Çekme Belgeli Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Araç sahibi, kendi isteği sonucundan aracını trafikten çekmesine olanak sağlayan araçlar için düzenlenen belgedir. Çekme Belgesi, aracın trafiğe çıkmadığı süre boyunca masraf ödenmemesine olanak tanımaktadır ancak satışı da gerçekleştirilebilmektedir.
Çekme belgesine sahip olan araçlarda karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de ağır bir hasar kaydı olması ve trafiğe bu nedenle çıkamamasıdır bu bahsedilen durum 2.el araba satışlarında gerçekleşmektedir.

Hasar kaydı olması sadece nedenlerinden biridir daha fazla neden koyacak olursak çekme belgeli araç, muayene olmaması gibi diğer sorunlarda eklenebilmektedir.

Çekme Belgeli Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Çekme belgesi, sadece hasarlı veya kazaya karışmış olan araçlar için geçerli değildir. Aynı zamanda sahibi tarafından kendi isteğiyle belge alması da mümkündür ancak yine de kendi isteğiyle belge alanlar kişiler araç uzun zaman yattığı vakit bir sorunla karşılaşabilmektedir.

Kimileri belgesi olmasına rağmen trafiğe çıkabilmektedir bu durumda yakalanırsa İdari para cezası uygulanmaktadır.
Aracın hasar geçmişi sorgulanması veya kaza bilgileri sorgulanması gerekmektedir çünkü ileri vakitte araç sorun çıkarabilmektedir. Araç aynı zamanda trafikten çekilirken 6 aylık motorlu taşıtlar vergisine ödeme yapılarak çekilmelidir.

Çekme belgeli araç alırken dikkat edebileceğiniz bir başka husus ise aracı almadan önce kaza gibi durumlarda ortaya çıkmış olan hasarın kontrolünü yaptırmanızdır. Kişiler kimi zaman hasar olmadığını söylese de siz yine de yaptırınız bu sayede sağlıklı ve verimli bir aracınız olmaktadır.

Eğer üç yaşın altında çekme belgesi mevcut bir araç almak istiyorsanız. İlk önce kurumdan veya kişiden aracın daha önce muayeneye girdiğine dair belge isteyebilirsiniz. Aksi durumda araç hiç muayeneden geçmemiş gözükmektedir ki bu durumda size ekstra maliyet olarak gelmektedir.

Araç sahibinden ibraz etmesi istenen evraklar şunlardır.

  • Nüfus cüzdanı belgesi.
  • Trafik sigortasını gösterecek olan belge.
  • Muayene işlemlerinin tamamlandığını gösteren belge.
  • Aracın tescil belgesi.
  • Araçta yapılmış olan farklılıklara ait belgeleri.
  • Aracın özellikleri ile vasıta sahibinin bilgilerini gösteren EK1 belgesi.
  • Çekme belgeli araç alırken dikkat edilmesi gereken hususlar gerçekleştirilmeli ve gerekli evraklar temin edilmelidir.
Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.