Çatlak far muayeneden geçer mi ?

Muayene istasyonlarında olan kontrollerde far kontrolleri de yapılmaktadır. Çatlak veya kırık farlar güvenlik sorunu teşkil edebilmektedir. Öncelikle içlerine su alması oldukça yüksek bir olasılıktır. İçine su alan çatlak farlar tesisatta birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Bu yüzden farlarda çatlak kırık varsa değişimlerinin yapılması kullanıcı ve araç güvenliği için yapılacak en iyi hareketlerden birisi olacaktır. Peki; Far camı çatlak araç muayeneden geçer mi ?

Far camı çatlak muayeneden geçer mi ?

Ağır kusur sayılacak kırık ön far örneği

Far kırıklarında araçların farları buğulanmaya, nemlenmeye başlar. Buda far ışığının sapmasına ve net göstermemesine sebep olur. Bu gibi durumlar da muayene istasyonuna gitmeden önce kendiniz gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Eğer far camında çatlak , kırık , su alma ve buğulanma gibi durumlar var ise büyük olasılıkla ağır kusur sayılacak ve muayene tekrarı yapmak zorunda kalacaksınız.

Muayene istasyonuna gitmeden önce elinize bir kap su alın ve far camına dökmeye başlayın. Kısa bir süre bekledikten sonra farları kontrol edin. Farlarınızın içinde su yoksa camlarda buğulanma nemlenme gibi durumlar yoksa muayene istasyonundan sorunsuz olarak geçebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda muayene istasyonlarına gitmeden önce far kontrollerini yapmalısınız. Far camlarında, stop camlarında kırık var mı diye fiziki bir kontrol oldukça faydalı olacaktır.

Kırık far muayeneden geçer mi sorusuna vermiş olduğumuz cevap yukarıda sizler için hazırlanmıştır. Su almıyorsa, nem yapmıyorsa ve çatlak elle az fark edilir seviyede ise genellikle bir problem teşkil etmemektedir. Fakat ışık yansımasını bozuyor, su alıyor ve nemlenme yapıyorsa ağır kusur sayılmaktadır.

Çatlak far tamiri yapılır mı?

Çatlak far tamiri birçok ilde yapılmakta olan bir işlemdir. Farlarda oluşan kırıklar ve çatlaklar yapılacak bazı işlemler sonrasında eski haline dönebilmektedir. Öncelikle araç üzerinde bulunan stop sistemi sökülmekte ve sonrasında cam kısmı ayrılmaktadır. Bu işlem sonrasında gerekli tamir malzemeleri ile far onarımı yapılmaktadır. Yenisine göre tamir işlemleri oldukça uygun tutabilmektedir. Bu yüzden yeni far bütçenizi zor duruma düşürüyor ise bulunduğunuz ilde far tamiri yapan firmalar ile görüşebilirsiniz.

Yorum yapın