Bakım Onarım 1.615 0

Direksiyon titremesi neden kaynaklanır?

Direksiyon da titreme günümüz de her araçta olabilmektedir. Bu titreme hareket halinden yüksek hızlarda giderken olabilmektedir. 120- 130 km hızlarda iken direksiyonda titreme başlıyorsa bu genellikle balans sorunu olmaktadır. Jantlar sökülüp balans ayarı yapıldıktan sonra bu sorun çözüme kavuşmaktadır.

Hızlandıkça artan titremenin bir başka nedeni de lastiklerin yapısal bozukluğu olabilir. Lastiklerdeki küçük bozukluklar direksiyonunuzun titremesine neden olabilir. Bu nedenle güvendiğiniz bir lastikçiye kontrol ettirmenizde yarar vardır.

Sürekli Direksiyon Titremesi

Eğer aracınızın direksiyonu hız fark etmeksizin sürekli titriyorsa, motorunuzun çeşitli sorunlarının habercisi olabilir. Örnek olarak şanzıman kulağı ya da motor kulağı kopması halinde direksiyonunuz titreyebilir. Kulağı kopuk olan aks mili sarsıntılı bir şekilde dönecek ve otomobilin ön tarafında sallantı yaratacaktır. Bu da sarsıntı nedeniyle direksiyonunuz titrer. Titreme belirtisinin bir diğer kaynağı da rot mili, z rot, rot başı vb. parçalarınızın ayarsızlıkları tekerleklerin salınımını arttırır. Bu salınım, direksiyonunuzda titremeye neden olur. Bu nedenle ön takımların kontrolünün periyodik olarak yapılması, hem aracınızın hem de sizin güvenliğiniz için önemlidir.

Frene basınca direksiyon titremesi neden olur?

Yüksek hızda frene basınca titreme sorunları genellikle fren disklerinde sorun olan araçlarda meydana gelir. Frene basınca araç neden titrer diye soruyorsanız fren disklerinin değişim zamanı gelmiştir. Fren disklerinde zamanla eğilmeler oluşur ve frene bastıkça balatalar, disklerin eğri yerlerine geldiği için titremeyi direksiyona verir. Uzun süre direksiyon titremesi ile biniyorsanız bunun sonuçları artar. Uzun süre disk değişimi olmaz ise direksiyon kutusuna kadar zarar verir. Sıfır fren diski masrafı yapmak istemeyen kişiler ise tornayı düşünebilir. Fren diskini tornacıya düzeltmesi için verebilirsiniz. Tornalama işlemi fren diski üzerinden mm kesilerek yapılır. Bu işlem fren diski başı 20-30 lira arası yapılmaktadır.

Lastiklerde aşınma

Lastiklerde aşınma durumu varsa direksiyonda titreme yapacaktır. Zemin ile tam bağlantı kuramayan lastikler dengesiz bir şekilde hareket eder ve buda direksiyonda belirli bir titremeye sebep verir.

Jant Yamukluğu

Kötü yol şartları neticesinde, jantlarınızda çeşitli yerlerin yamulmasına sebebiyet verebilir. Bu yamukluk, lastiklerinizin balansının oynamasına neden olur. Balansların tutması için de jantlarınızın düzeltilmesi gerekmektedir.

Tüm bu ihtimallerin haricinde, titreme probleminize başka arızalar da kaynaklık edebilir. Aracınız için en iyi teşhisi, yetkili servisleriniz ya da güvendiğiniz ustalarınız koyacaktır.

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir