Doğru Vites Kullanımı İle Yakıt Tasarrufu

Doğru vites kullanımı hem aracınızın sağlığı, hem güvenliğiniz hem de yakıtınız için birçok avantajı beraberinde getirir. Doğru vites kullanımının nasıl yapılacağına geçmeden önce, “boş vites” konusunda doğru bilinen bazı yanlışları belirtmekte yarar var.

Araba boş viteste daha mı az yakıt tüketir?

Öncelikle araç seyir halindeyken vites boşa atıldığında, motorun frenleyici özelliği devre dışı kalır. Bu da ağır yük taşıyan araçların kullanımında büyük tehlikelere neden olabilir. Ayrıca vites boşa atıldığında motorun pistonları belli bir süre daha hareketlidir ve bu süre içerisinde ateşleme gerçekleştirir. Bu da bilinenin aksine yakıttan tasarruf etmek değil, zarar etmekle sonuçlanır.

Güvenli bir yokuş sürüşü için en önemli etken şüphesiz vites kullanımıdır. Yokuşu kaçıncı viteste çıkıyorsanız, mutlaka aynı viteste aşağı inmelisiniz. Böylece frenlerde binen yük azalacak ve aracınızın hızı sabit bir şekilde iniş yapacaksınız.

Vites – Devir Oranı

Sürüş esnasında devir kontrolü yapmanız da yakıtınızdan önemli ölçüde tasarruf yapmanızı sağlar. Yüksek viteslerde düşük devir kullanmak, aracınıza daha fazla yakıt pompalamanız ile sonuçlanır. Düşük viteslerde ise yüksek devir kullanımı, yine daha fazla yakıt harcamanıza neden olur. Bu nedenle pedalınıza, mümkün olduğu ölçüde az basacağınız devir ve vites oranlarını yakalamalısınız. Bu sayede optimum düzeyde verim alacaksınız. Aynı zamanda devir saatinin uzun yıllar boyu verimli kullanmanız, motorunuzun ömrünü uzatır ve olası masraflardan sizi korur.Araba hangi viteste daha mı az yakıt tüketir?

Araba hangi viteste daha mı az yakıt tüketir?

Bir aracın hangi viteste çalıştığı; yakıt tüketimini doğrudan etkiler. Arabanın daha düşük viteslerde daha fazla yakıt yaktığı bilinmektedir. Bunun nedeni, birinci viteste sabit hızda giderken, aynı hızda daha yüksek viteslerde sürdüğünüzden daha az güç kullanmanızdır. Başka bir deyişle, arabayı daha yüksek viteslerde aynı hızda hareket ettirmek için motorunuzun daha fazla çalışması gerekir. Bu da yakıt tüketimini doğrudan etkiler. Yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız, orta hızda sürmek en iyisidir. Çoğu durumda mümkün olan en düşük viteste sürmeniz de en iyisidir. Bir yokuş çıkarken veya bir duraktan hızlanırken, aracınızı gerekenden daha yüksek bir vitese alırsanız daha fazla yakıt tüketir. Bunun nedeni, motorun aracı yokuş yukarı çekmek veya durma noktasından uzaklaşmak için daha fazla çalışması gerektiğidir.Araba en çok hangi viteste yakar?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yedek Su Deposunda Kaynama ve Fokurdama

Araba en çok hangi viteste yakar?

Aracın en fazla yakıt tükettiği vites, boş vitestir. Birinci ve ikinci vites aracın henüz ilk çalıştığında ya da durduktan sonra hareket ettiğinde kullandığımız viteslerdir. Vites geçiş süreçleri aracınızın daha fazla yakıt tüketimini arttıracaktır. Bunun için trafikte daha az vites değiştirmek ve sabit bir hızda seyir, yakıt kullanmanın en verimli yoludur. Aynısı, motorun en verimli hızda çalıştığı ve en az miktarda egzoz gazı ürettiği en üst viteste sürüş için de geçerlidir. Bundan dolayıdır ki yakıt tüketimini azaltmanın en iyi yolu, yavaşlamak ve motorunuzu mümkün olduğunca uzun süre en verimli devirde çalışır durumda tutmaktır. Bu, birinci viteste hızlanarak, seyir hızına ulaşana kadar ikinci viteste kalarak ve ardından beşinci vitese ulaşana kadar vitesleri yükselterek vitesleri doğru kullanmak anlamına gelir.

Yorum yapın