Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Avans ayarı ve nasıl yapıldığı hakkındaki makalemizi okuyarak kendi ayarınızı yapabilirsiniz. Deneme yanılma sonucu ile en iyi ayarı tutturabilirsiniz.

Avans Ayarı Nedir?

Motorunuzun dönüş sağlaması için birçok mekanik süreci söz konusudur. Avans ayarı, bu mekanik sürecin kusursuzca işlemesini sağlar. Motorunuza gelen akaryakıt ve hava, aracın pistonlarını sıkıştırır. Bu meydana gelen sıkışmanın en son noktasına “kör nokta” adı verilir. İşte bu kör noktada bujinin çakma zamanını en iyi şekilde ayarlamaya avans ayarı diyoruz.

Avans ayarı, yakıtın yanışı ile doğrudan bağlantılı olduğu için gerek aracınızın performansını, gerekse ekonomik anlamda cebinizi ilgilendirir.

Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle motor, çalışma sıcaklığına gelene dek rölantide çalıştırılmalıdır. Sonrasında  vakum avans düzeneği var ise hortumu sökün. Avans tabancası yardımı ile mavi renkli ucu birinci silindirin ucuna bağlayın ve kırmızı tarafı akünüzün (+) olan girişine bağlayın. Daha sonra siyah ucu da akünün (-) eksi kutbuna bağlayın. Motorunuz rölantide aktif olarak çalışır vaziyetteyken, avans tabancasını (zamanlama tabancası diye de geçer) kullanacaksınız.

Tabancadaki ışıklar yandığı sırada motorun üzerindeki avans işaretleri üst üste gelmek zorundadır. Eğer ayarlarınız bozuk ise bu ışıklar üst üste gelmeyecek, dolayısıyla ayar yapmanız gerekmektedir. Bunu da, distribütör alt tarafında sabitleme somutu yer almaktadır. Bu somunu çevirerek kontrol sağlamalısınız. Işıklar üst üste geldiğinde ayar yapılmış olacaktır.

Bu süreçte otomobilinizin kullanma kılavuzu önemli bir rehberdir. Burada aracınız için avans değerlerini öğrenebilirsiniz. Bilmesiniz ki birçok araç için bu değerler farklıdır.

Avans vurması neden olur?

Avans ayarı hızı etkiler mi?

Avans ayarı aracınızdaki en önemli ayarlardan biridir. Ateşleme döngüsü sırasında kıvılcımın ne kadar hızlı ateşlendiğini belirlemeye yardımcı olur. Doğru avans ayarı, motoru uygun hızlarda çalıştırmanıza ve aşırı ısınmayı önlemenize olanak tanır. Araba motorları belirli bir devir aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle zamanlamanızın bu aralıkta olduğundan emin olmanız önemlidir. Araba avans ayarı, motorunuzun hızıyla ilgili değildir. Aslında, motorunuzun hızı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Araba ilerleme ayarı, her bir silindire ne kadar yakıt gireceğini ve her bir silindire ne kadar hava gireceğini kontrol etmenizi sağlayan bir zamanlama ayarıdır. Zamanlamayı ne kadar ileri ayarlarsanız, her silindire o kadar az yakıt ve her silindire o kadar az hava girer.

Avans ayarı hızı etkiler mi?

Avans ayarı hararet yaptırır mı?

Arabanız aşırı ısınmaya başlarsa, gelişmiş bir zamanlama sorununuz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu yaparsanız, arabanız büyük olasılıkla çok hızlı veya çok yavaş çalışacaktır. Yapılacak ilk şey, bir zamanlama ışığı ile zamanlamanızı kontrol etmektir. Doğru ayarlanmışsa, yakıt enjektörleri veya oksijen sensörleri gibi diğer bazı bileşenleri kontrol etmeye geçmelisiniz. Avans ayarı, gaz pedalına bastığınızda ne kadar yakıt dağıtılacağını ayarlamanıza izin veren karbüratörünüzdeki bir ayardır. Bu, tekleme gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Bu, karbüratörün üzerindeki bir vidayı çevirerek veya karbüratöre bağlı vakum hatlarını ayarlayarak ayarlanabilir.

Avans ayarı hararet yaptırır mı?

Avans vurması neden olur?

Aşırı ısınma aynı zamanda arabanın avans vurmasına neden olabilir ve bu da motorunuzu bir süre sürdükten sonra birkaç dakika soğumasına izin verene kadar çalışmamasına neden olur. Yeterince soğuduğunda, darbe gitmeli ve motorun normal şekilde yeniden çalışmasına izin vermelidir. Arabanızın avans ayarı hassas bir işlemdir. Bir yönde çok fazla çevirirseniz, motorunuz düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Diğer yöne çok fazla çevirirseniz, su basmasına neden olabilir ve hatta motorunuza zarar verebilir. Bu nedenle, aracınızın performansında küçük ayarlamalar yapmak istiyorsanız, bu işi profesyonellere bırakmak daha iyidir. Bununla birlikte, aracınızdan daha fazla güç almak istiyorsanız, o zaman kendiniz bazı küçük ayarlamalar yapmayı deneyebilirsiniz.

Yorum yapın