224e3″]Egzoz tamiri fiyatları[/vurgu] günümüzde aracına göre 500 ile 2500 tl arasında değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Tofaş grubu bir aracın egzozu 350 liradan başlayabiliyor.

Egzoz değiştirilirken susturucular ile komple değiştiğinde ömürlük olabilmektedir. Egzoz susturucusu tıkalı olduğunda da yakıt tüketimi artar, çekiş düşer ve seste boğulmalar meydana gelir.

Egzoz susturucuları  gelen sesi süzer ve sesin çıkmamasını sağlarlar. Bu şekilde gürültü kirliliği olmaz. Susturucu arızasında araç oldukça fazla ses yapacak ve kullanıcıları rahatsız edecektir. Patlak egzoz cezası da yazılmaktadır. Polis çevirmesinde araç çok ses yapıyorsa polis memuru tarafınıza ceza yazabilir.

Patlak egzozdan ceza yenir mi?
Patlak egzozdan ceza yenir mi?

Delik egzoz motora zarar verir mi?

Delik bir egzozunuz varsa bu her şeyden önce çevre sağlığı açısından ciddi riskleri beraberinde getirir. Çünkü delik bir egzoz demek; çevreye zararlı olan gazların yayılması anlamına gelir. Böyle bir sorunu yaşıyorsanız zaten yakıt tüketimi konusunda da belirgin bir artış yaşarsınız. Bir de böyle bir durumda yakıt kokusu da alırsınız. Elbette ki bu sorun uzun vadede aracınızın da motoruna zarar verecektir. Bundan dolayıdır ki şayet aracınızda bir şekilde egzoz deliği sorunu varsa bir an önce tamir ettirmenizde fayda vardır. Unutmamak gerekir ki patlak bir egzozun varlığı motorunuza ciddi bir zarar verme durumunun da karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılacaktır. Bir de delik bir egzoz gürültü kirliliğine de neden olacaktır.

Delik egzoz motora zarar verir mi?

Egzoz ömrü ne kadardır?

Esasında bir egzozun ömrü araçtan araca değişir. Ancak yine de ortalama bir fiyat verecek olursak 10 yıllık bir sürenin egzoz ömrü olduğunu ifade edebiliriz. Egzoz motora kaynaklanmıştır. Egzoz arızalanırsa motorun değiştirilmesi gerekecektir. Bir egzoz sisteminin ömrü, nasıl kullanıldığına ve bakımına bağlıdır. Örneğin, yılda 10 bin kilometreden daha az kullanılan bir araba, her gün kullanılan bir arabadan daha uzun ömürlü olacaktır. Bir egzoz sisteminin ömrü, ne kadar iyi yapıldığına ve kurulduğuna da bağlıdır. Kötü yapılmış veya monte edilmiş bir egzoz sistemi, dayanıklılık ve kalite için tasarlanmış bir egzoz sisteminden çok daha hızlı bozulabilir. Özetle egzoz sisteminizin ömrü birçok faktöre bağlıdır.

Egzoz ömrü ne kadardır?

Egzoza kaynak yapılır mı?

Şayet egzozunuzda bir delik varsa ve bu delik nispeten küçükse böyle bir durumda aracınızın egzoz bölümünü kaynak yaptırarak tamir ettirebilirsiniz. Ancak bu çoğunlukla geçici bir çözümdür. Bu tarz bir tamir işlemi sonrasında aradan bir zaman geçtiğinde tekrar egzoz kısmında bir sorun yaşama olasılığınız da artış gösterecektir. Egzoz paslanmaz çelikten yapılmıştır ve yıllarca dayanabilir. Egzoz motora kaynaklıdır, bu yüzden endişelenmenize gerek yoktur. Havalandırma egzozu bir zorunluluk değil, bir seçenektir. Trafikte sıkıştığınızda veya sıcak bir günde park ettiğinizde arabanızı serin tutmanıza yardımcı olur.

Egzoza kaynak yapılır mı?

Patlak egzozdan ceza yenir mi?

Aracınızda patlak bir egzoz sorunu varsa bu ciddi bir sorundur. Üstelik trafikte yakalandığınızda 1002 TL gibi bir para cezasına çarptırılma olasılığınız da vardır. Hatta gürültülü bir egzoz sistemine sahipseniz böyle bir durumda aracınızın trafikten men edilmesi riski de vardır. Bundan dolayı şayet aracınızda patlak egzoz sorunu yaşıyorsanız bu ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır. sonuç olarak egzozunuzun ömrünü kullanılan malzemenin türü, ne kadar süreceğini belirleyecektir. Bu tür sistemler paslanmaz çelikten yapılmıştır ve işçilik veya malzeme hatalarına karşı garantilidir. Bunların çoğu, aracınıza nasıl baktığınıza ve ne tür bir sürüş yaptığınıza bağlıdır.

Yorum yapın