Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda ki tüm elektrik iletimini kontrol etmekte olan Distribütör adlı bu parça oldukça önemlidir. En ufak arızalarında bile araca sorunlar açabiliyor ve belirtileri hemen fark ediliyor. Distribütör Arızası, Distribütör tamiri ve Distribütör kapağı  gibi birçok detaya bu konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Distribütör Arızası Nasıl Belli Olur?

Distribütör en ufak bir arıza da kullanıcıyı hemen uyarmaya başlar. Distribütör arızalandığı zaman çok vakit kaybetmeden hemen belirtiği verdiğinde bir oto elektrik ustasına gitmeniz önerilir. Genellikle arıza belirtileri gösterdikten 3-5 gün sonra tamamen elektriği kesebilir. Siz kullanıcılar için Distribütör arıza belirtilerini altta maddeler halinde açıklıyoruz.

 • Hava filtresinde patlamalar yaşanabilir.
 • Hem Benzin hemde LPG de tekleme ve silkeleme yaşanır.
 • Gaza yüklendiğinizde tekleme, devirlenmeme sorunu ortaya çıkar.
 • Sabahları çalışırken tekleme olur.
 • Rölantide dalgalanma yapar.
 • Motorda oldukça titremeli çalışmalar yaşanır
 • LPG ve Benzin kokusu yapar( Sebebi ise düzenli çalışma olmadığı için yakıtı tam olarak yakamaz )

Yukarıda ki belirtiler varsa Distribütör artık arıza yapmış demektir. Kimi durumlarda otomobil hiç çalışmaz. Distribütör  tamiri veya değişimi gereklidir. Şimdi ise Distribütör içerisinde bulunan Distribütör  kapağı arızasını anlatmak istiyoruz.

Distribütör kapağı arızası belirtileri

Distribütör kapağı nedir ? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör kapağının ıslak olması ve çatlak olması aracın tüm elektrik dağıtım işini sekteye uğratır. Çatlak Distribütör  kapağı elektriği buji kablolarına eşit aktaramadığı için çalışmada düzensizlik görülür. Distribütör kapağının içinde tevzi makarası bulunur. Bu kapağın tam kapatılmaması, eğri kapatılması veya gevşek kalması aracın çalışmasında bazı sorunlar ortaya çıkartır. Özellikle aracınız hiç çalışmıyorsa ilk bakılacak yer Distribütör kapağı olmalıdır. İçi nemlenen kapaklar araçta ateşlemeyi kesmekte ve çalışmasına neden olurlar. Bu sebeple Distribütör kapağı çıkartılmalı ve içi kurutulmalıdır. Ayrıca içerisinde ateşlemeyi sağlayan, ateşleme geçişini sağlayan kömürde kontrol edilmelidir. Gerekirse çok ufak bir zımpara ile birkaç kez üzerinden geçilmelidir.

Distribütör kapak değişimi yapıldığında gözle görülür ateşleme farkı hissedilir. Buji ve kablolarını değiştirdiğinizde kapağı da değiştirmeniz ateşlemeyi sorunsuz yapacaktır.

Distribütör tamiri olur mu?

Evet. Distribütör tamir olabilir. Piyasa da Distribütör tamir takımları mevcuttur. Elektrik ustası tarafından Distribütör komple parçalarına ayrılır ve tamir takımında ki parçalar ile onarılmaya başlar. Distribütör  içerisinde keçeler, manyetik bobin bulunur. Bunların değişimi orijinal parçalar ile yapıldığında oldukça sağlıklı olurlar. Distribütör tamiri fiyatları genel olarak Distribütör  fiyatının yarısı kadar olmaktadır. Ayrıca yağlanması da tavsiye edilir.

Tevzi Makarası Nedir?

Distribütörün içerisinde bulunan tevzi makarası otomobilin en hayati öneme sahip parçasıdır. Araç bobini ile eş zamanlı çalışır.Bobinden bujilere ulaşan enerjiyi dengelemeye yarayan parçaya tevzi makarası denir.Dört zamanlı motor teknolojilerinde kullanılır.Kısaca diyebiliriz ki ateşlemenin eşit seviyede aktarılmasını sağlayan parçaya tevzi makarası denmektedir.

Tevzi Makarası Arızası

Bu parça arıza yaptığında aracınız hiç çalışmaz. Arıza yapmış olan parçayı görmek için Distribütör  kapağı sökülür ve makaraya ulaşılır. Makara kırıldıysa, çatladıysa ve farklı bir görünüme geçmişse artık değişme zamanı gelmiştir.

Tevzi makarası arıza belirtileri alttaki gibidir.

 • Araç hiç çalışmaz.
 • Araç egzozda patlamalar görünür.
 • Hava filtre kutusundan sesler gelebilir.
 • Araç çalışmadığı için vurdurma yapılsa bile çalışmaz.
Distribütör kapağı ne işe yarar?

Distribütör performansı etkiler mi?

Evet, distribütör aracın performansını doğrudan etkiler. Distribütör kapağı, herhangi bir ateşleme sisteminde kritik bir bileşendir. Sızıntı yaparsa ve motor bloğuna voltaj sızmasına izin verirse sorunlara neden olabilir. Bu da teklemelere ve hatta aracınızın elektrik sisteminde hasara neden olabilir. Sonuç olarak distribütör kapağı performansı etkiler. Kıvılcımın, karbüratör veya yakıt enjeksiyon sistemi gibi motorun diğer parçalarına sıçramasını engeller. Bu olduğunda, motorunuzun diğer parçalarına zarar verebilir. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman mutlaka aracınızı tamirciye götürmenizde fayda vardır. Böylece hem aracınızın performansını arttırırsınız hem de daha büyük hasarlı tamiratlardan korunmuş olursunuz!

Distribütör performansı etkiler mi?

Distribütör kapağı ne işe yarar?

Distribütör başlığına genellikle buji başlığı denir. Çünkü bir ateşleme bobini üzerindeki buji terminalini kaplar. Ayrıca, herhangi bir zamanda devreden geçen akım miktarını kontrol etmeye yardımcı olan yerleşik bir dirence sahiptir. Bu, motoru çalıştırdığınızda aracınızın aküsünün aşırı şarj edilmesini önlemeye yardımcı olur. Distribütör kapağı; aracınızın ateşleme bobinlerinden ne kadar voltaj geçtiğini kontrol eder. Basit bir ifadeyle, her bir silindire ne kadar güç gittiğini kontrol eder. Bu, performans açısından çok önemli hale getirir çünkü yeterli voltaj olmadan, her bölmedeki yakıtı düzgün bir şekilde ateşlemek için yeterli güce sahip olmazsınız. Sonuç, düşük performans ve diğer bileşenlerde olası hasarın yanı sıra arabanızı veya kamyonunuzu çalıştırmada zorluktur.

“Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?” üzerine 3 yorum

 1. Aracimda gaz bırakırken patlama yapıyordu distribitorden avansi yükselttik ses kesildi fakat bu seferde koku oluyor lpg de

  Cevapla
  • Toyota 1999 model marka model aracınızın Distribütörü muhtemelen arızalı. Vakit kaybetmeden servise götürmenizi rica ederiz.

   Cevapla
Yorum yapın