Doğru Vites Kullanımı İle Yakıt Tasarrufu

Doğru vites kullanımı hem aracınızın sağlığı,hem güvenliğiniz hem de yakıtınız için birçok avantajı beraberinde getirir. Doğru vites kullanımının nasıl yapılacağına geçmeden önce, “boş vites” konusunda doğru bilinen bazı yanlışları belirtmekte yarar var.

Araba boş viteste daha mı az yakıt tüketir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Öncelikle araç seyir halindeyken vites boşa atıldığında, motorun frenleyici özelliği devre dışı kalır. Bu da ağır yük taşıyan araçların kullanımında büyük tehlikelere neden olabilir. Ayrıca vites boşa atıldığında motorun pistonları belli bir süre daha hareketlidir ve bu süre içerisinde ateşleme gerçekleştirir. Bu da bilinenin aksine yakıttan tasarruf etmek değil, zarar etmekle sonuçlanır.

Güvenli bir yokuş sürüşü için en önemli etken şüphesiz vites kullanımıdır. Yokuşu kaçıncı viteste çıkıyorsanız, mutlaka aynı viteste aşağı inmelisiniz. Böylece frenlerde binen yük azalacak ve aracınızın hızı sabit bir şekilde iniş yapacaksınız.

Vites – Devir Oranı

Sürüş esnasında devir kontrolü yapmanız da yakıtınızdan önemli ölçüde tasarruf yapmanızı sağlar. Yüksek viteslerde düşük devir kullanmak, aracınıza daha fazla yakıt pompalamanız ile sonuçlanır. Düşük viteslerde ise yüksek devir kullanımı, yine daha fazla yakıt harcamanıza neden olur. Bu nedenle pedalınıza, mümkün olduğu ölçüde az basacağınız devir ve vites oranlarını yakalamalısınız. Bu sayede optimum düzeyde verim alacaksınız. Aynı zamanda devir saatinin uzun yıllar boyu verimli kullanmanız, motorunuzun ömrünü uzatır ve olası masraflardan sizi korur.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.