Bakım Onarım 1.267 0

Direksiyon Titremesi Nedenleri

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Direksiyon titremesi, genellikle yüksek hızlara çıkıldığında meydana gelen bir sorundur. Eğer hızınız arttıkça aynı oranda titremenin arttığını gözlemliyorsanız, balans ayarlarından meydana gelen sorunlar ile karşı karşıya olabilirsiniz. Otomobilinizin balans ayarlarını kontrol ettirip, bozuk ise ayar yaptırmalısınız.

Hızlandıkça artan titremenin bir başka nedeni de lastiklerin yapısal bozukluğu olabilir. Lastiklerdeki küçük bozukluklar direksiyonunuzun titremesine neden olabilir. Bu nedenle güvendiğiniz bir lastikçiye kontrol ettirmenizde yarar vardır.

Sürekli Direksiyon Titremesi

Eğer aracınızın direksiyonu hız fark etmeksizin sürekli titriyorsa, motorunuzun çeşitli sorunlarının habercisi olabilir. Örnek olarak şanzıman kulağı ya da motor kulağı kopması halinde direksiyonunuz titreyebilir. Kulağı kopuk olan aks mili sarsıntılı bir şekilde dönecek ve otomobilin ön tarafında sallantı yaratacaktır. Bu da sarsıntı nedeniyle direksiyonunuz titrer. Titreme belirtisinin bir diğer kaynağı da rot mili, z rot, rot başı vb. parçalarınızın ayarsızlıkları tekerleklerin salınımını arttırır.Bu salınım, direksiyonunuzda titremeye neden olur. Bu nedenle ön takımların kontrolünün periyodik olarak yapılması, hem aracınızın hem de sizin güvenliğiniz için önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Soğuk havada araba zor mu çalışıyor?

Frene basınca direksiyon titremesi

Yüksek hızda frene basınca titreme sorunları genellikle fren disklerinde sorun olan araçlarda meydana gelir.Frene basınca araç neden titrer diye soruyorsanız fren disklerinin değişim zamanı gelmiştir.Fren disklerinde zamanla eğilmeler oluşur ve frene bastıkça balatalar,disklerin eğri yerlerine geldiği için titremeyi direksiyona verir. Uzun süre direksiyon titremesi ile biniyorsanız bunun sonuçları artar.Uzun süre disk değişimi olmaz ise direksiyon kutusuna kadar zarar verir.Sıfır fren diski masrafı yapmak istemeyen kişiler ise tornayı düşünebilir.Fren diskini tornacıya düzeltmesi için verebilirsiniz.Tornalama işlemi fren diski üzerinden mm kesilerek yapılır.Bu işlem fren diski başı 20-30 lira arası yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araç arıza tespit cihazı nasıl kullanılır?

Jant Yamukluğu

Kötü yol şartları neticesinde, jantlarınızda çeşitli yerlerin yamulmasına sebebiyet verebilir. Bu yamukluk, lastiklerinizin balansının oynamasına neden olur. Balansların tutması için de jantlarınızın düzeltilmesi gerekmektedir.

Tüm bu ihtimallerin haricinde, titreme probleminize başka arızalar da kaynaklık edebilir. Aracınız için en iyi teşhisi, yetkili servisleriniz ya da güvendiğiniz ustalarınız koyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir