Boğaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde hava girişini ayarlayan, hava sistemini yöneten parçaya gaz kelebeği veya boğaz kelebeği denmektedir. Bu parçanın önemi oldukça fazladır. Oluşabilecek her hangi bir arızada aracın hava giriş çıkış değerlerinde sapmalar görünecektir. Boğaz kelebeği oluşabilecek en ufak bir arızada anında hissettirebilir. Hava ve yakıt dengesi konusunda tüm görevi bu parça üstlenmektedir.

 

Boğaz Kelebeği Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

  • Rölantide bir takım git gel olabilir. Sürekli dalgalanma halinde olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, araç 2200 devir ve 3000 devir arasında sürekli git gel yapabilmektedir.
  • Boğaz kelebeği arızasında stop etme gibi sorunlar görülebilir. Özellikle ışıklarda stop etme, debriyaja bastığında stop etme , boşa alındığında stop etme gibi bir takım sorunlar olabilir.
  • Ani kalkışlarda yakıt ve hava karışımı dengeli olmadığı için teklemeler görülebilir.
  • Yakıt ve hava karışım hatasından dolayı motor arıza lambası yanabilir.
  • Özellikle sabahları geç çalışma sorunları meydana gelir.
  • Yakıt ve hava karışımında hata olduğu için yakıt kokusu gelebilir.

Boğaz Kelebeği Arızalanırsa Ne Olur  sorusunun cevabını üstte maddeler halinde siz otomobil sürücüleri için hazırladık. Gaz kelebeği arızası olan bir araçta yukarıda ki tüm maddeler gerçekleşebilir veya sadece bir tanesi görülür. Bu gibi sorunlarda aracın OBDII cihazına bağlanarak detaylı bir şekilde arıza tespiti yapılmalıdır.

Boğaz Kelebeği Adaptasyonu Nasıl Yapılır

Gaz kelebeği temizleme işlemini yaptıktan sonra aracın boğaz kelebeği adaptasyonu yapılmalıdır. Boğaz kelebeği adaptasyon işi genelde bilgisayar ile yapılmaktadır. En net çözümü vermektedir. Günümüz de bazı yerler bilgisayarsız boğaz kelebeği adaptasyonu yapmaktadır ve birçoğundan sonuç alınamamaktadır. Bu yüzden bu gibi işlemlerde adaptasyon kesinlikle bilgisayar üzerinden yapılmalıdır.

Araç bir kablo yardımı ile bilgisayara bağlanır. İlgili kısma sistem üzerinden gelinir ve işlemler başlatılır. Bu esnada bilgisayar kullanıcıya bilgilendirmeler yapmaya başlar. Gaz aniden basma ve bırakma gibi pozisyonlar boğaz kelebeğini açıp kapatır ve sisteme komutlar gönderir. Ecu’ da bu bilgileri işleyerek adaptasyon sağlanır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.