Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır

Direksiyon kutuları araçların yön değiştirmesini sağlayan parçadır. Direksiyon kutusu arızası olduğu zaman araçta bir takım boşluk ve toparlama sorunları yaşanır. Direksiyon sisteminde ki parçaların zamanında bakımları yapılmadığı taktirde bu gibi sorunlar yaşanmaya başlar. Direksiyon kutuları genellikle pahalı parçalardır ve orijinalleri kolaylıkla tamir edilebilmektedir. Peki direksiyon kutusunda bir arıza olduğu zaman nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutusu arızası belirtileri

Direksiyon bileşenlerinde ki bir arıza hemen fark edilebilir. Sürüş konforunu etkileyen bu parça, araçtan soğumanıza bile neden olabilmektedir.

  • Direksiyonda boşluklar oluşur
  • Sağa ve sola dönüşlerde ses yapar
  • Yüksek hızlar ile gidildiğinde boşluktan dolayı titreme yapar
  • Virajlarda boşluktan ötürü güvensizlik hissedilir
  • Direksiyon kendini toplamaz
  • Araç yolda gezinir
  • Direksiyon sertleşmesi
  • Direksiyon kutusu tamiri fiyatları

Tıkırtı burcu değişimi

Direksiyon kutusundan tıkırtı şeklinde ses geldiğinde genellikle tıkırtı burcunun arızalı olduğu anlaşılır. Boşta iken bile sağa sola çevrildiğinde tık tık şeklinde bir ses gelir. Tıkırtı burcu değişimi için direksiyon kutusunun sökülmesi gerekir. Tıkırtı burcu 20- 50 TL arasındadır. Fiyatı oldukça ucuzdur fakat burada işçilik ücreti yüksek olmaktadır. Tıkırtı burcu değişimi için komple direksiyon kutusunun sökülmesi gerekmektedir. Ustanızın bu iş için alacağı ücret araca göre minimum 200 TL olmaktadır.

Tıkırtı burcu takıldıktan sonra araçtaki ses kesilir. Fakat direksiyonda boşluk var ve ciddi seviyede rahatsız ediyorsa direksiyon kutusunun değişimi veya tamiri gerekmektedir. Orijinal direksiyon kutuları tamir edilebilirken yan sanayi direksiyon kutularının tamiri sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenden ötürü bütçeniz sıfır almaya yetmiyorsa ve üzerinde orijinal kutu var ise tamir ettirebilir ve güvenle aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz.

Direksiyon kutusu hangi marka almalıyım ?

Direksiyon kutusu yeni alınırken her zaman orijinal markalara yönelmeniz uzun ömürlülük açısından alınacak en iyi karardır. Fakat başta belirttiğimiz gibi fiyat olarak çok pahalı olabilmektedir. Ülkemizde yerli direksiyon kutuları da mevcuttur. Bunar arasında Sismak, MGA gibi kaliteli direksiyon kutuları da mevcuttur. Uygun fiyatlı ürünlerdir ve dayanıklı olmasıyla bilinmektedir. Bu ürünlerin fiyatları , eski bir model araçta tamir fiyatı ile hemen hemen aynı olmaktadır.

Direksiyon kutusunda ki arıza belirtileri arasında en çok yaşanan ise direksiyon sertleşmesidir. Kullanıcı bu durumdan çok rahatsız olur ve dönüşlerde direksiyon kendini toparlayamaz hale gelir. Buda sürüş güvenliğinde olumsuz etkiler yaratır. Direksiyon kutusu söküldüğünde komple revizyon yapılması ve aktif olarak çalışan birçok parçanın değişmesi gerekir. En sağlıklı yöntemi budur. Sadece bu hizmeti veren birçok firma mevcuttur. Tamiri yapıldığında garanti veren firmalar ile çalışmanız tavsiye edilir.

Direksiyonda tıkırtı neden olur?

Direksiyon kutusu arızası araç muayeneden geçer mi?

Direksiyon kutusu arızalı olan araç muayeneden geçemez! Direksiyon kutusu, aracınızın tekerlekleri döndüren kısmıdır ve kaputun altında bulunur. Direksiyon simidi ona bir çubukla bağlıdır ve onu çevirdiğinizde kutu tekerleklerinizi döndürür. Zamanla, kutunun içindeki parçalar hasar görebilir veya aşınabilir. Bu da aracınızın dönüş kabiliyetinde sorunlara yol açabilir. Bu tarz bir sorun yaşayan bir aracın TÜVTÜRK muayenesinden geçmesi imkansızdır. Dolayısıyla aracınızda bu tarz bir arıza varsa muayeneye gitmeden önce mutlaka tamir ettirmenizde fayda vardır.

Direksiyon kutusu arızası araç muayeneden geçer mi?

Direksiyon kutusu değişmiş araç alınır mı?

Direksiyon kutusu değişmiş aracın satın alınması mümkün olmakla birlikte bu önerilmez. Bir arabayı satın almadan veya onarıma götürmeden önce her zaman yakın zamanda bir kaza geçirip geçirmediğini kontrol etmelisiniz. Bir kazadan sonra aracınızın bu parçasında herhangi bir değişiklik yapıldıysa, tekrar üreticisinin öngördüğü şekilde düzgün çalışacağının garantisi yoktur. Dolayısıyla özellikle direksiyon kutusu değişmişse bu tarz bir aracın sonraki süreçte başınıza iş açma olasılığı da yok değildir. Burada değişimin nerede yapıldığı ve değişim işleminde orijinal parçanın konulup konulmadığı gibi kriterlere de bakmak gerekmektedir. Ancak bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan bu tarz bir aracı satın alabilirsiniz.

