Boğaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde hava girişini ayarlayan, hava sistemini yöneten parçaya gaz kelebeği veya boğaz kelebeği denmektedir. Bu parçanın önemi oldukça fazladır. Oluşabilecek her hangi bir arızada aracın hava giriş çıkış değerlerinde sapmalar görünecektir. Boğaz kelebeği oluşabilecek en ufak bir arızada anında hissettirebilir. Hava ve yakıt dengesi konusunda tüm görevi bu parça üstlenmektedir.

Boğaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir ?

  • Rölantide bir takım git gel olabilir. Sürekli dalgalanma halinde olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, araç 2200 devir ve 3000 devir arasında sürekli git gel yapabilmektedir.
  • Boğaz kelebeği arızasında stop etme gibi sorunlar görülebilir. Özellikle ışıklarda stop etme, debriyaja bastığında stop etme , boşa alındığında stop etme gibi bir takım sorunlar olabilir.
  • Ani kalkışlarda yakıt ve hava karışımı dengeli olmadığı için teklemeler görülebilir.
  • Yakıt ve hava karışım hatasından dolayı motor arıza lambası yanabilir.
  • Özellikle sabahları geç çalışma sorunları meydana gelir.
  • Yakıt ve hava karışımında hata olduğu için yakıt kokusu gelebilir.

Boğaz Kelebeği Arızalanırsa Ne Olur  sorusunun cevabını üstte maddeler halinde siz otomobil sürücüleri için hazırladık. Gaz kelebeği arızası olan bir araçta yukarıda ki tüm maddeler gerçekleşebilir veya sadece bir tanesi görülür. Bu gibi sorunlarda aracın OBDII cihazına bağlanarak detaylı bir şekilde arıza tespiti yapılmalıdır.

Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Nasıl Yapılır

Gaz kelebeği temizleme işlemini yaptıktan sonra aracın boğaz kelebeği adaptasyonu yapılmalıdır. Boğaz kelebeği adaptasyon işi genelde bilgisayar ile yapılmaktadır. En net çözümü vermektedir. Günümüz de bazı yerler bilgisayarsız boğaz kelebeği adaptasyonu yapmaktadır ve birçoğundan sonuç alınamamaktadır. Bu yüzden bu gibi işlemlerde adaptasyon kesinlikle bilgisayar üzerinden yapılmalıdır.

Boğaz (Gaz) kelebeği nedir? Temizliği nasıl yapılır?

Araç bir kablo yardımı ile bilgisayara bağlanır. İlgili kısma sistem üzerinden gelinir ve işlemler başlatılır. Bu esnada bilgisayar kullanıcıya bilgilendirmeler yapmaya başlar. Gaz aniden basma ve bırakma gibi pozisyonlar boğaz kelebeğini açıp kapatır ve sisteme komutlar gönderir. Ecu’ da bu bilgileri işleyerek adaptasyon sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Frenlerin Havası Nasıl Alınır?
Gaz Kelebeği Kirli Olursa Ne Olur?
Gaz Kelebeği Kirli Olursa Ne Olur?

Boğaz Kelebeği ve Gaz Kelebeği Aynı mı?

Halk arasında boğaz kelebeği ve gaz kelebeği aynı olarak ifade ediliyor olmasına rağmen aslında bu ikisi çok farklıdır. Gaz kelebeği dizel motorlarda bulunmaktadır. Her ikisi de araçlarda hava girişini ayarlamak üzere yerleştirilmektedir.  Bu sistemlerde meydana gelen en ufak bir ayarsızlık yani kalibrasyon ayarının bozulması araçların hava yakıt dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Araçlarda hava yakıt ayarının düzenlenmesini gaz kelebeği veya boğaz kelebeği yapmaktadır. Aynı amaç doğrultusunda birlikte çalışan bu iki sistem aslında ayrı ayrı işlemeleri yapmaktadır. Gaz kelebeği, benzinle çalışan motorlarda hava beyni olarak tanımlanmaktadır. Gaz kelebeği sadece benzinli araçlarda kullanılmaktadır.  Boğaz kelebeği ise pedala basıldığı anda istenilen hava oranı miktarını gaz pedalında bulunan konum sensörü aracılığı ile elektronik kontrol ünitesi bölgesine aktarmaktadır.

Boğaz Kelebeği ve Gaz Kelebeği Aynı mı?
Boğaz Kelebeği ve Gaz Kelebeği Aynı mı?

Gaz Kelebeği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gaz kelebeği ile ilgili çok sayıda soru sorulmaktadır. Bu sorular arasında gaz kelebeği tamiri nasıl yapılır, gaza kelebeği resetleme nasıl yapılır, gaz kelebeği sökülmeden temizlenebilir mi, gaz kelebeği hangi tür araçlarda kullanılmaktadır gibi sorular bulunmaktadır. Bu soruların cevaplarını alanında uzman birinde almak ve bu kişi tarafından aracınızı gaz kelebeğine müdahale edilmesini istemek doğru olacaktır.

Gaz kelebeği ile ilgili sıkça sorulan sorulardan biri de gaz kelebeği sensörü arızası nasıl anlaşırlı ve gaz sensörü ayarı nasıl yapılır sorularıdır. Gaz sensörünün arızalanması otomatik araçlarda viteslerin karışmasına sebep olabilir. Bunun yanında aracın devri düşen araç birden stop edebilir. Bütün bunların sebebi gaz kelebeği sorunlarının yaşanmasıdır.

Gaz Kelebeği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Gaz Kelebeği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gaz Kelebeği Kirli Olursa Ne Olur?

Gaz kelebeğinin kirlenmesi ve temizliğe ihtiyacının olması birçok sorunu beraberinde getirebilir. Gaz kelebeği düzenli olarak temizlenmeli. Bu temizleme işlemi düzenli olarak yapılmazsa kelebek yüzeyinde yanmış yakıt birikerek kurum halini alabilir. Ayrıca gaz kelebeğinin içine kirler de dolabilir. Bütün bunlar gaz kelebeğinin görevini yapmasına engel olabilir. Bu kirlenme araç içerisine girmesi gereken hava miktarı ayarlanamamasına sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için gaz kelebeğinin düzenli olarak temizlenmesi sağlanmalı. Bu durum hava akışını düzenli olmasına yardım edecektir.

Yorum yapın