Dizel Araç Sabah Neden Zor Çalışır?

Özellikle soğuk günlerde baş gösteren bu sorunlar, dizel araçların birçoğunda kış aylarında görülmektedir. Dizel araç çalışmama sorunları birçok kullanıcının en büyük sorunlarından birisidir. Dizel geç çalışma sorunları birçok kullanıcıyı ciddi manada yıpratabilmekte ve bazı durumlarda birçok donanım parçası değişmesine rağmen çözüm olmamaktadır. Bu yüzden aracı iyi tanıyan kişilere gidilmesini en baştan tavsiye etmekteyiz.

Dizel araç sabah zor çalışıyor

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Dizel yani motorin yakıtı kullanan araçların sabahları geç çalışmasının bir kaç farklı sebebi olabilmektedir.  Lpg veya benzinli araçlarda ki çalışmama sorunlarının benzerleri de bu maddeler arasında yer alacaktır. Fakat Dizel yakıtı olan motorin konusunda da sabahları neden çalışmadığından bahsedeceğiz.

Dizel Aracın Geç Çalışma Nedenleri

Dizel motor kullanan araçlarda sabah çalışmama oluyorsa bazı donanımlar tek tek kontrol edilmelidir. Bunları altta en açıklayıcı şekilde anlattık.

 

Isıtma (Kızdırma) Bujileri Kontrol Edilmeli

Dizel araçların çalışma sistemi sıkıştırma esnasında yakıtı enerjiye çevirir ve ateşleme yapar.  Gerekli olan basıncı ve yanma işlemini ise sağlayan parçanın adı ısıtma bujileridir. Isıtma bujilerinde oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda araç geç çalışacaktır. Bu durum sadece aracın geç çalışmasını sağlar. Hiç çalışmama gibi bir durum genel olarak görülmez. Bu nedenle kış aylarına girmeden önce ısıtma bujilerinin kontrolü yapılmalıdır.

Akü ve akü bağlantıları kontrol edilmeli

Dizel yakıt sistemi kullanan araçlar, LPG ve ya benzinli araçlara göre ilk ateşleme sırasında daha fazla akım sağlar. Buda sağlıklı bir ilk çalışmanın yüksek akımdan geçeceği yönündedir.  Akü sisteminde oluşacak en ufak bir sorun , ilk çalıştırma sırasında yüksek akım oluşturamayacak ve bu nedenle dizel araç zor çalışacaktır. Akü başlarında oluşan oksitlenmeler de ateşlemeyi oldukça zayıflatan sebeplerden birisidir. Benzin ve LPG sistemi ile mazotun arasında belirli farklar bulunmaktadır. Mazotun sağlıklı yanması için tutuşma direncinin daha fazla olması gerekmektedir. Mazotun tutuşması için ateşlemenin yüksek olması gerekir.

Motor yağı kalınlığı kontrol edilmeli

Özellikle kış aylarında dizel araçların motor yağları normalden daha kalın olursa ilk çalışmada oldukça zorlanır. Havanın soğuması ile birlikte yağ kalınlığı daha da artar ve motor sisteminin ilk çalışmasında yeteri kadar yağlanma olmayabilir. Buda dizel araçların sabah geç çalışmasına neden olur. Motor yağı viskozitesi değerlerine yukarıdaki tablodan bakabilirsiniz. Belirli dış sıcaklıklara göre önerilen motor yağ sınıflandırmasından bahsedilmiştir. Kış şartlarında kullanma kılavuzun da belirtildiği gibi motor yağlarını bir incesi ile değiştirebilirsiniz. Kullanma kılavuzunda  sıcaklığa ve soğukluğa göre belirlenen yağ sınıflandırmasını inceleyebilirsiniz.

Enjektör arızaları ve yakıt sistemindeki sorunlar

Dizel araçlarda enjektör arızası, pompa arızaları ve yakıtın kötü olması durumunda bir takım olumsuzluklar meydana gelir. Özellikle kötü yakıt kullanımı direk anında belirti verebilir ve sabahları zor çalışır hale gelir. Enjektör arızası ise belirli kilometrelerde bakıma ihtiyaç duyan bir donanımdır. Bu yüzden enjektör bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Dizel araçlarda geç çalışma sorunu çözümü yukarıda ki maddeler en açık şekilde anlatılmıştır. Kısacası düzenli bakım yapıldığında kış aylarında dizel araçlar tek marş ile çalışabilir. Düzenli dizel bakımları kışın hem araç sahibini üzmez hem de aracınızla keyifli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Bakımları ihmal etmek ise kısa sürede özellikle kış aylarında aracınızdan soğumanıza neden olur ve bütçenizi oldukça yorabilir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.