Donan Araç Nasıl Çalıştırılır

Soğuk kış aylarında hemen herkesin korkulu rüyasıdır aracın donması. Sabah kalkarsınız marşa basarsınız ki araç çalışmıyor. Belki içindeki su dondu, belki de yakıt dondu ama sebebi her ne olursa olsun sonuç değişmiyor. Neticede aracımızı bir süre çalıştıramıyoruz. Bu durumu hızlandırmak için neler yapabiliriz?

Donan aracı hızlı bir şekilde nasıl çalıştırabiliriz?

Olayın aslına bakacak olursa bu durum çok sık karşımıza çıkmıyor. Nadiren de olsa geceleri soğuk ve ayazın oldukça yoğun bir şekilde görüldüğü doğu Anadolu illerinde dönem dönem yaşanabilmektedir. Oldukça soğuk havanın etkisi ile araç iki şekilde çalışmayabilir,

  • Motor suyunun donması

Motor suyunun donmaması için ne yapılır?

Bütün araçlar yüksek derecede yanma sonucunda oluşan ısıyı ortadan kaldırıp soğutma yapabilmek için farklı farklı sistemler kullanır. Bu sistemlerin en temel yapı taşını ise antifrizler oluşturuyor. Antifriz yapı itibari ile soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle aracın içinde donmaz ve soğutulmanın sağlıklı bir şekilde yapılmasına neden olur. Eğer aracınızın su haznesinde hiç antifriz yoksa ya da yeterli derecede değilse bu durumda içindeki su donacak ve araç çalışmayacaktır. Aracınızdaki çalışmama sorununun bu neden mi kaynaklandığı kontrol etmek için elinizle motor su hortumlarını çok bastırmadan sıkabilirsiniz. Eğer içindeki su buz olmuşsa sertleşecek ve üzerindeki hortum taş gibi olacaktır. Bu durumda da sıktığınız zaman oldukça sert bir yapıya bürünür. Böyle bir olayda elinize sıcak su alıp hortumların üzerinde gezdirebilirsiniz. Vermiş olduğunuz ısı, içindeki suyun erimesine ve aracın tekrar sağlıklı bir şekilde çalışmasına neden olacaktır. Bu olayla tekrar karşılaşmamak içinde aracınızın içine kalitesi ve donma derecesi yüksek bir antifriz koyabilirsiniz.

  • Motor yakıtının donması

İçindeki yakıt donar mı diye düşünmeyin. Benzinli araçlarda olmasa da dizel araçlarda ara ara karşımıza çıkabilen bir durum. Yakıt tamamen donmasa da kristalleşmeye uğradığı için akıcılığını yitirip aracın çalışmamasına neden oluyor. Halk arasında en sık yapılan yöntem yakıt deposunun alt kısmında ateş yakıp kristalleşmeyi gidermek –ki bu metodu sakın uygulayamayın. Mazotu donan arabada katkı maddeleri çözüm sağlayabilmektedir. Birde euro dizel yakıtlar kullanılması tavsiye edilmektedir. Hele ki benzinli araçlarda asla! Aracın patlamasına kadar uzanan bir sürece neden olabilirsiniz. Elinize alacağınız sıcak su yardımı ile yakıt borularına ve yakıt pompasına doğru dökebilirsiniz. Bu durumla devamlı karşılaşmamak içinde çok soğuk bölgede yaşıyorsanız yakıtınıza satılan katkı maddelerinden ilave edebilirsiniz.

Kışın arabanın donmaması için ne yapılır ?

Bunun cevabı aslında oldukça basittir. Kış aylarında araçların donmaması kesinlikle Antifiriz kullanılması gerekir. Aracın tamamen su ile dolu olması kışın donma sorunları oluşturur ve araç çalışmaz. Antifiriz ise kesinlikle doğru oranlarda eklediğinde -50 dereceye kadar koruma sağlar ve aracınız donma sorunu yaşamaz. Özellikle sadece kış aylarında değil, yaz aylarında bile Antifiriz kullanmak gereklidir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.