Dacia Duster Gösterge Arıza Lambası ve Anlamları

Her araç markasında olduğu gibi Dacia Duster model araçlarında göstergede ki arıza lambalarının bir anlamı vardır. Eğer ki yolculuk esnasında gösterge de bir arıza lambası yandı ise hemen aracı durdurmalı ve bunun sebebini öğrenmelisiniz. Arıza lambasının yanmasının sebebi ise motor veya elektronik bazı parçalarda bir arızanın olduğunu gösterir. Bu sayede ekrana yansıtılarak kullanıcı haberdar edilir. Duster arıza ışıkları ve anlamları altta bulabilirsiniz.

Duster ikaz lambalarının anlamlarını öğrenmek için kısa bir araştırma veya hemen servisi aramanız yeterli olacaktır. Bazı önemli arıza lambaları esnasında aracın hareket etmemesi ve direk servisin çağırılması gerektiğini unutmamakta fayda vardır.

Duster Gösterge Paneli İkaz Lambası ve Anlamları

Arıza LambasıAnlamı
Dacia Duster aracınızda eko modun aktif olduğunu gösterir. Bu sayede aracınızda yakıt tüketimi az olur.
Duster aracınız da bu ikaz lambasını gördüyseniz lastiklerde ki hava miktarının indiğini göstermektedir. Lastik patlamış olabilir. Hemen kontrol edilmesi gerekir.
İlk kontak esnasında bu lamba yanıp söner. Bu normaldir. Fakat yolculuk esnasında yağ basınç lambası yanarsa hemen aracı durdurmalı ve servis ile iletişime geçmelisiniz. Yağ basıncı ikaz lambası oldukça önemli bir sorunun habercisi olabilir.
Akümülatör şarj ikaz ışığı anlamına gelir. Yolculuk esnasında bu ışık yanar ise aracın şarj dinamosunda bir problem olduğu anlamına gelir. Bu durumda servis ile iletişim kurulmalıdır.
Abs fren sistemi ikaz lambasıdır. Duster aracınızda hareket halinde bu ışık yanarsa abs fren sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir.

Duster araçlarında ki arıza lambalarının her birinin anlamı vardır. Bunlardan en temel olanlarını yukarıda ki resimde görebilirsiniz. Altta ise tüm arıza lambalarını sizler için paylaşalım.

Dacia Duster gösterge ikaz lambaları

Dacia marka aracında beliren ikaz lambalarının tümünü grafiklerde görebilirsiniz. İkaz lambası yandığında panik olmamalı ve soğukkanlılık ile aracı durdurup yetkili veya özel bir servis ile iletişime geçmelisiniz. Bazı arıza lambaları Duster aracınızın hiç çalışmamasını sağlayabilir. Bu durumda aracı çalıştırmak için bir çaba sarf etmemek en iyisidir.

Bu arıza lambaları ve anlamları Dacia Sandero ve Logan modelleri içinde aynı olmaktadır. Sandero aracınızda bir arıza lambası yandı ise buradakiler ile aynı anlam taşımaktadır.

Dacia Duster Motor Yağı Seviye Uyarı Lambası

Dacia Duster Esc ve Antipatinaj Sistemi İkazı

Yeni nesil uyarı lambası sistemleriyle donatılan Dacia Duster Esc ve Antipatinaj Sistemi İkazı, araç için kritik bir uyarıdır.  ESC ve kaymaz sistem için uyarı lambaları. ESP ve ASR sistemleri aktif olduğunda uyarı lambası yanmaktadır. Sistemde bir hata oluştuğunda ışık yanıp söner. Bu da antipatinaj ve Esc hatasının bulunduğu anlamına gelir. Bu ışık yandıktan sonra mutlaka hatanın ciddiye alınması şarttır. Dacia Duster, Renault tarafından üretilen ve Dacia markası altında satılan yarı kompakt bir crossover SUV modeli olarak ilgi görmeyi başaran bir marka olarak dikkatleri üzerine çekmektir. Geniş ve güncel bir uyarı sistemlerine sahip olan bu araçta yer alan Dacia Duster Esc ve Antipatinaj Sistemi İkazı kritik bir öneme sahiptir.

Dacia Duster Esc ve Antipatinaj Sistemi İkazı

Dacia Duster Emniyet Kemeri Takılı Değil İkazı

Dacia Duster kemeri takılı değil ikaz lambası aracınızı kullanırken emniyet kemerini takmadığınız zaman yanar. Bu ılık; ilgili emniyet kemeri takılı olmadığında uyarı lambası yanar ve yanıp söner. Bu mesaj, sürücü veya ön yolcu emniyet kemeri düzgün bağlanmadığında görüntülenir. Emniyet kemerinizi düzgün takmazsanız, bir kaza durumunda olması gerektiği gibi çalışmaması muhtemeldir. Böyle bir durumda ciddi yaralanma veya ölüm riski vardır. Sürüşe devam etmek için emniyet kemerinizi düzgün bir şekilde bağlayın bu şekilde zaten otomatik olarak ışık da sönecektir. Ancak yine de sönmezse böyle durumlarda; uyarı mesajını silmek için düğmeye basmalısınız.

Dacia Duster Emniyet Kemeri Takılı Değil İkazı

Dacia Duster Motor Yağı Seviye Uyarı Lambası

Dacia Duster, Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından üretilen kompakt bir SUV modeli olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir. Otomobilin ilk nesli 2010 yılında üretilmiştir.  Bu modelin, ikinci nesli ise 2016’da piyasaya sürülmüştür. Dacia Duster gösterge panelinde otomatik olarak yanan uyar lambalarıyla donatılmıştır. Bu durum araçta meydana gelen herhangi bir arıza durumun belirlenmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Dacia Duster motor yağı seviye uyarı lambası da bu ışıklardan birisidir. Bu ışık yandığı zaman aracınızda yeteri kadar yağ olmadığı anlaşılır. Bu ışık yandığı an itibariyle aracınızı durdurmanız önerilir. Sonrasında aracınızın soğumasını bekleyip; yağ eksikliğini gidermelisiniz.

Yorum yapın