Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Avans ayarı ve nasıl yapıldığı hakkındaki makalemizi okuyarak kendi ayarınızı yapabilirsiniz. Deneme yanılma sonucu ile en iyi ayarı tutturabilirsiniz.

Avans Ayarı Nedir?

Motorunuzun dönüş sağlaması için birçok mekanik süreci söz konusudur. Avans ayarı, bu mekanik sürecin kusursuzca işlemesini sağlar. Motorunuza gelen akaryakıt ve hava, aracın pistonlarını sıkıştırır. Bu meydana gelen sıkışmanın en son noktasına “kör nokta” adı verilir. İşte bu kör noktada bujinin çakma zamanını en iyi şekilde ayarlamaya avans ayarı diyoruz.

Avans ayarı, yakıtın yanışı ile doğrudan bağlantılı olduğu için gerek aracınızın performansını, gerekse ekonomik anlamda cebinizi ilgilendirir.

Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle motor, çalışma sıcaklığına gelene dek rölantide çalıştırılmalıdır. Sonrasında  vakum avans düzeneği var ise hortumu sökün. Avans tabancası yardımı ile mavi renkli ucu birinci silindirin ucuna bağlayın ve kırmızı tarafı akünüzün (+) olan girişine bağlayın. Daha sonra siyah ucu da akünün (-) eksi kutbuna bağlayın. Motorunuz rölantide aktif olarak çalışır vaziyetteyken, avans tabancasını (zamanlama tabancası diye de geçer) kullanacaksınız.

Tabancadaki ışıklar yandığı sırada motorun üzerindeki avans işaretleri üst üste gelmek zorundadır. Eğer ayarlarınız bozuk ise bu ışıklar üst üste gelmeyecek, dolayısıyla ayar yapmanız gerekmektedir. Bunu da, distribütör alt tarafında sabitleme somutu yer almaktadır. Bu somunu çevirerek kontrol sağlamalısınız. Işıklar üst üste geldiğinde ayar yapılmış olacaktır.

Bu süreçte otomobilinizin kullanma kılavuzu önemli bir rehberdir. Burada aracınız için avans değerlerini öğrenebilirsiniz. Bilmesiniz ki birçok araç için bu değerler farklıdır.

Yorum yapın