Çatlak far muayeneden geçer mi ?

Muayene istasyonlarında olan kontrollerde far kontrolleri de yapılmaktadır. Çatlak veya kırık farlar güvenlik sorunu teşkil edebilmektedir. Öncelikle içlerine su alması oldukça yüksek bir olasılıktır. İçine su alan çatlak farlar tesisatta birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Bu yüzden farlarda çatlak kırık varsa değişimlerinin yapılması kullanıcı ve araç güvenliği için yapılacak en iyi hareketlerden birisi olacaktır. Peki; Far camı çatlak araç muayeneden geçer mi ?

Far camı çatlak muayeneden geçer mi ?

Ağır kusur sayılacak kırık ön far örneği

Far kırıklarında araçların farları buğulanmaya, nemlenmeye başlar. Buda far ışığının sapmasına ve net göstermemesine sebep olur. Bu gibi durumlar da muayene istasyonuna gitmeden önce kendiniz gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Eğer far camında çatlak , kırık , su alma ve buğulanma gibi durumlar var ise büyük olasılıkla ağır kusur sayılacak ve muayene tekrarı yapmak zorunda kalacaksınız.

Muayene istasyonuna gitmeden önce elinize bir kap su alın ve far camına dökmeye başlayın. Kısa bir süre bekledikten sonra farları kontrol edin. Farlarınızın içinde su yoksa camlarda buğulanma nemlenme gibi durumlar yoksa muayene istasyonundan sorunsuz olarak geçebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda muayene istasyonlarına gitmeden önce far kontrollerini yapmalısınız. Far camlarında, stop camlarında kırık var mı diye fiziki bir kontrol oldukça faydalı olacaktır.

Kırık far muayeneden geçer mi sorusuna vermiş olduğumuz cevap yukarıda sizler için hazırlanmıştır. Su almıyorsa, nem yapmıyorsa ve çatlak elle az fark edilir seviyede ise genellikle bir problem teşkil etmemektedir. Fakat ışık yansımasını bozuyor, su alıyor ve nemlenme yapıyorsa ağır kusur sayılmaktadır.

Farın Su Alması Ağır Kusur Mu?

Çatlak far tamiri yapılır mı?

Çatlak far tamiri birçok ilde yapılmakta olan bir işlemdir. Farlarda oluşan kırıklar ve çatlaklar yapılacak bazı işlemler sonrasında eski haline dönebilmektedir. Öncelikle araç üzerinde bulunan stop sistemi sökülmekte ve sonrasında cam kısmı ayrılmaktadır. Bu işlem sonrasında gerekli tamir malzemeleri ile far onarımı yapılmaktadır. Yenisine göre tamir işlemleri oldukça uygun tutabilmektedir. Bu yüzden yeni far bütçenizi zor duruma düşürüyor ise bulunduğunuz ilde far tamiri yapan firmalar ile görüşebilirsiniz.

Çatlak far tamiri yapılır mı?

Far İçi Nemli Muayeneden Geçer Mi?

Farın içinin nemli olması izolasyonunun bozulduğunun ve içeri su girdiğinin işaretidir. Farın su alması da ağır kusur sayıldığından araç muayeneden geçmeyecektir. Ama böyle bir durumda sürücülerin illa ki farı değiştirmesine gerek yoktur. Sadece farın kenarlarına silikon çekip yeniden su geçirmez hale getirmek yeterli olacaktır. Farın iç kısmı kuruduktan sonra muayeneye giderseniz sorunsuzca geçersiniz.   Far ayarı bozuk olsa dahi bu tarz araçların hafif kusurlu bir şekilde muayeneden geçeceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu aşamada farların patlak olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Far İçi Nemli Muayeneden Geçer Mi?

Hangi Far Muayeneden Geçmez?

İzolasyonu bozulmuş ve su alan farlar muayeneden geçmez. Far reflektörü paslanmışsa ve ışığı yansıtmıyorsa yine muayeneden geçmeyecektir. Kırıklar çatlaklar aynı şekilde ağır kusur sayılır. Eğer far beyaz led ise muayeneden kalacaktır. Fabrika çıkışlı led farlar haricinde ki bütün farlar genelde muayeneden kalmaktadır. Trafikte tehlike yaratacak kadar yüksek şiddetli ışık yayan ve diğer araçların görüşünü engelleyen, dikkatini dağıtan farlar muayenede takılır. Bir de farlarda ciddi anlamda bir bozukluk durumu varsa böyle durumlarda farlar muayeneden geçmezler.

Hangi Far Muayeneden Geçmez?

Farın Su Alması Ağır Kusur Mu?

Araç farlarının su alması büyük bir sorundur. İçeri giren su elektrik sistemine zarar verip aracın zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca giren su ile buğulanan farkların ışık seviyesi azalır. Bu nedenle farın su alması, kırık, çatlak olması ağır kusur sayılır. Bu durum düzelene kadar muayeneden olumsuz sonuç çıkacaktır. Sürücülerin farlarının bakımını yapmadan muayeneye gitmesi tavsiye edilmez. Ancak bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan muayeneden geçebilirsiniz!

Far ayarı bozuksa muayeneden geçer mi?

Evet far ayarınız bozuksa aracınıza hafif kusur notu düşülür. Sonrasında aracınız muayeneden geçer.

Far uzunlar yanmıyor muayeneden geçer mi?

Hayır, şayet uzun farlarınız yanmıyorsa aracınız da muayeneden geçmez. Bunun için öncesinde farınızı yaptırmalısınız.

Hangi durumda farlar muayeneden geçmez?

Şayet farlarda yapısal bir bozukluk varsa aracınız muayeneden geçmeyecektir. Yine farlarınızdan birisi dahi yanmıyorsa aracınız yine muayeneden geçmeyecektir.

Yorum yapın