LED Far Muayeneden Geçer mi?

Hususi otomobillerin iki yılda bir, kamyon ve kamyonet olarak geçen ticari araçların ise yılda bir kez girdiği muayene, bazı ufak detaylarda sıkıntı çıkararak tekrar muayeneye girmeye sebebiyet veriyor. Muayeneden kalmamak için aracınızda herhangi bir arıza/sorun olamaması gerektiği gibi bazı ekipmanları da bulundurmanız gerekiyor. Bunların dışında ise fabrika çıkışı olmayan LED farlar, muayene esnasında sorun çıkarabiliyor. Halojen farlar yerine takılan LED farlar muayeneden geçer mi?

LED Far Nedir?

Öncelikle LED farın yapısına bakmamız gerekir. Normalde araçların çoğunluğu halojen (standart) farlar ile fabrikadan çıkarak satılıyor. Fakat artık lüks olarak geçen araçların çoğunluğunda halojen farlar yerine LED farlar kullanılıyor. Fabrika çıkışı LED far olan araçlar, muayeneden sorunsuz bir şekilde geçebiliyor çünkü fabrika aracın en ince detayına kadar mühendislik ile LED far kullanıyor ve ne araç için ne de seyahat esnasında karşıdan gelen aracı kullanan sürücü için bir sorun çıkarmıyor. Fakat bu konu sonradan takılan LED farlar için biraz karışık.

Sonradan Takılan LED Farlar Muayeneden Geçer mi?

Led far muayeneden geçer mi? Tüm cevapları konumuzda sizler için anlattık.

Sonradan takılan LED farlar muayeneden hafif kusurlu olarak geçer. Bunun sebebi ise standart olarak araçlar fabrikadan halojen farlar ile çıkıyor ve aracın tüm yapısı buna göre hazırlanıyor. Sonradan LED far takıldığında, farların çıkarmış olduğu ışığın yayılması sapabiliyor. Bu sapma sonucunda araç yolu aydınlatamadığı için sürücü için sorun olabiliyor. Bu sorun sadece araç sahibi için değil aynı zamanda karşı yönden gelen araç sürücüsü için de oluyor ve görüşü kapatıyor. Bu yüzden LED far muayeneden geçer mi sorusuna hafif kusurlu olarak geçer cevabını verebiliriz.

Bazı LED far takılı araçlar muayeneden gaz deşarjlı far denilip ağır kusur bulunarak muayeneden geçemeyebiliyor. Bunun için yapmanız gereken muayene sonunda itiraz etmeniz ve bu farın Xenon değil LED far ampullü olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Xenon farlar, gaz deşarjlı olduğu için muayeneden ağır kusurlu bulur ve geçmez. LED far ampulleri gaz deşarjlı değildir. Muayene sonrasında yaptığınız itiraz incelenir ve yüksek ihtimal LED far takılı aracınız muayeneden geçer.

Led Far Takmanın Cezası Var mı?

Günümüz de beyaz ışık veren ve oldukça tercih edilen  kendinden soğutmalı olan led ampüllerin herhangi bir cezası yoktur. Fakat sonradan takılma olan ledlerde far kontrol ayarı ve uygun olduğuna dair onay alırsanız çok daha iyi olacaktır.

Yorum yapın