Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur

Araç direksiyonlarında sertleşme olabilmektedir. Yeni nesil araçlarda hidrolik direksiyon sertleşmesi, eski nesil araçlarda ise normal direksiyonlarda sertleşme meydana gelebilir. Bu direksiyon sertleşmesi arızalarında sürüş güvenliğini oldukça sarsabilecek bazı arızalar mevcut olabilir. Bazı sertleşmeler ise ön takım parçalarında meydana gelen ayarsızlık gibi mekanik arıza olabilir. Hidrolik Direksiyon Ani Sertleşme nedenlerini siz sürücüler için altta sıralıyoruz. Bu gibi durumlarda erken müdahale çok önemlidir. Direksiyonda en ufak bir sertlik varsa hemen servise veya ustanıza giderek sorunun sebebini öğrenebilir ve çözümünü isteyebilirsiniz.

Direksiyon sertleşme nedenleri kısaca alttaki gibidir.

  • Direksiyon hidrolik yağı azalması veya bitmesi
  • Rot kolları, rot başları gibi ön takım parçalarında olan herhangi bir arıza
  • Rot ayarının bozulması
  • Direksiyon kutusu veya mafsal arızası

Direksiyon yağının azalması ve yağsız kalması
Direksiyon sisteminde bulunan yağ zamanla akışkanlığını kaybedebilir. Yani yağ azalmasından veya yağsız kalmasından dolayı aniden direksiyon sertleşmesi olmaz. Bu genellikle yavaş yavaş olmaya başlar. Zamanla direksiyon zor dönmeye başlar ve sürücü her geçen gün daha da hissetmeye başlar. Direksiyon yağının azalması sonucunda gıcırdamalar , uğultular olur. Çevirme sırasında araç içindekilerinin duyacağı bir ses olur. Sürücüler böyle durumlarda hemen bir servise giderek direksiyon power yağ seviyesini kontrol ettirmelidir.

YouTube video

Direksiyon Kutusu Arızaları :
Direksiyon mafsal arızası, aşınmaları da direksiyonun zor dönmesine neden olan arızalar arasındadır. Direksiyon mafsalı oldukça önemli bir parçadır ve ne kadar erken yaptırılırsa o kadar iyi olmaktadır. Direksiyon mafsalı dişlilerinde olan aşınmalar direksiyon tepkisini önemli ölçüde zayıflatır ve arıza fark edilmediği taktirde direksiyon boşa döner hale gelene kadar ilerler.

Bir otomobil sürücüsünün direksiyon ile ilgili başına gelen bir olayı alıntılıyoruz.
Aracımla trafikte dur kalk seyir halinde iken birden direksiyon çok yumuşadı. Aracım hidrolik olmadığı halde hidrolik direksiyondan daha da yumuşak haldeydi. Fakat direksiyon döndüğü halde tekerler dönmüyordu. Trafikte dururken başıma geldiği için şanslıydık. Serviste direksiyon mafsalı değişti ve sorun düzeldi.

Direksiyon Boşluğu Neden Olur? Direksiyon Kutusu Tamiri Yapılır mı ?

Ön Takım Sorunları : Rot Ayarında Bozukluklar
Ön takım içerisinde rot kolları, rot başları, tablalar , aks gibi parçalar mevcuttur. Her biri ufak bir arıza yaptığında direksiyondan hissedilebilir.  Aracınızda son zamanlarda rot kolları veya rot başları değişti ise ve sonrasında rot ayarına girmediyseniz direksiyon sertleşmesi gayet normaldir. Bu gibi parça değişimlerinde her zaman gerekli tamir sonrası rot servisine gidilmeli ve aracın açıları ayarlanmalıdır. Rot ayarından sonra araç güvenli bir hale gelecektir ve direksiyon oldukça hafif olacaktır.
Müşür ve Elektrik Sistem Arızaları :
Elektrikli ve hidrolik direksiyonlarda elektronik parçalar da bulunduğu için bunların kontrolleri önemlidir. Sigortalar ve müşürleri tek tek kontrol edilmelidir. Bu sorunlar direksiyonda ani sertleşme yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Fren Westinghouse Arızası ve Tamiri
Direksiyon Arızası Fiyat Bilgisi
Direksiyon Arızası Fiyat Bilgisi

Direksiyon Neden Dönmez?

Direksiyon kilit somunu gevşek veya eksikse direksiyon simidi dönmez. Ayrıca bir aracın direksiyonu farklı nedenlerden dolayı dönmez. Direksiyon simidinizin dönmemesiyle ilgili bir sorununuz varsa, direksiyon somunu sıyrılmış veya hasar görmüş olabilir. Ayrıca direksiyon kırılmış veya aşınmış olabilir. Bu tarz bir sorunla karşılaştığınız zaman herhangi bir onarım yapmadan önce bu alanları incelemenizde fayda vardır. Direksiyon arızası, oldukça ciddi olabilen yaygın bir araba sorunudur. Direksiyon simidiniz kilitliyse, sola veya sağa dönmeniz çok zor olabilir ve hatta direksiyonu hiç çeviremeyebilirsiniz. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır. Çünkü direksiyonda meydana gelen bir arıza her zaman sürüş güvenliği açısından ciddi bir risktir.

Direksiyon Neden Dönmez?
Direksiyon Neden Dönmez?

Direksiyon Arızası Fiyat Bilgisi

Direksiyon arızası fiyatları ortalama olarak 2 bin TL ile 9 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Direksiyon sorunlarının çoğu hidrolik direksiyon sistemindeki sıvı veya hava basıncı kaybıyla sonuçlanan sızıntılardan kaynaklanır. Direksiyon sorunlarının diğer nedenleri arasında aşınmış rot başları veya bilyeli mafsallar yer alır. Bu parçalar aşınır veya hasar görürse, bir yönde çok fazla harekete izin verir ve bu nedenle aracınızı düzgün bir şekilde yönlendirmenizi zorlaştırır. Ayrıca, aracınız bir kazaya karışmışsa, bu parçalardan herhangi biri tamir edilemeyecek şekilde hasar görmüş olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Dacia Sandero 2000 TL – 7000 TL
Kia Rio 1000 TL – 5000 TL
Fiat Egea Sedan 1000 TL – 6000 TL
Kia Picanto 1000 TL – 5000 TL
Fiat Egea HB 2100 TL – 6000 TL
Fiat Panda 2000 TL – 7000 TL
Seat İbiza 2000 TL – 9000 TL
Yorum yapın