Diferansiyel Yağı Kaç Km de Değişir?

Diferansiyel yağı değişimleri araç marka model ve tipine göre değişebilir. Diferansiyeller aracın hareket edebilmesi için önemli bir aktarma mekanizmasıdır. Motordan gelen güç diferansiyel yardımı ile tekerlere aktarılır ve araç hareket etmeye başlar. Diferansiyel yağı normal motor yağı gibi düşük kilometrelerde değişmez.

Diferansiyel yağı ortalama 80.000 km’ de veya 4 yılda bir değişmesi gereken bir yağ türüdür. Ağır bakımlarda kontrol ettirmek ve eksik ise tamamlanması gerekir. 4 çeker ve arkadan çekişli tüm araçlarda bulunan diferansiyeller yağsız kaldığı zaman birçok arıza açar.

Diferansiyel yapısı gereği aktif ve sürekli yağlama yapan bir sistem olduğundan dolayı yağsız kalmaması çok önemlidir. Aksi taktirde uğultu, ses yapma ve aracın yolda kalmasına sebebiyet vermektedir. Diferansiyel yağı azalan bir araçta arka taraftan hızlandıkça artan uğultu şeklinde sesler gelmeye başlar. Bu şekilde kullanıma uzun süre devam edilirse diferansiyel yağsızlıktan kilitleyebilir ve içinde ki dişliler kırılarak aracın hareket etmesini önler.

En doğru değişim bilgisini araç kitapçığından bulabilmek mümkündür. Araç kitapçığı yok ise ilgili servisi arayarak diferansiyel yağ değişiminin kaç binde yapıldığını net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Diferansiyel yağı nasıl değişir ?

Diferansiyel yağ değişimi işlemi bir usta tarafından yapılmalıdır. Diferansiyeli rahat bir şekilde sökmek için öncelikle denge kolu sökülür. Sonrasında çok daha rahat bir çalışma ortamı sağlanır. Diferansiyel kovanı bir anahtar yardımı ile sökülür. Kovan söküldükten sonra diferansiyel içerisinde bulunan dişliler ortaya çıkacaktır.

Kovan ve diferansiyel dişliler bir balata spreyi ile temizlenir. İçerisinde kalan yağ aşağıya doğru süzülür ve temizlik bu şekilde yapılır. Yağ tapasından da balata spreyini sıkarak içerisinde kalan yağın kovandan aşağıya doğru tamamen akmasını sağlayabilmek mümkündür.

Temizlik yapıldıktan sonra ise diferansiyel tekrar toplanır. Bir huni veya yağ pompalayıcı bir makine ile diferansiyel yağ tapasından uygun bir yağ eklenir. Diferansiyel yağ değişimi işlemi basit bir işlemdir. Diferansiyel ve yağ bakımı zamanında yapıldığı sürece bir arıza vermeyecektir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.