Direksiyon Kutusu Tamiri Fiyatları

Direksiyon mekanizmasında bazı durumlarda arızalar çıkabilmektedir. Bu arızalar sürüş konforunu ciddi şekilde etkilediği gibi güvenliğinizi de tehlikeye atabilmektedir. Araç direksiyon kutusunda olası bir arıza durumunda zor dönme, kasılma ve ses yapma gibi durumlar meydana gelmektedir. Bunun yanında sağa sola çekme ve takılma gibi problemlerde yaşanmaktadır. Direksiyon kutusu arızası durumunda yapılacak iki şey vardır. Bunlardan birisi tamir yöntemi, diğeri ise yenisiyle değişimidir. Fakat genel olarak direksiyon kutuları pahalı olduğu için tamir yöntemi daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle araç üzerinde ki kutu orijinal ise tamiri çok sağlıklı ve yan sanayi parçadan daha iyi olmaktadır. Küçük sanayi ve büyük sanayi gibi tüm iş yerlerinde tamir işleri yapılabilmektedir.

Direksiyon kutusunda olası arızalar altta listelenmiştir.

 • Direksiyonu sağa veya sola çevirirken takılmalar
 • Direksiyon da toplamama
 • Belirli bir yönde kasılma ve zorlama
 • Yağ kaçakları
 • Direksiyonda sertlik gibi durumlarda yaşanıyor ise muhtemelen direksiyon kutusu arızalanmıştır.
 • Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır ?

Bu gibi arızalarda tamir yöntemi mevcuttur. Fakat direksiyon kutusunda kırılma ve eğilme gibi problemler varsa direksiyon kutusu tamir edilmemektedir.

Direksiyon kutusu tamir fiyatı ne kadar ?

Günümüzde standart binek otomobillerin direksiyon kutusu tamir fiyatları ortalama direksiyon sistemine göre değişmektedir. Aracın direksiyon kutusu orijinal ise tamir yöntemi çok sağlıklı olmakla beraber uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanılmaktadır. Yan sanayi direksiyon kutusu tamiri çoğunluklu yapılmaz ve yenisinin alınması istenir.

Direksiyon tamirleri üç başlığa ayrılır. Mekanik direksiyon, Hidrolik direksiyon tamiri ve elektronik direksiyon tamiri gibi üç farklı sisteme sahiptir.

Hidrolik direksiyon tamiri

Hidrolik direksiyon kutusu ve parçaları

Hidrolik direksiyonlar hemen hemen tüm araçlarda mevcuttur. Eski kara direksiyonun yanında oldukça konforlu ve yumuşaktır. Bu direksiyonların tamiri ise ortalama 4-5 saat arası sürebilmektedir. Hidrolik direksiyon dişli kutusu ve direksiyon pompası genellikle arıza çıkartan parçalar arasında yer alır.

Tamir için söküldüğünde ise direksiyon mili, direksiyon amortisörü, direksiyon dişli kutusu gibi tüm parçalar kontrol edilir ve arıza varsa tamir veya değişim yoluna gidilir. Hidrolik direksiyon kutusu tamiri Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya ve Ülkemizin tüm illerinde yapılmaktadır. İlden ile fiyatlarda değişiklik yaşanmaktadır. Hidrolik direksiyon tamiri fiyatları standart otomobillerde ortalama olarak 1500- 3000 TL arası değişebilmektedir.

Araç markaları olarak örnek vermemiz gerekir ise;

Marka ModelFiyat
Doğan slx hidrolik direksiyon kutusu1000 TL
Renault 19 hidrolik direksiyon1200 TL
Tempra hidrolik direksiyon kutusu1200 TL
Opel vectra direksiyon kutusu1700 TL
Clio direksiyon kutusu tamiri fiyatı1800

Elektronik Direksiyon Tamiri

Elektronik direksiyon tamiri
Elektronik direksiyon kutusu ve parçaları

Elektronik direksiyon sistemlerinde elektrikli hidrolik pompa sistemleri mevcuttur. Hidrolik sistemlerin yerini alan bu yenilikçi teknoloji ile beraber birçok avantajda yer almaktadır. Elektronik direksiyonlarda otomatik park ve daha az yakıt tüketimi gibi birçok olumlu gelişmeler olmuştur.
Elektronik direksiyon kutusunda yer alan parçalar

 • Direksiyon tork sensörü
 • Direksiyon dişlisi
 • Giriş mili
 • Kontrol ünitesi
 • Oyuklu mil
 • Elektrik motoru
 • Bilyeli ve vidalı tahrik

Bu sistemler tamamen elektronik olduğu için tamirinde harcanan ücret hidroliğe göre biraz daha fazla olacaktır. Şerit takip sistemi ve kendiliğinden düz konuma gelmesi gibi birçok özellik yer almaktadır. Elektronik direksiyon tamiri fiyatları günümüz de 3000- 6000 TL arası değişebilmektedir.

Mekanik direksiyon tamiri

mekanik direksiyon sistemi ve parçaları

Eski tip birçok araçta mekanik yani halk diliyle kara direksiyon denilen sistem yer almaktadır. Oldukça ağır dönen bu sistemlerde herhangi bir elektronik veya hidrolik parça yoktur. Genellikle uzun süre kullanılmaktadır. Fakat bazı zamanlar arıza vermektedir. Dönüşlerde takılmalar, gacırtı sesleri ve park halinde iken çok zor dönme gibi durumlar yaşanmaktadır. Bu sistemlerde en çok tıkırtı burcu ve mafsal gibi parçalar arıza çıkartmaktadır. Mekanik direksiyon kutusu tamiri fiyatları günümüzde ortalama 500- 1000 TL arasındadır.

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.