Egea Triger Seti Kaç Binde Değişir ?

Fiat Egea modelinde triger setlerinin hangi aralıklarda değişeceği kitapçıkta belirtilmiştir. Araç sürücülerinin triger değişim zamanına uyması, sağlıklı çalışan bir motor açısından oldukça önemlidir. Benzinli ve dizel Egea modellerinin triger seti kaç binde değişir ? Konumuzda detaylıca ele alacağız.

EGEA 1.3 multijet triger ne zaman değişir?

Egea 1.3 multijet araçlarda triger zinciri değişim aralığı 160 bin km yada 5 yıl olmaktadır.

Bu değişim vaktini araç sürücülerinin takip etmesi çok önemlidir. Kilometre dolmadıysa bile 5 yılda bir servise giderek triger zincirinin durumu kontrol ettirilmeli, bollaşma ve motorda gürültü var ise değiştirilmelidir.

Egea 1.6 multijet triger seti kaç binde değişir ?

Egea 1.6 multijet triger zinciri Değişim aralığı 120 bin km yada 5 yıl dolmaksızın değişim yapılması gerekir.

Egea 1.3 ve 1.6 araçlarında triger zincir seti bulunmaktadır. Servislerin belirttiği bu süreleri aşmamak oldukça önemlidir. 5 yıl olduğunda araç kilometresi belki dolmamıştır fakat yine de triger kontrollerine gitmeli ve gerekiyorsa değişim yapılmalıdır.

Fiat Egea 1.4 Benzinli Triger Seti Ne Zaman Değişir

Egea 1.4 Fire modelinde triger kayışı değişimi 120.000 km veya 5 yıl şeklinde olmaktadır.

Benzinli 1.4 Egea modelinde triger kayışı bulunmaktadır. Km dolmaksızın her 5 yılda bir servise giderek triger kayışının kontrolleri yapılmalıdır.

Marka modelFiyat
Fiat Egea 1.3700 – 1000 TL
Fiat Egea 1.4750 – 1250 TL
Fiat Egea 1.61000 – 1400 TL
Triger seti ile birlikte ne değişir?

Triger seti kaç km gider?

Araçlar açısından kritik bir etkiye sahip olan; triger seti, motorunuzun eksantrik millerini çalıştıran lastik bir kayıştır. Triger kayışı, krank mili kasnağına ve eksantrik mili kasnağına bağlı olan bir parçadır. Eksantrik mili ters yönde dönerken krank mili bir yönde döner. Eksantrik mili, bujilerinizin ne zaman ateşleyeceğini kontrol eder. Bu da motorunuzun yakıt ve havayı ne zaman alacağını kontrol eder. Triger kayışı, ortalama 90 bin ile 140 bin km kadar kullanabilecek bir şekilde tasarlanmıştır. Bazı motorlarda farklı zamanlarda yıpranabilen birden fazla kayış bulunur. Bu nedenle bunları düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde değiştirmek önemlidir. Çünkü bu kayışlarda çıkacak olan herhangi bir sıkıntı can sıkıcı olacaktır. Ayrıca maliyetli tamiratlar da ortaya çıkabilir.

Triger seti kaç km gider?

Triger seti ile birlikte ne değişir?

Aracın hareket etmesinde kritik bir etkiye sahip olan; triger kayışı, gücü krank milinden eksantrik millerine ve bir motordaki valflere aktaran lastik bir kayıştır. Silindirler sırayla ateşlenir. Böylece giriş valfi açıldığında tüm pistonlar uygun konumlarında olur. Triger kayışı, motorun çalışması sırasında belirli zamanlarda valflerin açılıp kapanmasından sorumludur. Triger kayışlarının, motor tipine, tasarımına ve diğer faktörlere bağlı olarak, genellikle 100 bin km’yi aşan kilometre aralıklarında periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Sonuç olarak triger seti her 100 bin km’de bir kontrol edilmesi şart olan bir parça olarak karşımıza çıkar.

Yorum yapın