Carbon Clean Zararları Nelerdir?

Carbon clean zararları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır. Dizel ve benzinli araçların motorlarında bulunan yakıtın, hava ile teması durumunda zamanla karbon birikmektedir. Karbonun birikmesi motorun veriminin düşmesine hatta bozulmasına yol açabilmektedir. Bu sebeple karbonun temizlenmesi ve motorun eski haline getirilmesi mühim bir husustur. Araçların belirli zaman aralıklarıyla gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Carbon clean zararları gerekli önlemler alındığında kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

Aracının motorunda karbon birikimi olduğunu düşünen sürücülerin zaman kaybetmeden karbon temizliği yapmaları şarttır. Motordaki karbon birikimi araçlar üzerindeki olumsuz etkilerini göstermeye başlayınca araç verimliliği önemli ölçüde düşmektedir. Carbon clean zararları ciddiye alınmalıdır.

Karbon Temizliği Nasıl Yapılır?

Karbon temizliği, aracın herhangi bir parçası sökülmeden rahatlıkla yapılabilecek bir işlemdir ve zahmetsizdir. Biriken karbon temizlenirken depoya deterjan gibi bir temizlik kimyasalı yerleştirilir. Sonraki adımda yapılması gereken işlem; dizel motorlara sahip araçlara dizel, benzinli motorlara sahip araçlara benzin eklenmesidir. Gelişen teknoloji ile değişen ve yenilenen yakıtlı araçlarda bulunan püskürtme sistemi oldukça pratik olsa da zamanla aşınıp kirlenebilmektedir. Carbon Clean zararları sürücüleri mağdur edebilmektedir. Bu sebeple karbon temizliği önemlidir.

Karbon temizliğinin sonuçları şöyle sıralanabilir;

  • Parça değişimi gerekmez ve zahmetsiz bir işlemdir. Bu özelliği ile kısa sürede halledilebilmektedir.
  • Karbon temizliği sürekli hale getirilip düzenli yapıldığında motor gücü ve ömrü uzamaktadır.
  • Karbon temizliği yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • Düzenli yapılan karbon temizleme işlemi motorda meydana gelecek herhangi bir arızanın önüne geçebilmektedir.
  • Daha iyi çalışmasına engel olan kirlerinden arınan motorun gücü artmaktadır.

Karbon Birikimi Nelere Yol Açar?

Karbon birikiminin araç üzerindeki olumsuz etkileri şöyle sıralanabilir;

  • Motorun yavaş ve anormal sesler çıkararak çalışması
  • Kış aylarında soğuk havada motorun zorlanarak çalışması
  • Aracın hız kabiliyetinde önemli ölçüde azalma meydana gelmesi
  • Yakıt tüketiminde artışın meydana gelmesi
  • Motorun gücünde önemli ölçüde azalma meydana gelmesi
YouTube video

Carbon Clean Nedir?

Karbon Teknik Firması tarafından sunulan ve karbon birikiminin söz konusu olduğu araçlara sunulan bir hizmettir. Carbon clean nerede yaptırabilirim araştırması yapan müşterilere araçlarının motorlarında hiç arızaya sebep olmayacak şekilde temizlik yapılacağının garantisi verilmektedir.

EGR İptali Yakıtı Arttırır Mı?

Motor İçi Kurum Temizleme Zararlı Mı?

Motor içi kurum temizleme işleminin bir zararı olduğuna dair belirti yoktur. Bu işlem sırasında motorun parçalarından hiçbiri sökülmez. Yani motorun dengesi bozulmamış olur. Parçalar zorlanmadığı için yıpranma gibi bir durum söz konusu olmaz. Yakıt hattı herhangi bir işleme maruz kalmaz. Tüm bu veriler değerlendirildiğinde yapılan işlemin zararsız olduğunu ve araca katkısının büyük olduğunu söyleyebiliriz. Motor içi kurum temizleme her şeyden önce profesyonel bir süreci içine alır. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir işlemi yaptıracaksanız mutlaka alanında uzman olanlara yaptırmalısınız. Özellikle son zamanlarda motor içi kurum temizleme konusunda farklı fiyat seçenekleriyle birlikte farklı yöntemler de karşımıza çıkmaktadır.

