Direksiyon Boşluğu Neden Olur? Direksiyon Kutusu Tamiri Yapılır mı ?

Araç kullandığımız sırada direksiyonda bazı anormallikler olduğunu görebiliriz. Direksiyon arızası meydana geldiğinde bir boşluk hissi alıyor ve sürüş zevkiniz sıfıra iniyorsa artık boşluğun yapılması gerektiğini anlayabiliriz. Direksiyon boşlukları kısa sürede onarılmadığı zaman ön düzende daha farklı sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Direksiyon Boşluğu Neden Oluşur?

Otomobillerde bulunan dişlilerin yıpranması ve millerin zaman içerisinde gevşemesi bu gibi sorunlara yön verebilmektedir. Rot millerinin değişimi sırasında düzgün iş yapılmadıysa direksiyonda boşluk olabilmektedir. Zamanla keçelerin yırtılması ve millerin paslanması da bu tür arızalara yol açabilir. Direksiyon kutusunun bozulması da boşluğa sebep verebilmektedir.

Direksiyon Boşluğunu Oluşturan Diğer Nedenler

Araç kullanımı oldukça etkilemektedir. Çok topraklı yollarda araç sürmek ve kullanım sırasında direksiyonu tam sol-sağ çevirmek bu arızalara neden olur. Rot kollarında , millerinde aşınmalar olur ve direksiyon boşluğuna kadar ilerler. Hiç bakımı yapılmamış direksiyon mafsalı da zamanla işlevini yitirerek büyük sorunlara yol açar. Direksiyon kutusunun arızalanması da boşluğa sebep olur. Detaylı bilgiyi en alt satırda bulabilirsiniz.

Direksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Araç kullanırken direksiyonu az çevirdiğiniz sırada araç pek tepki vermez. Dönüşlerde kullanıcıya sorun oluşturmaya başlar. Sürüş zevki en aza iner. Virajlarda, keskin dönüşlerde aracı şeritte tutabilmek için fazla müdahale etmek zorunda kalırsınız. En önemlisi de direksiyon oldukça hassaslaştığı için kendiliğinden sağa-sola kaymaya başlar. Bu gibi belirtiler direksiyon boşluğunun belirtileridir.

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon boşluğu tamiri yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle sorunlu parçanın bulunması gerekir. Süspansiyon sistemi, rot kolları, aks kafaları, rot başları tek tek kontrol edilir.Aşınmış parçalar değiştirilir.Direksiyon boşluğu olduğunda bu belirttiğimiz parçalarda sorun yoksa artık direksiyon kutusuna bakma zamanı gelmiştir.Direksiyon mili boşluk ayar civatası özelliğini kaybettiyse boşluk olur. Bu gibi tüm ince parçalar kontrol edilmelidir. Özellikle direksiyon kutularında yan sanayiler tamir edilmeyebilir. Kutunun tamir edilebilmesi için , daha sağlıklı olabilmesi için orijinal parça olması her zaman avantajdır.

Direksiyon kutusu tamiri fiyatları ortalama olarak 300 ile 500 lira arasında değişebilmektedir. Direksiyon boşluğu tamir fiyatları ise değişecek ön düzen parçalarına göre 100 tl ile 1000 tl arasında tutabilmektedir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.