Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır

Direksiyon kutuları araçların yön değiştirmesini sağlayan parçadır. Direksiyon kutusu arızası olduğu zaman araçta bir takım boşluk ve toparlama sorunları yaşanır. Direksiyon sisteminde ki parçaların zamanında bakımları yapılmadığı taktirde bu gibi sorunlar yaşanmaya başlar. Direksiyon kutuları genellikle pahalı parçalardır ve orijinalleri kolaylıkla tamir edilebilmektedir. Peki direksiyon kutusunda bir arıza olduğu zaman nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutusu arızası belirtileri

Direksiyon bileşenlerinde ki bir arıza hemen fark edilebilir. Sürüş konforunu etkileyen bu parça, araçtan soğumanıza bile neden olabilmektedir.

  • Direksiyonda boşluklar oluşur
  • Sağa ve sola dönüşlerde ses yapar
  • Yüksek hızlar ile gidildiğinde boşluktan dolayı titreme yapar
  • Virajlarda boşluktan ötürü güvensizlik hissedilir
  • Direksiyon kendini toplamaz
  • Araç yolda gezinir
  • Direksiyon sertleşmesi
  • Direksiyon kutusu tamiri fiyatları

Tıkırtı burcu değişimi

Direksiyon kutusundan tıkırtı şeklinde ses geldiğinde genellikle tıkırtı burcunun arızalı olduğu anlaşılır. Boşta iken bile sağa sola çevrildiğinde tık tık şeklinde bir ses gelir. Tıkırtı burcu değişimi için direksiyon kutusunun sökülmesi gerekir. Tıkırtı burcu 20- 50 TL arasındadır. Fiyatı oldukça ucuzdur fakat burada işçilik ücreti yüksek olmaktadır. Tıkırtı burcu değişimi için komple direksiyon kutusunun sökülmesi gerekmektedir. Ustanızın bu iş için alacağı ücret araca göre minimum 200 TL olmaktadır.

Tıkırtı burcu takıldıktan sonra araçtaki ses kesilir. Fakat direksiyonda boşluk var ve ciddi seviyede rahatsız ediyorsa direksiyon kutusunun değişimi veya tamiri gerekmektedir. Orijinal direksiyon kutuları tamir edilebilirken yan sanayi direksiyon kutularının tamiri sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenden ötürü bütçeniz sıfır almaya yetmiyorsa ve üzerinde orijinal kutu var ise tamir ettirebilir ve güvenle aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz.

Direksiyon kutusu hangi marka almalıyım ?

Direksiyon kutusu yeni alınırken her zaman orijinal markalara yönelmeniz uzun ömürlülük açısından alınacak en iyi karardır. Fakat başta belirttiğimiz gibi fiyat olarak çok pahalı olabilmektedir. Ülkemizde yerli direksiyon kutuları da mevcuttur. Bunar arasında Sismak, MGA gibi kaliteli direksiyon kutuları da mevcuttur. Uygun fiyatlı ürünlerdir ve dayanıklı olmasıyla bilinmektedir. Bu ürünlerin fiyatları , eski bir model araçta tamir fiyatı ile hemen hemen aynı olmaktadır.

Direksiyon kutusunda ki arıza belirtileri arasında en çok yaşanan ise direksiyon sertleşmesidir. Kullanıcı bu durumdan çok rahatsız olur ve dönüşlerde direksiyon kendini toparlayamaz hale gelir. Buda sürüş güvenliğinde olumsuz etkiler yaratır. Direksiyon kutusu söküldüğünde komple revizyon yapılması ve aktif olarak çalışan birçok parçanın değişmesi gerekir. En sağlıklı yöntemi budur. Sadece bu hizmeti veren birçok firma mevcuttur. Tamiri yapıldığında garanti veren firmalar ile çalışmanız tavsiye edilir.

“Direksiyon kutusu arızası nasıl anlaşılır” üzerine bir yorum

Yorum yapın