Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur

Araç direksiyonlarında sertleşme olabilmektedir. Yeni nesil araçlarda hidrolik direksiyon sertleşmesi, eski nesil araçlarda ise normal direksiyonlarda sertleşme meydana gelebilir. Bu direksiyon sertleşmesi arızalarında sürüş güvenliğini oldukça sarsabilecek bazı arızalar mevcut olabilir. Bazı sertleşmeler ise ön takım parçalarında meydana gelen ayarsızlık gibi mekanik arıza olabilir.Hidrolik Direksiyon Ani Sertleşme nedenlerini siz sürücüler için altta sıralıyoruz. Bu gibi durumlarda erken müdahale çok önemlidir. Direksiyonda en ufak bir sertlik varsa hemen servise veya ustanıza giderek sorunun sebebini öğrenebilir ve çözümünü isteyebilirsiniz.

Direksiyon sertleşme nedenleri kısaca alttaki gibidir.

  • Direksiyon hidrolik yağı azalması veya bitmesi
  • Rot kolları, rot başları gibi ön takım parçalarında olan herhangi bir arıza
  • Rot ayarının bozulması
  • Direksiyon kutusu veya mafsal arızası

Direksiyon yağının azalması ve yağsız kalması
Direksiyon sisteminde bulunan yağ zamanla akışkanlığını kaybedebilir. Yani yağ azalmasından veya yağsız kalmasından dolayı aniden direksiyıon sertleşmesi olmaz. Bu genellikle yavaş yavaş olmaya başlar. Zamanla direksiyon zor dönmeye başlar ve sürücü her geçen gün daha da hissetmeye başlar. Direksiyon yağının azalması sonucunda gıcırdamalar , uğultular olur. Çevirme sırasında araç içindekilerinin duyacağı bir ses olur. Sürücüler böyle durumlarda hemen bir servise giderek direksiyon power yağ seviyesini kontrol ettirmelidir.

 

Direksiyon Kutusu Arızaları :
Direksiyon mafsal arızası, aşınmaları da direksiyonun zor dönmesine neden olan arızalar arasındadır. Direksiyon mafsalı oldukça önemli bir parçadır ve ne kadar erken yaptırılırsa o kadar iyi olmaktadır. Direksiyon mafsalı dişlilerinde olan aşınmalar direksiyon tepkisini önemli ölçüde zayıflatır ve arıza fark edilmediği taktirde direksiyon boşa döner hale gelene kadar ilerler.

Bir otomobil sürücüsünün direksiyon ile ilgili başına gelen bir olayı alıntılıyoruz.

Aracımla trafikte dur kalk seyir halinde iken birden direksiyon çok yumuşadı. Aracım hidrolik olmadığı halde hidrolik direksiyondan daha da yumuşak haldeydi. Fakat direksiyon döndüğü halde tekerler dönmüyordu. Trafikte dururken başıma geldiği için şanslıydık. Serviste direksiyon mafsalı değişti ve sorun düzeldi.

Ön Takım Sorunları : Rot Ayarında Bozukluklar
Ön takım içerisinde rot kolları, rot başları, tablalar , aks gibi parçalar mevcuttur. Her biri ufak bir arıza yaptığında direksiyondan hissedilebilir.  Aracınızda son zamanlarda rot kolları veya rot başları değişti ise ve sonrasında rot ayarına girmediyseniz direksiyon sertleşmesi gayet normaldir. Bu gibi parça değişimlerinde her zaman gerekli tamir sonrası rot servisine gidilmeli ve aracın açıları ayarlanmalıdır. Rot ayarından sonra araç güvenli bir hale gelecektir ve direksiyon oldukça hafif olacaktır.
Müşür ve Elektrik Sistem Arızaları :
Elektrikli ve hidrolik direksiyonlarda elektronik parçalar da bulunduğu için bunların kontrolleri önemlidir. Sigortalar ve müşürleri tek tek kontrol edilmelidir. Bu sorunlar direksiyonda ani sertleşme yapabilir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.