Buji kablosu arızası nasıl anlaşılır? Kaç km de değişir?

Buji kabloları araçtaki tüm elektrik sistemini kontrol eden donanımların başında gelir. Bobinden aldığı gücü bujilere aktaran parçadır. Dolayısıyla görevi oldukça büyüktür. Oluşacak herhangi bir buji kablosu arızası ise aracı bütünüyle etkilemektedir. 4 silindirli bir araçta bir buji kablosunun bozulması o aracın 3 silindir olarak çalışmasına neden olacaktır. Hem çekiş düşüşü, yakıt fazlalığı ve tekleme gibi birçok problem ortaya çıkacaktır.

Buji kablosunun bozuk olduğunu anlamanın birkaç yöntemi mevcuttur.

Buji Kablosu Arıza Belirtileri

  • Araç sabahları zor çalışmaya başlar. Özellikle soğuk havalarda marş süresi uzar ve 4-5 sefer de zor çalışır
  • Düşük devirde veya yüksek devirde teklemeler meydana gelir.
  • Hava filtresi veya egsozdan patlama sesleri gelebilir.
  • Rölantide sürekli hareketlenme olur
  • Rölanti sabit kalmaz
  • Yakıt tüketimi inanılmaz derecede artar.( bozuk ateşleme sistemi %50 ye kadar fazla tüketim gösterebilir )
  • Yapılan gaz ayarı tutmaz
  • İlk çalışmada tekleme problemleri görülür
  • Performans çok düşer
  • Motor ne kadar ayar yapılsa da sarsıntılı çalışır

Buji kablosu arızası gördüğünüz üzere birçok arızayı beraberinde getirebilir. Oldukça ucuz olan buji kabloları zamanında değişmez ise birçok sorun oluşturur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?

Buji kablosu kaç km de değişir?

Buji kabloları oldukça uzun ömürlüdür.  Ortalama olarak bir buji kablosu 70.000 km’ de bir değişir. Fakat birçok üreticinin farklı değerleri mevcuttur. Kimi üretici 40.000 km derken bir başkası ise buji kablosu değişim periyoduna 90.000km diyebilmektedir. Buji kablosu değişimi maksimum 10 dakika sürmektedir.

Bazı durumlarda buji kabloları belirtilen değişim periyotlarına gelmeden arıza verebilmektedirler. Kabloda olan bir çatlaklık tüm ateşleme sistemini bozabilmektedir. Bunun için her 30 bin km’de bir kabloların kontrolü yapılmalıdır. Sağlıklı bir ateşleme sistemi için buji kablolarının önemi oldukça fazladır.  Buji kablosu arızası için en yakın ustaya giderek değişimi yapabilirsiniz.

Lpg'li araçlarda buji kablosu ne zaman değişir?
Lpg’li araçlarda buji kablosu ne zaman değişir?

Buji kablosu eski ise ne olur?

Şayet buji kablosu eskiyse; aracınızda düzensiz bir rölanti sorunu olur. Yine aracınız sarsıntılı bir şekilde çalışır. Bir de motorda teklemeye dair belirtiler karşımıza çıkar. Bu arada buji kabloları tipik olarak ilk bozulanlardır. Bujiler, zamanla bozulmasına neden olabilecek aşırı ısı ve titreşime maruz kalır. Bujileriniz yakın zamanda değiştirildiyse, ancak hala bir tekleme yaşıyorsanız, bunun nedeni eski veya kopmuş bir kablo olabilir. Özellikle motorunuzda bir tekleme yaşıyorsanız ve kablolarınız beş yıldan daha eskiyse, değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Çünkü bu sorunun devam etmesi demek; aracınızın çekiş gücünü dolayısıyla performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Lpg’li araçlarda buji kablosu ne zaman değişir?

LPG sistemine sahip bir araç kullanıyorsanız ortalama 30 bin ile 40 bin kilometre arasında bujilerinizi değiştirmeniz önerilmektedir. Şayet herhangi bir arıza durumunda daha erken bir sürede buji kablosunu değiştirmeniz gerekebilir. Sonuç olarak buji kablosu, aracınızın elektrik sisteminin önemli bir parçasıdır. Ateşleme bobininden gelen yükü, motorunuzdaki yakıtı ateşleyen bujilere taşır. Eski veya hasarlıysa, aracınızın teklemesine ve düşük performansa neden olabilir. Arabanız tekliyorsa, bu, yeni buji kablolarına ihtiyaç duyduğunuzun en yaygın işaretlerinden birisidir. Arabanızın çalıştırmada sorun yaşadığını veya motorunuzda başka sorunlar olduğunu fark ederseniz, bunları hemen kontrol edin. Yeni bir buji kablosu setine ihtiyacınız olabilir!

Yorum yapın