Ebd Arızası Nedir, Esp ile Aynı Mı?

Ebd arızası nedir? Bu arıza genel olarak tekerlekteki hız sensörlerinin verileri doğru tespit edememesi ya da akü problemleri yüzünden kaynaklanıyor. Ebd sistemi ABS ile ortak bir şekilde çalıştığından olası arıza durumda gösterge üzerinde abs lambası sürekli yanıyor. Gösterge üzerinde arızayı fark ettiğinizde mutlaka arıza tespit cihazı ile araca bağlanıp hata koduna göre işlem yapabilirsiniz.

Arıza meydana geldiğinde akü zayıflığından dolayı bazen arıza lambası yanmayabiliyor. Bu durum sensörlerin tam olarak işlevini yerine getirememesinden kaynaklanıyor. Ebd arızasını onarmak için akünün test edilmesi gerekirse değiştirilmesi gerekiyor. Arızaya hızlı müdahale edilmediği durumlarda aracın fren dengesi bozuluyor. Sonuç olarak durma mesafesi uzayacağından farklı kazalar meydana gelebiliyor.

Ebd Arızası Nedir

Ebd Nedir?

Ebd, İngilizce bir kısaltma olup Türkçe olarak “elektronik fren gücü dağıtıcı” anlamına geliyor. Bu sistem frene basıldığında aracın ön ve arkasında denge sağlıyor. Normal şartlarda frene basıldığında araç öne doğru eğim gösteriyor. Arka tekerleklere güç daha az bineceğinden kızaklama meydana gelerek fren mesafesi uzayabiliyor. Ebd sistemi bu durumun önüne geçiyor. Ebd arızası giderilmezse fren dengesi sağlanamıyor.

Ebd fren sistemi kısaca ani fren yapıldığında ön ve arka tekerlere bindirilen yükün eşit olarak dağılmasını sağlıyor. Aracın yol tutuşunun iyi olması ve yolda stabil devam etmesi için mutlaka ebd sisteminin çalışır durumda olması gerekiyor. Aracın bakım ve kontrol muayenesi zamanında eğer sistemde bir problem varsa yetkili bir uzmana danışılması gerekiyor.

Ebd Arızası

Ebd ile Esp Aynı mıdır?

Ebd ve Esp bazı otomobil kullanıcıları tarafından karıştırılan sistemler arasında yer alıyor. Ebd tekerlekler arasındaki fren kuvvetini dengede tutuyor. Yani diğer bir deyişle ABS’nin çalışmadığı hallerde arka tekerlere yeterli gücü sağlayarak ön tekerlere bindirilen yükü hafifletiyor. Ebd arızası olduğunda arka tekerlere yeterince güç uygulanmadığından denge sağlanamıyor.

YouTube video

Esp ise virajlı yollarda frene basıldığında önde ve arkadaki tekerlerde boş dönen varsa sensörler tarafından tespit ediliyor. Hangi tekerlere ne kadar miktarda basınç uygulanacağı bu sistem sayesinde belirleniyor. Esp virajlarda güvenli fren yapmayı sağlıyor. Ebd ise düz yollarda ABS’ye ihtiyaç kalmaksızın yüksek kalitede verim sağlayarak aracı güvenli şekilde durduruyor.

Araba EBD sistemi nedir?

Arabada EBD sistemi; fren kuvvetinin dağıtımı sistemine yönelik olara devreye giren yeni nesil elektronik fren sistemidir. Bu sistem, tekerler arasındaki fren kuvvetini dengelemektedir.

Renault EBD nedir?

Renault markasına ait yeni nesil modellerde yer alan EBDİ; elektronik fren kuvvetinin dağıtımına yönelik olarak geliştirilen bir sistemdir.

EBD ile ESP Arasındaki Fark Nedir?

EBD düz yolda devreye girerken; ESP virajlarda fren güvenliğini sağlamaktadır. EBD henüz ABS devreye girmeden aracın durmasına destek sağlar.

Yorum yapın