Direksiyon kutusu değiştirme fiyatları

Direksiyon kutusu değiştirme ne kadar?

Marka modelFiyat + İşçilik
C3 Chevrolet Corvette direksiyon kutusu7.500 TL – 10.000 TL
Dacia Duster direksiyon kutusu8.000 TL – 11.000 TL
Polo elektirikli direksiyon kutusu7.000 TL – 9.500 TL
Mercedes ML 320 direksiyon kutusu9.000 TL – 12.500 TL
Fiat Tempra direksiyon kutusu6.500 TL – 9.500 TL

Direksiyon kutusu değiştirme fiyatları söz konusu olduğu zaman markadan markaya farklı seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Esasında bu durum işçilik fiyatları açısından da geçerliliğini korumaktadır. Özellikle son zamanlarda Direksiyon kutusu fiyatlarında değişimin yaşanması; bu tür işlemlerin de fiyatlarının güncellenmesine neden olmaktadır.

Direksiyon kutusu değiştirme ne kadar?

Direksiyon kutusu arızası garantiye girer mi?

Genel olarak aracınızın garanti süresi devam ediyorsa böyle durumlarda direksiyon arızası tamiri garanti kapsamında yer alır. Çünkü direksiyon kutusu arızası söz konusu olduğu zaman bütün araçlar garanti kapsamında yer aldığından bu tür parçalar da garanti kapsamında yer alacaktır.  Ancak aracınızın garanti süresi bitmemişse bu arıza garantiniz kapsamında değildir. Çünkü aracınızın tasarımında veya üretim sürecinde yanlış olan bir şey yoktur. Yani aracın üretiminden kaynaklı bir hata yoksa araç için geçerli olan diğer garantiler de devreye girmez. Özetle üreticilerin çoğu, araçları için üç yıla ya da 90 bin km’ye kadar garanti vermektedir. Bu süre içinde aracınızın direksiyon kutusu arızalanırsa üretici firma garantisi kapsamında olabilir.

Direksiyon kutusu arızası garantiye girer mi?

Direksiyonda boşluk olduğu nasıl anlaşılır?

Direksiyonda bir boşluk olduğunu düşünüyorsanız; kontrol edilecek ilk şey, çevirdiğinizde direksiyon simidinde herhangi bir boşluk olup olmadığıdır. Varsa, bunun nedeni direksiyon kutusundaki bir sorun olabilir. Boşluğu olan bir direksiyon simidine genellikle gevşek bir direksiyon kolonu veya kırık bir kilit bileziği neden olur. Şayet direksiyonunuz sağa veya sola döndüğünüzde aracınızdan tıkırtı sesi geliyorsa bunun nedeni direksiyon milinizin ucundaki gevşek bir cıvata olabilir. Bu sorunu, ayarlanabilir bir anahtar kullanarak o cıvatayı sıkarak çözebilirsiniz.

Direksiyonda boşluk olduğu nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutusu ses yapar mı?

Şayet direksiyon simidinizde bir boşluk varsa, bunun direksiyon kutunuzdaki bir sorundan kaynaklanma olasılığı yüksektir. Sürüş sırasında arabanın içinden herhangi bir takırtı veya vuruntu sesi gelip gelmediğini kontrol edin. Bu, aracınızın direksiyon şanzımanında bir şeylerin doğru olmadığının bir göstergesi olacaktır. Direksiyon kutunuzdaki aşınmış yataklar. Bu muhtemelen bir aracın direksiyon simidindeki tıkırtının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu rulmanlar zamanla aşındığından, sağa ve sola döndüğünüzde ses çıkarmaya başlayabilirler. Direksiyon simidinizde bir boşluk varsa, kir ve çamur gibi artıkların bu iki yüzey arasında sıkışması muhtemeldir. Bu, yolda giderken rahatsız edici bir tıkırtı sesine neden olabilir.

Direksiyon kutusu ses yapar mı?

Direksiyonda tıkırtı neden olur?

Direksiyon simidinizde tıkırtıya neden olabilecek birçok şey vardır. Gevşemiş bir cıvata veya direksiyon kolonunun herhangi bir yerindeki gevşek bir bağlantı kadar basit olabilir veya aşınmış bir yatak gibi daha ciddi bir şey olabilir. Direksiyon kolonundaki gevşek cıvatalar. Direksiyon simidini direksiyon kutusunun miline tutturan cıvatalar zamanla kendiliğinden gevşeyecektir. Bu olurken direksiyon simidinde oynama olacak ve sağa sola döndüğünüzde ses çıkarabilir. Direksiyon simidinizden gelen bir tıkırtı sesi duyarsanız, bunun birkaç farklı nedeni olabilir. Kontrol edilecek ilk şey, direksiyon simidinde boşluk olup olmadığıdır. Direksiyon simidinin kenarı ile aracınızın direksiyon milinin mili arasında boşluk varsa, bu sorunlara neden olabilir.

“Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır” üzerine bir yorum

Yorum yapın