Direksiyon Boşluğu Neden Olur? Direksiyon Kutusu Tamiri Yapılır mı ?

Araç kullandığımız sırada direksiyonda bazı anormallikler olduğunu görebiliriz. Direksiyon arızası meydana geldiğinde bir boşluk hissi alıyor ve sürüş zevkiniz sıfıra iniyorsa artık boşluğun yapılması gerektiğini anlayabiliriz. Direksiyon boşlukları kısa sürede onarılmadığı zaman ön düzende daha farklı sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Direksiyon Boşluğu Neden Oluşur?

Otomobillerde bulunan dişlilerin yıpranması ve millerin zaman içerisinde gevşemesi bu gibi sorunlara yön verebilmektedir. Rot millerinin değişimi sırasında düzgün iş yapılmadıysa direksiyonda boşluk olabilmektedir. Zamanla keçelerin yırtılması ve millerin paslanması da bu tür arızalara yol açabilir. Direksiyon kutusunun bozulması da boşluğa sebep verebilmektedir.

Direksiyon Boşluğunu Oluşturan Diğer Nedenler

Araç kullanımı oldukça etkilemektedir. Çok topraklı yollarda araç sürmek ve kullanım sırasında direksiyonu tam sol-sağ çevirmek bu arızalara neden olur. Rot kollarında , millerinde aşınmalar olur ve direksiyon boşluğuna kadar ilerler. Hiç bakımı yapılmamış direksiyon mafsalı da zamanla işlevini yitirerek büyük sorunlara yol açar. Direksiyon kutusunun arızalanması da boşluğa sebep olur. Detaylı bilgiyi en alt satırda bulabilirsiniz.

Direksiyon Boşluğu Nasıl Anlaşılır?

Araç kullanırken direksiyonu az çevirdiğiniz sırada araç pek tepki vermez. Dönüşlerde kullanıcıya sorun oluşturmaya başlar. Sürüş zevki en aza iner. Virajlarda, keskin dönüşlerde aracı şeritte tutabilmek için fazla müdahale etmek zorunda kalırsınız. En önemlisi de direksiyon oldukça hassaslaştığı için kendiliğinden sağa-sola kaymaya başlar. Bu gibi belirtiler direksiyon boşluğunun belirtileridir.

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon boşluğu tamiri yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle sorunlu parçanın bulunması gerekir. Süspansiyon sistemi, rot kolları, aks kafaları, rot başları tek tek kontrol edilir.Aşınmış parçalar değiştirilir.Direksiyon boşluğu olduğunda bu belirttiğimiz parçalarda sorun yoksa artık direksiyon kutusuna bakma zamanı gelmiştir.Direksiyon mili boşluk ayar civatası özelliğini kaybettiyse boşluk olur. Bu gibi tüm ince parçalar kontrol edilmelidir. Özellikle direksiyon kutularında yan sanayiler tamir edilmeyebilir. Kutunun tamir edilebilmesi için , daha sağlıklı olabilmesi için orijinal parça olması her zaman avantajdır.

Direksiyon kutusu tamiri fiyatları ortalama olarak 300 ile 500 lira arasında değişebilmektedir. Direksiyon boşluğu tamir fiyatları ise değişecek ön düzen parçalarına göre 100 tl ile 1000 tl arasında tutabilmektedir.

Direksiyon kutusu revizyonu nedir?

Direksiyon kutusu tamir edilmezse ne olur?

Direksiyon kutusu araçların en kritik parçaları arasında yer alır. Bundan dolayıdır ki direksiyon kutularından üst düzeyde bir performans elde ediyor olmanız; aracınızdan da üst düzeyde bir performans elde etmenizi mümkün kılar. Aracınızın ön takımlarında arızanın bulunması; sürüş konforu ve güvenliğini olumsuz olarak etkiler. Şayet direksiyon kutusunu tamir ettirmezseniz; aracınızda daha büyük çaplı tamirlerle karşılaşma riskiniz de bulunacaktır.

Direksiyon kutusu tamirinin yapılmaması ön takımların arızalanmasına neden olacaktır. Direksiyonda bir boşluğun mevcut olması; aracınızın sürüşünü doğrudan etliler. Eğer direksiyon kutunuzu tamir ettirmenizseniz direksiyondaki boşluk da artacaktır. Böylece aracınızın ön tarafından sesler de gelmeye başlayacaktır. Bu da aracınızda beklenmedik daha büyük arızaların yaşanılması anlamına gelmektedir.

Direksiyon kutusu tamir edilmezse ne olur?

Direksiyon kutusu revizyonu nedir?

Direksiyon kutusu arızası durumunda direksiyondan yana şikayetleriniz de artış gösterecektir. Böyle bir durum ortaya çıktığı zaman arıza tespiti cihazları devreye girmektedir. Bu cihazlar sayesinde aracınızın hangi bölgesinde bir arıza yaşanıldığı tespit edilmektedir. Tespit işleminin isabetli bir şekilde yapılması demek; tamir işleminin de üst düzeyde yapılması anlamına gelecektir.

Direksiyon kutusu revizyonunun sıkıntısız bir şekilde yapılması; bu işlemin yazılımlarının ve kalibrasyonunun üst düzeyde bir etkiye sahip olmasıyla mümkün olmaktadır. Böylece direksiyon kutusunun revizyonu uyumlu bir şekilde tamamlanmaktadır. Burada direksiyon kutusunun revizyonu konusunda profesyonel bir destek almak her zaman önerilmektedir.

Yorum yapın