Intercooler nedir? Ne işe yarar? Arızalanırsa ne olur?

Önceki nesil otomobillere bakıldığında, turbolu araçların sayısının oldukça az olduğunu ve atmosferik motor denilen düz motorlu araçların sayısının daha fazla olduğu görülür. Turbolu araçlar her ne kadar verimli olsa da herhangi bir arızada ciddi masraflar açması kaçınılmazdır. İntercooler denilen bu sistem ile turbonun araç motoruna gönderdiği yüksek dereceli ısıyı kendi içinde düşürüp motora daha soğuk bir hava verebiliyor. İntercooler görevi nedir?

İki Tip İntercooler Vardır

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Piyasada görebileceğiniz hava soğutmalı intercooler, genellikle her araçta olabilen ve orta düzey bir soğutma radyatörüdür. Bilindiği üzere, araç seyir halinde giderken oldukça yüksek derecede havayı içine alır ve emme manifoldundan araç silindirlerine gönderilir. Hava soğutmalı İntercooler, araç seyir halinde ilerlerken derecesi yaklaşık 250’yi bulan havayı kendi içinde dolaştırarak 50 – 60 derecelere kadar düşürür ve bu soğutma işleminden sonra emme manifolduna oradan da silindirlere göndererek aracın ısısını düşürür.

Tip 2 olarak bahsedilen ve aslında çok çok nadir olarak görebileceğiniz bir İntercooler daha var. Bu İntercooler su soğutmalıdır ve hava soğutmalı ile aynı işlevi görür. Nadir görebileceğiniz su soğutmalı İntercooler, genellikle yüksek hacimli motorlara yani yüksek hızlara çıkabilen araçlara takılır. Maliyeti ise oldukça yüksektir.

İntercooler Arızaları Nelerdir?

İntercooler arızaları genellikle turbodan anlaşılır. Aracınız eğer çekişten düştüyse, hesapladığınız yakıt verilerinin dışına çıkıyor ve aracınızın göstergesinde motor arıza lambası yanıyor ise büyük ihtimal intercooler arızalanmıştır. Turbo, hava basıncını sıkıştırarak derecenin 250’lere çıkmasına sebep oluyor ve haliyle İntercooler’da bu dereceyi soğutuyor. Bundan dolayı turbonun arızalanması ile intercooler arızaları eşzamanlı olabiliyor. İntercooler tamiri yapan servisler mevcuttur. Arıza durumunda servise danışarak tamir ettirebilirsiniz. İntercooler temizliği de yapılmaktadır ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.