1 Litre Benzin/LPG/Dizel ile Kaç Km Gider

Araç kullanıcıların sürekli araştırdıkları bir sorudur: 1 litre benzin ile kaç kilometre gider ? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Fakat son zamanlarda artan benzin , mazot ve lpg maliyetlerinden dolayı yakıtın nasıl daha uzun dayanacağı hakkında araştırmalar yapmaktayız. 1 litre yakıt ile nasıl daha fazla uzun yol gidilir gibi tüm detayları alt tarafta bir araya getirdik.

1 litre benzin kaç km gider (2022)

Yapmış olduğunuz km / aracın yaktığı yakıt miktarı sonucunda 1 litre ile gidilecek yol miktarını hesaplayabilirsiniz.

1 Litre Mazot Kaç Km Gider ?

Yeni nesil birçok dizel otomobil 100 km’de 4.5 Litre ( 4.5 lt/100 km ) yakıt tüketmektedir.

Dizel araçlar 1 litre motorin ile ortalama 22 – 23 km yol yapabilmektedir.

1 Litre Benzin Kaç Km Gider ?

Günümüz de yeni nesil binek otomobiller 1 litre benzin ile ortalama 15- 16 km arası yol yapabilmektedir. Aracın büyüklüğüne, motor tipine ve ağırlığına göre yakıt miktarı değişmektedir. Fakat birçok binek otomobillerdeki 1 lt benzin ile gidilecek yol ortalama 15- 16 km arası olmaktadır.

NOT: Benzin yakıt hesaplaması benzin için 6.8 lt/100 km üzerinden hesaplanmıştır.

1 Litre LPG Kaç Km Gider ?

Birçok LPG li araba günümüz de ortalama 1 litre gaz ile 11- 13 km arası yol gidebilir. Bu durum aracın motor hacmine, yapılacak hıza ve araç ağırlığına göre değişmektedir. 1litre lpg ile çok sakin kullanım sonucu bu km daha da yükselebilir.

NOT: LPG Yakıt hesaplaması 8.8/100km üzerinden hesaplanmıştır.

Gaz Benzin ve Mazottan En İyi Kilometreyi Elde Etmenin 5 Yolu

1 litre yakıt ile daha fazla km yapmak isteyenler için en iyi 5 kuralı bir araya getirdik.

  • Lastik basınçlarını her zaman kontrol edin
  • Aracınızı tavsiye edilen devir aralığında kullanın
  • Periyodik bakımları zamanında yaptırın
  • Gereksiz ağırlıkları indirin
  • Sürekli fren yapmayın

1 litre ile kaç km gidileceğini sizler için detaylıca anlattık. Yakıtın daha fazla dayanması siz kullanıcıların elinde. Aracı hırçın kullanmak, sürekli klima açık kullanmak ve periyodik bakımların geciktirilmesi 1 litredeki gidilecek km oranını düşürecektir.

Full depo benzin ne kadar gider?

Uzun yolda LPG mi Benzin mi?

Ortalama olarak, LPG’li arabalar, benzer boyuttaki geleneksel bir arabadan yaklaşık %20 daha iyi yakıt ekonomisi elde eder. Dolayısıyla, mevcut arabanız 100 km’lik yol için 10 litre yakıt kullanıyorsa, LPG’li araçlarda 8 litre yakarsınız. Bu da size önemli bir miktarda tasarruf sağlayacaktır. Üstelik benzinle LPG fiyatları arasındaki fiyat farklına da baktığımız zaman LPG’li araçların daha avantajlı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Sonuç olarak LPG’li araç kullanmanız yakıt tasarrufu konusunda elinizi güçlendirecektir. Bundan dolayıdır ki tasarruf etmek için LPG’li araçlar uzun yolda tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte aracınızdan yüksek bir performans elde etmeyi istiyorsanız benzin daha avantajlı bir seçenek olacaktır.

Uzun yolda LPG mi Benzin mi?

LPG ötmeye başlayınca kaç km gider?

Eğer aracınızda LPG ötmeye başlarsa ya da kırmızı ışık yanmaya başlarsa bu aracınızın yakıt deposunda sadece 8 litre kadar LPG kalması anlamına gelir. Böyle bir durumda ne kadar yol alacağınız aracınızı şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bir de aracınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak da gideceğiniz mesafe etkilenecektir. Genel olarak ortalama bir rakam verecek olursak LPG öttüğünde şehir dışında yolculuk yapıyorsanız 100 ile 120 km arasında yol alırsınız. Şayet şehir içindeyseniz 60 ile 90 km mesafe yol alırsınız.

LPG ötmeye başlayınca kaç km gider?

Full depo benzin ne kadar gider?

Verimli bir şekilde sürerseniz, dolu bir benzin deposu (benzin) size yaklaşık 400-500 km yetecektir. Aptal gibi araba kullanıyorsanız, daha az olacaktır. Çok ekonomik olmayan bir arabada aptal gibi kullanıyorsanız, daha da az olacaktır. Sonuç olarak ortalama bir arabanın 100 kilometrede 10 ile 15 litre yakıt tükettiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle, çok fazla araç kullanmayı planlıyorsanız, muhtemelen benzin deponuzun ne kadar dayanacağını öğrenmek istersiniz. Şayet 40 litrelik bir benzin deposuna sahipseniz aracınız en az 400 ve en fazla 600 km mesafe yapacaktır. Bu mesafe aracınızın modeline, motor gücüne ver markasına göre değişiklik göstermektedir.

Yorum yapın