Diferansiyel Tamiri Fiyatları Ne Kadar ?

Araçlarda bulunan diferansiyeller yağsız kaldığında arıza durumuna geçebilir. Bu durumda diferansiyel tamiri yapılması gerekir. Genellikle arkadan itiş ve 4×4 araçlarda sık sık diferansiyel arızası görülebilir. Bu gibi durumlarda uzman kişiler ile çalışılması gerekmektedir. Diferansiyel tamiri fiyatları aracın marka ve modeline göre değişmektedir. Defransiyel tamiri yapacak servis veya ustayı bulduğunuz zaman tamir sonrası garanti verip vermediğini kesinlikle öğrenmelisiniz.

Defransiyel Tamiri Fiyatları 2023

Diferansiyel tamir fiyatları 2023 yılında aşağıda ki gibidir. En sık tamiri yapılan araç markalarını tek tek listeledik.

Tofaş Şahin defransiyel tamiri fiyatları1600 TL
Doğan slx defransiyel tamiri fiyatları1600 TL
Ford transit defransiyel tamiri fiyatları1900 TL
Lada niva diferansiyel tamir fiyatı2100 TL
w124 defransiyel tamiri fiyatı2400 TL
Sprinter defransiyel tamiri fiyatı2800 TL
Bmw diferansiyel tamiri fiyatı4100 TL

Diferansiyel ötmesi, uğuldaması durumunda araç kullanılmamalı ve doğrudan tamire götürülmelidir. Diferansiyel arızası belirtileri arasında ilk olarak ötme ve uğuldama yer alır. İleri seviye defransiyel arızasında dişli kırılması meydana gelir ve araç hareket etmez. Kısacası diferansiyelden en ufak bir ses gelmesi durumunda hemen müdahale edilmelidir.

Diferansiyel tamir fiyatları marka ve model bilgisine göre farklılık göstermektedir. Konumuzda birçok markanın diferansiyel tamir fiyatını öğrenebilirsiniz.

Diferansiyel tamiri kaç lira ?

Günümüz de en çok diferansiyel tamiri yapılan markalar arasında Tofaş, Bmw, Mercedes gibi arkadan itiş sistemine sahip araçlar yer alır. Diferansiyel arızasının en büyük sebeplerinden birisi ise bakımsızlıktır. Belirli kilometreler de diferansiyel yağı değişimi yapılmalıdır. Bu dişliler yağsız kaldığında aşınmakta veya kırılabilmektedir. En ucuz diferansiyel tamiri fiyatları ise günümüzde ortalama 1700 Liradan başlamaktadır.

Diferansiyel tamirini Ankara, İstanbul, Adana gibi yerlerde ve Türkiye’nin diğer birçok ilinde garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Diferansiyel ömrü ne kadardır?

Diferansiyel arızası nasıl anlaşılır?

Diferansiyel, bir aracın dönmesini sağlayan cihazdır. Motordan gelen gücü dört tekerleğe dağıttığı için arabanızın en önemli bileşenlerinden biridir. Diferansiyel arızası, diferansiyelinizde bir şeyler ters gittiğinde, kilitlenmesine veya bozulmasına neden olduğunda meydana gelir. Her iki senaryo da şanzıman ve güç aktarma organları dahil olmak üzere aracınızın diğer parçalarına ciddi hasar verebilir. Neyse ki diferansiyel arızayı gerçekleşmeden önce tespit etmenin birkaç yolu vardır. Bunlar;

  • Vites değiştirdiğiniz tak diye bir vuruntu sesinin gelmesi
  • Aracın hızı arttıkça uğultuya benzer bir sesin de artış göstermesi
  • Diferansiyel bölgesinde aşırı yağ kaçaklarının bulunması
  • Aracınız hızlandığı sırada hissedilir bir şekilde titreşimlerin yaşanılması

Diferansiyel arızası birçok araba için büyük bir sorundur. Çünkü diferansiyel arabanın her zaman çalışması gereken mekanik bir parçasıdır. Başarısız olursa, araba ileri veya geri hareket etmeyecektir.

Diferansiyel arızası nasıl anlaşılır?

Arabada kaç diferansiyel var?

Diferansiyel sayısı bir araçtan diğerine değişir, ancak tüm araçlarda en az bir tane bulunur. Birden fazla diferansiyele sahip araçlar, arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli araçlardır. Aracınızda birden fazla diferansiyel varsa, bunlar tahrik milleri ve aktarma organlarının diğer parçaları tarafından birbirine bağlanacaktır. Ayrıca, tekerleklere ve lastiklere bağlandıkları akslar ve göbekler etrafındaki sızıntıları da kontrol edebilirsiniz. Diferansiyel, gücü bir tekerlekten diğerine aktarır. Ayrıca, virajlarda seyahat ederken gerekli olan her tekerleğin farklı hızlarda dönmesine izin verir. Aracınızdaki diferansiyel sayısını öğrenmek istediğiniz zaman en mantıklı çözüm, aracınızla birlikte gelen kılavuza bakmak olacaktır.

Arabada kaç diferansiyel var?

Araçta uğultu sesi neden olur?

Arabanızdaki uğultu sesi genellikle aşınmış bir diferansiyel dişli setinden kaynaklanır. Diferansiyel dişli takımı, araç dönerken veya viraj alırken aracın her bir tekerleğinin farklı hızlarda dönmesini sağlayan iki veya daha fazla vitesten oluşur. Bu dişliler genellikle aks tertibatını şanzımana bağlayan diferansiyel montajının içinde bulunur. Diferansiyel yuvası, torku şanzımandan aks tertibatına ileterek, bir aks üzerindeki her bir tekerleğin köşeleri dönerken veya yoldaki tümseklerin üzerinden geçerken farklı hızlarda dönmesine izin verir. Bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman mutlaka hızlı bir şekilde tamircinize gitmeniz gereklidir.

Araçta uğultu sesi neden olur?

Diferansiyel ömrü ne kadardır?

Standart olarak bir diferansiyel parçasının ömrü 100 bin km kadardır. Bu ortalama 4 yıllık bir süreye denk gelir. Ancak bu parçanın ömrü esasında aracı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Yine aracınızın yıllık bakımını zamanında yaptırıp yaptırmadığınız ya da yağ değişimini düzenli olarak yaptırıp yaptırmadığınız da bu durumun belirlenmesinde etkilidir. Diferansiyel, tekerleklerin farklı hızlarda dönmesini sağlayan bir dişli kutusudur. Diferansiyel, gücü motordan tekerleklere dağıtarak daha fazla çekiş ve daha iyi yol tutuş sağlar.

Yorum yapın