Debimetre Arızası Nasıl Anlaşılır? (MAF Sensörü Arızası)

MAF sensörü ya da hava akışmetre olarak da adlandırılan debimetre arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap bulacağınız bu yazımızda, Debimetre çalışma prensibi ve bu parça hakkında farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

MAF Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

MAF sensörünün temel görevi, hava filtresi üzerinden emme manifolduna gidecek hava miktarının ölçülerek, bu ölçümün üretilen voltaj ile ECU aksamına bildirmesidir. ECU ise hava ve yakıt karışımını, MAF Sensörü tarafından ölçümlenen bilgiye göre ayarlamaktadır.

Debimetre Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda görülecek bazı işaretler, debimetre arızası belirtisi olabilir. Buna göre en sık görülen belirtiler, şunlardır.
• Aracın sıklıkla düzensiz rölantide çalışması
• Hızlanma esnasında, motorun zayıf kalarak kesiklik yapması
• Aracın normalden daha zor çalışması
• Motorun zengin ya da fakir karışımla çalışması ve zengin karışıma bağlı olarak egzozdan çiğ benzin kokusu gelmesi
• MAF sensörü çıkarıldıktan sonra acarın stop etmesi ve yeniden çalışması
MAF sensörü arızası nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap olarak verilebilecek belirtiler, genellikle bu şekilde olmaktadır. Bu durumlarda, servisinizden yardım almanız sorunun daha hızlı çözülmesi için en ideal olacak seçenektir.


Ancak sizde kendi başınıza, sorunun çözülmesi için bir şeyler yapabilirsiniz. Sensör kablolarında temassızlık olması veya yoğun olarak tozlanmış olması, bu arızanın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden temassızlığı giderebilir veya sensör bölgesini tozdan arındırarak bir süre sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Verilen belirtiler, illa ki sensörün kesin olarak arızalandığı anlamına gelmemektedir. Toz ve kir temizlenip kablolar kontrol edildikten sonra sorun devam ediyorsa, hava akışmetrenin değiştirilmesi gerekebilmektedir. Bu parçanın tamir edilmesi mümkün olmadığından, arızalanması halinde değiştirilmesi tek seçenektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   2023 Dizel Enjektör Tamir Fiyatı Ne Kadar?

Parçayı serviste değiştirebileceğiniz gibi, kendi çabanızla da kolaylıkla değiştirmeniz mümkündür.

MAF Sensörü Nasıl Temizlenir?

Yaptığınız gözlemler sonrasında bu parçanın düzgün çalışmadığına eminseniz, temizliğini yapmak ilk yapılması gereken şeylerden biridir. Herhangi bir sorun olmasa dahi düzenli olarak temizlenmesi, daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Sensörü söktükten sonra, balata spreyi ile temizlenmesi daha sağlıklıdır. Parça içerisine, kesinlikle tornavida ya da bıçak gibi farklı aletler sokmamaya özen gösterin.

Balata spreyi ile kir ve tozdan arındırdıktan sonra, yerine düzgün bir şekilde takın.
Aracınızı çalıştırdıktan sonra sensör değerinde farklılık bulunuyorsa, sorunun temeli sensörün tozlanmış olmasından ortaya çıkmış demektir.

Debimetre arızası nasıl anlaşılır? Konusu hakkında sormak istediğiniz farklı konuları, yorum panelinden bize ulaştırabilirsiniz.

MAF sensörü arızaları nelerdir?

MAF sensörü arızaları nelerdir?

MAF sensörü arızası gündeme geldiği zaman öncelikli olarak aracınızda motor arızası ışığı yanabilir. Bu işaret MAF sensöründe bir arıza bulunduğunun en net belirtisidir. Yine aracınızın motoru normalden çok daha fazla bir şekilde gürültülü çalışıyorsa böyle durumlarda bu parçada bir arıza sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bir de arabanızda hızlanma sorunu yaşıyorsanız bu da MAF sensörü arızasına işaret etmektedir. Ayrıca özellikle rölantide bir motor titremesi varsa bununla birlikte aracınızın motorunda belirgin bir şekilde güç kaybı hissediyorsanız böyle durumlarda da MAF sensörünün arızalı olduğundan şüphelenmeniz gayet olağan olacaktır. Bu tür bir arıza durumu yaşıyorsanız; biran önce tamir ettirmenizde fayda vardır.

Yorum yapın