CarPlay Nedir, Nasıl Bağlanır?

Meraklı otomobil tutkunları Carplay nedir? sorusunun yanıtını oldukça merak ediyor. CarPlay sürücülerin yol tarifi almak ve mesaj göndermek ya da arama yapmak gibi işlemlerini gösterge paneline aktarıyor. Ayrıca ses algılama fonksiyonu aktif olan otomobillerde dijital asistan Siri vasıtasıyla günlük hayatta kullanılan eylemlerin eller serbest olarak kullanılmasını sağlıyor.

Bluetooth bağlantısı ile kullanılan Apple CarPlay, farklı uygulamaların müzik dinleme ya da mesajlaşma gibi özelliklerinin de kullanılmasına olanak tanıyor. Son teknoloji ile uyumlu bu uygulama iPhone 5 ve üzeri sürümlerde kullanılabiliyor. Aynı zamanda iOS 7.1 ile de uyum sağlıyor. Dünya çağında otomobil üretim ağına sahip olan birçok firmanın kendi sistemlerine CarPlay uygulamasını dahil edecekleri biliniyor.

iPhone CarPlay’e Nasıl Bağlanıyor?

iPhone cihazını CarPlay’e bağlamak için birden fazla yöntem bulunuyor. Öncelikler aracınızı kablosuz iletişim özelliğini kullanmakla işe başlayabilirsiniz. CarPlay herkesin ilgisini çeken bir konu olduğundan nasıl kullanıcılarını araba sahipleri öğrenmek istiyor. iPhone’u Apple uyumlu bir Lighting-USB kablosu yardımıyla aracınızın USB kapısına bağlayabilirsiniz. Sonrasında USB kapısında uygulamanın logosunu göreceksiniz.

Kablosuz olarak CarPlay’e bağlanmak için aracınızın kablosuz bağlanmayı desteklemesi gerekiyor. Öncelikler direksiyonunuzdaki sesli komut düğmesine ulaştıktan sonra aracınızı Bluetooth eşleme moduna getirebilirsiniz. iPhone cihazındaki Ayarlar>Genel>CarPlay>Kullanılabilir Arabalar bölümüne giderek aracınızı seçebilirsiniz. Bazı araba modellerinde iPhone bağlantısı yaptıktan sonra uygulama ana ekranda belirebiliyor. Eğer görünmüyorsa kendiniz manuel olarak CarPlay logosunu seçebilirsiniz.

CarPlay Özellikleri Nelerdir?

Apple şirketi iOS 15 için dijital araba anahtarı özellikleri ön plana çıkarıyor. CarPlay nedir ve ne işe yarar diye araştırma yapanların karşısına tek dokunuşla kilit açma özelliği çıkıyor. Bunun yanı sıra araba kullanırken uyku, çalışma ve kişisel zaman gibi özellikleri kullanıcıya göre ayarlayabiliyor. Kısacası kullanıcılar CarPlay’i kendine göre planlayabiliyor.

YouTube video

CarPlay araba sahiplerinin yolda giderken Siri’den aldığı mesajları seslendiriyor. Sürücüler eller serbest modu sayesinde gelen mesajları sesli olarak yanıtlayabiliyor. Apple bu uygulama aracılığıyla kullanıcılara 4 yeni duvar kağıdı sunuyor. Bu duvar kağıtlarının her birinin açık ve koyu formları bulunuyor. Uygulama saati baz alarak otomatik şekilde açık ya da koyu duvar kağıdı moduna geçebiliyor.

Kablosuz CarPlay hangi araçlarda var?

CarPlay hangi telefonlarda var?

Apple CarPlay, iPhone telefonlar için tasarlanmıştır. Bu uygulama araca entegre, dokunmatik özellikli bir araç içi deneyimi sunmaktadır. Carplay iPhone telefonunuzu arabanızda kullanmanızı sağlar. Apple CarPlay ilk duyurulduğunda, yalnızca belirli üreticilerin kullanabileceği bir özellikti. Ancak liste o zamandan beri önemli ölçüde çoğaldı. Günümüz itibariyle çoğu yeni araba artık CarPlay’i desteklemeye başladı. Günümüz itibariyle sadece İphone değil farklı modellerde de vardır. Bunu öğrenmeyi istiyorsanız; Carplay uygulamasını açmalısınız. Devamın otomatik katıl tuşuna basmalısınız. Sonrasında önce ayarlar sonrasında genel tuşunu seçmelisiniz. Devamın Carplay sekmesini tıkladığınız zaman artık aracınıza telefonunuzu bağlama fırsatın elde edersiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır
CarPlay hangi telefonlarda var?

iPhone telefon arabaya nasıl bağlanır?

Apple’ın CarPlay’i araç sahipleri için yeni bir seçenektir. Ancak her arabada mevcut değildir. Apple, CarPlay sunan araçların bir listesine sahiptir. Arabanızın desteği olup olmadığını görmek için listeyi kontrol edebilirsiniz. Şayet İphone telefonunuzu aracınıza bağlayacaksanız ilk önce aracınızın Bluetooth teknolojisini destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekir. Aracınızda yer alan bir USB kablosu aracılığıyla Iphone telefonunuzu aracınıza bağlayabilirsiniz. Bunun için USB bağlantı noktasına telefonunuzu bağlamalısınız. Sonrasında akıllı telefonunuz üzerinden pratik bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Burada USB kablosuna telefonunuzun ekli olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

iPhone telefon arabaya nasıl bağlanır?

Kablosuz CarPlay hangi araçlarda var?

Apple CarPlay, A3 ve A4 dahil olmak üzere bazı 2017 Audi modellerinde desteklenir. Audi ayrıca Android Auto’yu da destekler. Bu, sürüş sırasında telefonunuzda Google Haritalar’ı kullanabileceğiniz anlamına gelir. CarPlay’i destekleyen arabaların listesi her geçen gün artıyor ve bu sadece yeni modellerle sınırlı değildir. Aracınız için bu tarz bir uygulamayı düşünmeden önce arabanızda Bluetooth olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Alfa Romeo ve Audi markalarının yanı sıra BMW, Chevrolet, Ferrari, Ford, Honda markalarında da bu uygulama vardır. Ayrıca Hyundai, Kia, Nissan, Opel, Peugeot Citroen, Renault, SEAT ile Skoda, Suzuki ve Volvo da Carplay uygulamasının kullanıldığı araç markaları arasında yer almaktadır.

CarPlay ne işe yarar?

Araç sürücünün dikkatini dağıtma potansiyeli bulunan unsurların ortadan kaldırılması noktada Carplay üst düzeyde bir performans ortaya koymaktadır.

CarPlay arabaya nasıl bağlanır?

CarPlay sistemini kablosuz bir şekilde aracınıza bağlamak için sesli komut sistemini basılı tuttuktan sonra; Ayarlar, genel, CarPlay seçeneğini tıklayın. Sonrasında kullanılabilir arabalar bölümünden bu özelliği aktif edin

CarPlay ile neler yapılabilir?

Bu sistem sayesinde aracınızı kullanırken; navigasyon ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca gelen aramalara yanıtlar verebilir ve mesajlarınızı da görüntüleyebilirsiniz.

Yorum yapın