Motor İçi Kurum Temizleme Zararlı Mı?

Carbon Clean EGR Temizler Mi?

Motorda ki sorunları gidermeye yardımcı olan Carbon Clean sistemi hava emiş sistemlerini ve egzoz sistemini de temizler. Yapılan işlem sonrasında aracın performansının arttığı görülür. Aracın motoru içinde ki pisliklerden arındığı için çok daha efektif şekilde çalışmaya başlar. Yapılan işlem aynı zamanda motorun ve parçalarının ömrünü de uzatmış olur. Motor işlemden sonra çalıştırılabilir. Çünkü işlemde yanıcı ürün kullanılmamaktadır. Egzoz sisteminin düzenli olarak temizlenmesi demek aracınızdan çok daha üst düzeyde bir performans elde etmenizi mümkün kılar. Bu durum aynı zamanda hava emiş sistemleri için de geçerlidir. Bundan dolayıdır ki her zaman carbon clean sistemlerine olan talep günden güne artış gösteriyor.

Carbon Clean EGR Temizler Mi?

Hidrojenle Motor Temizleme Zararlı Mı?

Hidrojenle motor temizleme işleminde önce motorun soğuması beklenir. Daha sonra hava girişlerinden hidrojen gazı verilir. Bu işlem sırasında motor rölantide çalıştırılır. Zaman zaman devir yükseltilip geri düşürülür. İşlem yaklaşık yarım saat sürmektedir. İşlemi yaptıran sürücüler aracın sorunlarının azalttığını bildirmişlerdir. Motorun verdiği tepkilerin hızlandığını ve titreşimlerin azaldığını söyleyen sürücüler bile bulunmaktadır. Özetle motor temizleme işlemi oldukça titiz bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada hidrojenle motor temizleme işleminin zararlı olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak bu tarz bir işlemden herhangi bir zarar görmeyi isterseniz mutlaka alanında uzman olan tamircileri tercih etmek durumundasınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araçlarda Beyin (ECU) Resetleme Nasıl Yapılır
Hidrojenle Motor Temizleme Zararlı Mı?

Motor Yıkama Motora Zarar Verir Mi?

Günümüzde araçların motorlarına ulaşmak kolay değildir. Motor genelde kapalı bir sistem şeklinde dizayn edilmektedir. Motora ulaşılabilen araçlarda ise yıkama işlemi çok tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu işlem sırasında motor parçaları zarar görebilir. Motor parçaların üzerinde ki koruyucu kaplamalar varsa bunlar soyulabilir. Özellikle basınçlı su ve sıcak su motor temizliğinde kullanılmamalıdır. Aksi halde bağlantı hortumları, filtreler zarar görebilir. Motor yıkama işlemi genelde önerilmemekle birlikte bu tür bir işlemi alanında uzmanlar yapacak olursa herhangi bir sorun yaşanma olasılığı da düşecektir. Üstelik motor yıkama işlemini kaliteli bir şekilde yapabilirseniz, bunun performansa da katkısı olacaktır.

Motor Yıkama Motora Zarar Verir Mi?

Motor Temizleyici Motora Zarar Verir Mi?

Uzmanlar motor temizleyici kullanma konusuna olumlu bakmamaktadır. Çünkü temizleyicilerin çok fazla yararının olmadığını söylemektedirler. Birçok uzman sürücülere bu ürünlere para vermektense kaliteli yakıt kullanmalarını tavsiye etmektedir. Ayrıca aracın bakımlarını da düzenli yaparlarsa aracın motorunun uzun yıllar sorunsuz çalışacağını iddia etmektedirler. Bu tür temizleyicilerin yağın kalitesini bozduğunu ve contalara zarar verdiğini söyleyen uzmanlarda bulunmaktadır. Motor temizleyici ürünleri tercih ederken mutlaka öncesinde kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Bu aşamada motor temizleyicisinin içerisindeki maddelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bir de satın aldığınız temizleyicinin mutlaka referanslarına da bakmanız gerekiyor.

