Crossover Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Crossover nedir? sorusunun yanıtında şehir hayatı içinde kullanıma uygun olarak tasarlanan araç olarak da ifade edilebilir. SUV araç ile binek araç arasında üretimi yapılmakta olan Crossover araçlar kullanım açısından da en çok tercih edilen şehirlidir.

SUV araçlara benzemek ile beraber crossover araçlarda kullanılan şasi binek araba şasisidir. SUV araçlarda kamyonet şasisi kullanımına yer açılırken crossover araçlarda ise binek şasisi tercih edilir. SUV araçlara nazaran daha az yakıt tüketimi olan crossover araçlar aynı zamanda daha rahat ve yumuşak bir sürüş deneyimine de sahip olunmasını sağlamaktadır.

Crossover Araçların Özellikleri

Benzinli ve dizel seçenekleri ile üretilmekte olan Crossover araçlar bagaj hacmi açısından binek araca nazaran biraz fazla olmak ile beraber SUV araca nazaran ise düşük bir seçenektir. Crossover araç şehir hayatı içinde kullanıma uygun olmak ile beraber 4×2 çekiş kuvveti ile satışa sunulur. Bunun yanı sıra 4×4 çekişe sahip olan crossover araçlarda bulunmaktadır.

YouTube video

Crossover Araçların Özellikleri

Crossover nedir sorusu aslında 2008 yılı itibari ile sorulmaya başlandı. Otomotiv sektörü içinde 2008 yılından günümüze kadar yer alan crossover araçlar melez bir araç olma özelliğine sahip olmak ile beraber aynı zamanda sportif özellikleri ile de dikkat çekicidir. Binek aracın kullanım avantajlarını bir arada sunan crossover araçlar aynı zamanda SUV araçlarda oluşan dezavantajlardan da arınmış olmasını sağlamaktadır. Özellikle şehir yaşamı içinde daha yumuşak bir sürüş ve hafif arazi şartlarında da rahat kullanıma sahip olması ile ideal bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Crossover ve SUV Arasındaki Fark

Crossover terimini açıklarken aslında SUV araç ile olan farklılığına da değinmek doğru olur. Crossover araçlar ile SUV araçlar her ne kadar benzer olsa da belli farklılıkları vardır. Şasi farklılığının yanı sıra motor gücü farklılığı da bulunmaktadır. Bu farklılık ise crossover araçların yakıt tüketiminin az olmasına aracı olmaktadır. Aynı zamanda Crossover araçların iç hacmi SUV araçlara nazaran daha azdır. SUV araçlar her türlü arazi koşulunda kullanıma uygun olmak ile beraber crossover araçlar hafif arazi şartları ve şehir içinde kullanıma uygundur.

DACIA DUSTER489.000 TL
NISSAN QASHQAI971.000 TL
PEUGEOT 30081.266.000 TL
VOLKSWAGEN TIGUAN1.424.000 TL
RENAULT CAPTUR760.000 TL
SEAT ATECA780.000 TL
SKODA KAROQ1.159.000 TL
MINI COUNTRYMAN965.000 TL
TOYOTA C-HR925.000 TL
HONDA CR-V1.189.000 TL

SUV mu crossover mı?

SUV ile corssever arasındaki en temel fark; motorla şanzıman seçenekleridir. SUV araçlar daha büyük hacimliyken; crossover araçlar daha az yakıt tüketirler.

Crossover araçlar hangileri?

Otomobiller için 4×4 ile 4×2 çekiş sistemleri gündeme geldiği zaman crossover araçlar karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz araçlar söz konusu olduğu zaman; NISSAN QASHQAI, SEAT ATECA ve VOLKSWAGEN TIGUAN model seçenekleri karşımıza çıkmaktadır.

Crossover araçlar neden tercih ediliyor?

Günümüzde crossover araçlar yakıt tüketiminin düşük; performansının da yüksek olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Yorum yapın