Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda ki tüm elektrik iletimini kontrol etmekte olan Distribütör adlı bu parça oldukça önemlidir. En ufak arızalarında bile araca sorunlar açabiliyor ve belirtileri hemen fark ediliyor. Distribütör Arızası, Distribütör tamiri ve Distribütör kapağı  gibi birçok detaya bu konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Distribütör Arızası Nasıl Belli Olur?

Distribütör en ufak bir arıza da kullanıcıyı hemen uyarmaya başlar. Distribütör arızalandığı zaman çok vakit kaybetmeden hemen belirtiği verdiğinde bir oto elektrik ustasına gitmeniz önerilir. Genellikle arıza belirtileri gösterdikten 3-5 gün sonra tamamen elektriği kesebilir. Siz kullanıcılar için Distribütör arıza belirtilerini altta maddeler halinde açıklıyoruz.

 • Hava filtresinde patlamalar yaşanabilir.
 • Hem Benzin hemde LPG de tekleme ve silkeleme yaşanır.
 • Gaza yüklendiğinizde tekleme, devirlenmeme sorunu ortaya çıkar.
 • Sabahları çalışırken tekleme olur.
 • Rölantide dalgalanma yapar.
 • Motorda oldukça titremeli çalışmalar yaşanır
 • LPG ve Benzin kokusu yapar( Sebebi ise düzenli çalışma olmadığı için yakıtı tam olarak yakamaz )

Yukarıda ki belirtiler varsa Distribütör artık arıza yapmış demektir. Kimi durumlarda otomobil hiç çalışmaz. Distribütör  tamiri veya değişimi gereklidir. Şimdi ise Distribütör içerisinde bulunan Distribütör  kapağı arızasını anlatmak istiyoruz.

Distribütör kapağı arızası belirtileri

Distribütör kapağı nedir ? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör kapağının ıslak olması ve çatlak olması aracın tüm elektrik dağıtım işini sekteye uğratır. Çatlak Distribütör  kapağı elektriği buji kablolarına eşit aktaramadığı için çalışmada düzensizlik görülür. Distribütör kapağının içinde tevzi makarası bulunur. Bu kapağın tam kapatılmaması, eğri kapatılması veya gevşek kalması aracın çalışmasında bazı sorunlar ortaya çıkartır. Özellikle aracınız hiç çalışmıyorsa ilk bakılacak yer Distribütör kapağı olmalıdır. İçi nemlenen kapaklar araçta ateşlemeyi kesmekte ve çalışmasına neden olurlar. Bu sebeple Distribütör kapağı çıkartılmalı ve içi kurutulmalıdır. Ayrıca içerisinde ateşlemeyi sağlayan, ateşleme geçişini sağlayan kömürde kontrol edilmelidir. Gerekirse çok ufak bir zımpara ile birkaç kez üzerinden geçilmelidir.

Distribütör kapak değişimi yapıldığında gözle görülür ateşleme farkı hissedilir. Buji ve kablolarını değiştirdiğinizde kapağı da değiştirmeniz ateşlemeyi sorunsuz yapacaktır.

Distribütör tamiri olur mu?

Evet. Distribütör tamir olabilir. Piyasa da Distribütör tamir takımları mevcuttur. Elektrik ustası tarafından Distribütör komple parçalarına ayrılır ve tamir takımında ki parçalar ile onarılmaya başlar. Distribütör  içerisinde keçeler, manyetik bobin bulunur. Bunların değişimi orijinal parçalar ile yapıldığında oldukça sağlıklı olurlar. Distribütör tamiri fiyatları genel olarak Distribütör  fiyatının yarısı kadar olmaktadır. Ayrıca yağlanması da tavsiye edilir.

Tevzi Makarası Nedir?

Distribütörün içerisinde bulunan tevzi makarası otomobilin en hayati öneme sahip parçasıdır. Araç bobini ile eş zamanlı çalışır.Bobinden bujilere ulaşan enerjiyi dengelemeye yarayan parçaya tevzi makarası denir.Dört zamanlı motor teknolojilerinde kullanılır.Kısaca diyebiliriz ki ateşlemenin eşit seviyede aktarılmasını sağlayan parçaya tevzi makarası denmektedir.

Tevzi Makarası Arızası

Bu parça arıza yaptığında aracınız hiç çalışmaz. Arıza yapmış olan parçayı görmek için Distribütör  kapağı sökülür ve makaraya ulaşılır. Makara kırıldıysa, çatladıysa ve farklı bir görünüme geçmişse artık değişme zamanı gelmiştir.

Tevzi makarası arıza belirtileri alttaki gibidir.

 • Araç hiç çalışmaz.
 • Araç egzozda patlamalar görünür.
 • Hava filtre kutusundan sesler gelebilir.
 • Araç çalışmadığı için vurdurma yapılsa bile çalışmaz.
5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.