Çürük Egzoz Muayeneden Geçer mi ?

Arabalarda görülen bazı sorunlar muayenede arabanın kusurlu olmasına neden olur. Bu tür sorunlar arasında çürük kısımlar başta gelir. Bunların arasında çürük egzoz da mevcuttur. Arabanın belirli bazı parçalarının bu aşamada çürük olması muayeneden geçmemesine neden olur. Örneğin eğer arabanın alt kısmında çürüme başladı ise bu arabanın muayeneden geçmesi mümkün olur. Fakat eğer arabanın şaselerinde çürüme var ise bu durumda arabanın muayeneden geçmesi mümkün olmaz.

Yine arabanın egzozunda da çürüme var ise eğer bu çürüme başlangıç aşamasında ise muayeneden geçer. Fakat çürüme miktarı belirli bir sınırı aşmış ise bu durumda arabanın muayeneden geçmesi mümkün olmaz. Bu aşamada araba ustalarına egzoz muayenesi yaptırarak arabanın kusurları ve muayeneden geçip geçmeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olur.

Patlak veya Delik Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Egzoz sisteminde ki patlak ve delikler artık muayenede ağır kusur sayılmaktadır. Egzoz patlak ve paslı görünmesi bile ağır kusur olarak muayeneden geçememenize neden olacaktır. Muayene standartlarında egzoz ve emisyone büyük önem verildiği için teferruatlı inceleme yapılmaktadır.

Patlak egzoz muayeneden geçmez. Delik ve çürük egzoz muayenede ağır kusur olarak işaretlenir. Bu gibi durumlarda öncelikle egzoz değişimi yapıp gitmenizde fayda vardır. Araç sağlığı için de egzoz yenilenmesi gayet iyi olacaktır.

Egzoz Çürümesi Neden Olur?

Eğer egzoz ucundan çürümeye başlamış ise bu durum araç emniyeti açısından bir risk oluşturmayacağı için muayeneden geçer. Çürümenin ilerlemesi ve arabanın emniyeti açısından risk oluşturması durumlarında ise egzozdan dolayı arabanın belirli bir süre tanınarak yeniden muayeneye girmesi gerekir.

Söz konusu çürükler arabaların diğer kısımları için farklılık arz eder.  Benzer şekilde marşpiyel de aşırı çürümemiş ve çürüme sadece uç kısmında meydana gelmiş ise bu durumda da yine muayeneden geçmesi durumu karşımıza çıkar. Günümüzde araç muayene istasyonlarında arabaların önemli kusurlarına bakarak arabanın muayeneden geçip geçmeyeceğine karar vermek mümkün olur.

Araçta Oluşan Çürükler Muayenede Sorun Çıkarır mı?

Tüvtürk tarafından yapılan araç muayenesinde arabanın çeşitli çürüklerinin aracın muayeneden geçmesine bir etkisi olmaz. Örneğin arabanın dış görünümü iyi değil ise bu bir kusur olarak görülmez ve araba muayeneden geçer. Yine kaportası çizik, boyası aşınmış araçların da muayeneden geçmesi durumu görülür. Kaportada bozukluklar hayati değil ise ve hafif ezilmeler meydana geldi ise bu tür kusurlar da yine muayeneden geçmeyi engellemez.

Günümüzde arabalarda dış kaporta çürüklerinin ve dış görünüş kusurlarının muayeneden geçmeye doğrudan etkisi yoktur. Bu nedenle arabaların muayenesinde bu tür görünüm sorunlarının bir etkisi olmaz. Bunun yerine daha çok şaseler ya da fren sistemleri gibi detaylara bakılır. Araç muayenesinde bu nedenle önemli kısımların incelenmesi söz konusudur.

Araç tabanında ve şasi bağlantılarında aşırı derecede çürüme var ise bu durum olumsuzluk yaratabilir. Bazı durumlarda çürük çok ilerlemiş ise aracınız ağır kusurlu olarak muayeneden geçmeyebilir.

Egzoz ölçümü ağır kusur mu?

Egzoz ölçümü ağır kusur mu?

Normalde egzoz ölçümünün yapılmaması sorunu ağır kusur olarak tanımlanmaktadır. Ancak 2019 yılındaki düzenleme sonrasında bu tarz bir sorun hafif kusur statüsüne alınmıştır. Dolayısıyla günümüz koşullarında egzoz muayenesi hafif kusur grubu içerisinde yer almaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak bu tarz bir eksiklikle TUVTÜRK istasyonlarına gittiğiniz zaman aracınız hafif kusurlu olarak muayeneden geçecektir. Bununla birlikte egzoz muayenesiz bir şekilde yakalanırsanız yüklü miktarda ceza ödemeniz kaçınılmaz olacaktır.

Egzoz muayenesi geçerse ne olur?

Şayet egzoz muayenesi geçerse 2 bin 815 TL civarında bir ceza ödersiniz.

Egzoz muayenesi zorunlu mu?

Evet online bir şekilde egzoz muayenesi yaptırıp yaptırmadığınız kontrol edilmektedir.

Egzoz muayenesi hafta sonuna denk gelirse ne olur?

Şayet egzoz muayenenizin son günü hafta sonuna gelirse, takip eden ilk mesai günü muayeneye gitmelisiniz.

Yorum yapın