Motor Temizleyici Motora Zarar Verir Mi?

EGR Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

EGR sistemi araçlar için oldukça önemlidir. Düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenmezse valf zamanla tıkanacaktır. Bu durum aracın performansının düşmesine neden olacaktır. Daha ilerleyen durumlarda araç çalışmaz hale bile gelebilir. Olası tıkanıklıklarla birlikte yakıt tüketimi giderek artacaktır. Motor teklemeye başlayacaktır. Bazı durumlarda araçta titremeler başlayabilir. Kısaca aracın çalışmasında sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sadece çalışma sorunlarıyla da kısıtlı kalmaz. Aynı zamanda aracınızın performansında da net bir şekilde düşme hissetme olasılığınız artış gösterecektir. Bir de bu tarz işlemlerin düzenli aralıklarla yapılması, yakıt tüketimini de olumlu yönde etkileyecektir.

EGR Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

EGR nin Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

EGR tıkalı ise modele göre değişiklik göstermekle birlikte motor arıza lambası yanmaya başlayabilir. Bazı araçlarda bu durumla ilgili yol bilgisayarına hata kodu düşebilir. Araç daha dengesiz hale gelir. Nedensiz yere stop edebilir. Normalden fazla yakıt tüketmeye başlayabilir. Motordan uğultu benzeri sesler gelebilir. Aracın performansı zamanla düşmeye başlar. Aracın egzozundan siyah dumanlar çıkmaya başlayabilir. ERG’nin tıkalı olması olması can sıkıcı bir sorundur. Bu aynı zamanda motorunuzun sesini değiştirdiği gibi motorunuzdan istediğiniz performansı elde etmenize de engel olur. Dolayısıyla düzenli aralıklarla aracınızın bu bölümünü kontrol etmenizde fayda vardır. Böylece aracınızda nedensiz stop etme gibi sorunlar yaşamazsınız.

EGR nin Tıkalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

EGR İptali Yakıtı Arttırır Mı?

EGR sistemi hem araç hem de çevre için yararlı bir sistemdir. Bu nedenle sistemin iptal edilmemesi gerekmektedir. Fakat sürücüler yine de iptal etmeye karar verirlerse yakıt tüketimlerinde artış olacaktır. Bunun yanında harcanan yakıt miktarları değişeceğinden çekiş gücüde azalacaktır. Aracın performansında düşüşler görülebilir. Bazı araçlarda bu sistemin iptalinde sonra sarsıntı sorunları çıkabilmektedir. Özetle EGR iptali önerilen bir işlem değildir. Çünkü ERG iptal ettirdiğinizde ilk önce çevre bundan olumsuz etkilenecektir. Bununla birlikte bu tarz işlemleri profesyonellere yaptırmazsanız aracınızda farklı sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bütün bunların üzerine EGR iptal ettirdiğiniz zaman yakıt tüketimi artmakla birlikte aracınızın performansında da ciddi anlamda bir gerileme hissedersiniz.

Karbon Temizleme Ne İşe Yarar?

Carbon cean işlemi motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle her 40 bin km’den sonra yapılması önerilmektedir.

Karbon Temizleme İşlemi Nedir?

Karbon temizleme işlemi özel bir makine yardımıyla araçlardaki karbonların temizlenmesi işlemidir. Benzin ve dizel yakıtlı araçlarda önerilmektedir.

Karbon Temizliği Faydalı Mıdır?

Karbon temizliği motorunuzun ömrünü daha uzun kılmak konusunda oldukça etkilidir. Bununla birlikte bu işlem motorunuzun yakıt tüketimini de azaltmaktadır.

Yorum yapın