Teknik Bilgi 18.293 0

Egsoz Delinirse Ne Olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Patlak egzozlar gürültü kirliliğinin yanında çevreye de oldukça fazla zarar vermektedir. Pis kokusu ve olağan üstü ses ile insanları rahatsız etmektedir. Peki patlak egzozun zararları nelerdir?

Egzoz delik olursa araç artık oldukça fazla yakıt tüketimine başlayacak ve motorda zararlara neden olacaktır.

Egzoz borusu delinmesi halinde ne olur?

  • Araçta oldukça yüksek yakıt tüketimleri meydana gelir.
  • Doğaya oldukça yüksek zehirli gaz yayılır.
  • Araç performansı ciddi seviyede hissedilir biçimde düşer.
  • Yakıt kokusu gelir.
  • Egzoz gürültülü sesler çıkar.
  • Uzun süre bu şekilde binilirse motorda bir takım problemler meydana gelir.
NOT: Patlak egzoz doğaya ciddi şekilde zararlı gaz salınımı yapmaktadır. Bu yüzden araçlardaki patlak, delik egzozlar kısa süre içerisinde değişmeli veya tamir edilmelidir.

Patlak Egzoz Tamiri Nasıl Yapılır?

Evet. Patlak egzoz tamiri yapılabilmektedir. Fakat egzozun ne kadar çürüdüğüyle alakalıdır. Çürüme az ise oksijen kaynağı yapılarak egzoz kurtarılabilmektedir. Egzozda büyük delikler varsa kaynak kurtarmıyor gibi ise direk yenisiyle değiştirilmesi en sağlıklı yöntemdir. Kaynak gibi yöntemlerde geçici yöntem sayılmaktadır.

Egzoz tamiri fiyatları günümüzde aracına göre 500 ile 2500 tl arasında değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Tofaş grubu bir aracın egzozu 350 liradan başlayabiliyor.

Egzoz değiştirilirken susturucular ile komple değiştiğinde ömürlük olabilmektedir. Egzoz susturucusu tıkalı olduğunda da yakıt tüketimi artar, çekiş düşer ve seste boğulmalar meydana gelir.

Egzoz susturucuları  gelen sesi süzer ve sesin çıkmamasını sağlarlar. Bu şekilde gürültü kirliliği olmaz. Susturucu arızasında araç oldukça fazla ses yapacak ve kullanıcıları rahatsız edecektir. Patlak egzoz cezası da yazılmaktadır. Polis çevirmesinde araç çok ses yapıyorsa polis memuru tarafınıza ceza yazabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir