BMW Arıza Lambası ve Anlamları

Her araçta arıza lambalarının bir anlamları vardır. BMW arıza lambası işaretleri diğer tüm araçlarda da aynıdır. Aracınız seyir halinde veya sürüş halinde ikaz lambası yani arıza lambası yaktı ise hemen durmalı ve yetkili servise danışmalısınız. BMW araçlarında olduğu gibi diğer tüm araçlarda da ilk kontak çevirme anında ekrandaki tüm ikaz lambaları yanar ve birkaç saniye içerisinde geri söner. Eğer ki bu esnada bazı arıza lambaları hala yanıyorsa aracı çalıştırmanız ve bir ustaya danışmanız gerekir. Bu gibi durumlarda kontak çevirmek BMW aracınız da bir arızaya neden olabilir.

BMW araçlarında ki ikaz lambalarında ki simgeler tüm otomobillerde aynıdır. Hepsi aynı düzen üzerine kurulmuştur ve bu ikaz lambalarının hepsinin bir anlamı mevcuttur. Eğer aracınız da çalışma anında bir ikaz lambası yanar ise anlamlarını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu konumuzda bu BMW arıza lambasının yanma nedenlerini sizler için paylaşıyoruz.

BMW Gösterge Paneli İkaz Lambası ve Anlamları

BMW aracının gösterge panelinde ikaz lambası yandıysa bunun sebebini kullanıcı elbette ki öğrenmek ister. Bu durum basit bir elektrik arızanın veya çok daha büyük bir arızanın belirtisi de olabilir. BMW İkaz lambası yanıyorsa hemen servisi aramanız en iyi atılacak adım olacaktır. Altta görmekte olduğunuz resimde, BMW araçlarında ki far ve aydınlatma sistemleri devrede olduğunda yanan lambaları görmektesiniz. Bunların anlamlarını tek tek açıklamaya başlayalım.

BMW far ve Aydınlatma Gösterge Lambaları

1: Aracınız da bulunan ön sis farının açık olduğunu belirtmektedir.
2: Araçta ki arka sis farının açık olduğunu belirtmekte olan bir uyarı ışığıdır.
3: Sağ veya Sol sinyal lambalarının açık olduğunu gösteren ikaz lambasıdır.
4: Uzun farların yandığını belirten uyarı lambasıdır.
5: Stop lambası ve kısa far grubunun açık olduğunu belirten işarettir.
6: Sis, sinyal, far, stop veya iç tarata olan aydınlatma gruplarının birisinde arıza olduğu anlamı taşımaktadır.
7: Fren ( stop ) lambasında bir arıza olduğu anlamına gelmektedir.

BMW arıza lambaları konumuzda hemen diğer bir resme geçiyoruz. Bu altta resimde de farklı gösterge ikaz lambalarını ve anlamları listelenmektedir.

BMW arıza lambası anlamları

8: BMW aracınızda ki far kontrol mekanizmasında ki bir arızayı göstermektedir.
9: Yeni nesil birçok otomobilde olan bu uyarı ışığının anlamı ise uyarlanabilir ışık sistemi uyarısıdır.
10: Kısa far lambasının aktif olduğunu gösterir.
11: Akü şarj arıza lambasıdır. Bu gibi durumlarda aküde bir arıza ve şarj etme sorunu olmaktadır.
12: Park lambasında bir arıza olduğu anlamı taşır.
13: Over Drive modunun devrede olduğunu bildirmektedir.
14: Araçta bir aydınlatma veya bir elektrik arızasının olduğu durumlarda bu ikaz lambası yanar.
15: Bu sadece otomatik vites olan araçlarda olur. Aracın çalışması için fren pedalına basmalısınız anlamı taşır.
16: Dizel partikül fitresi ( DPF ) nin hava ile dolması anlamına gelmektedir. DPF temizliği yapılması gerekmektedir.
17: Katalizör sisteminde oluşan bir arızanın işaretidir. BMW Katalizör arızası olduğunda bu uyarı ışığı devreye girer.
18: BMW aracındaki yakıt filtresinde oluşan suyun arttığını bildirir. Bunun belirli bir seviyesi vardır ve o seviyeyi aştığında ikaz lambası yanar.
19: BMW motor hava filtresinin kirlendiğini ve gerektiği gibi hava süzmesini yapamadığı anlamına gelir. Bu gibi durumlarda hava filtresinin değişimi gerekir.
20: BMW aracında soğutma probleminin olduğunu bildirmektedir. Araç hararet seviyesinin yüksek olduğunu belirtiyor. Motor suyunun kontrol edilmesi gereklidir. Aksi taktirde araç çok ısınacak ve hararet yapacaktır.
21: Araçta bulunan yakıt filtresinin kirli veya uyumsuz olduğunu belirten ikaz lambasıdır.

BMW Arıza lambası anlamları nelerdir?

Birçok arıza lambası ve anlamlarını konumuzdan detaylarına kadar görmektesiniz. Kaldığımız yerden devam edelim.

22: Araçtaki yakıt seviyesinin azaldığını bildirir. Bu gibi durumlarda yakıtı tamamen bitirmeden almak en iyi yöntemdir.
23: BMW motor yağ seviyesinin düşük olduğunu işaret eder. Sürüş esnasında bu ışık yanarsa hemen durdurulmalı ve yağ eklenmesi yapılmalıdır. Aksi taktirde çok ciddi masraflar ortaya çıkmaktadır.
24: Motor arıza ışığıdır. Sürüş esnasında bu motor arıza ışığı yanarsa araç hemen durdurulmalı ve çalıştırılmamalıdır. Hemen gerekli yerler ile iletişime geçilmelidir.
25: BMW motor gücünde azalma olduğunu gösteren bir ikaz lambasıdır. Bu lamba aktif olarak yandığında çekiş düşüklüğü yaşanır.

BMW Uyarı İşaretleri

BMW uyarı lambaları anlamları

BMW arıza lambaları tüm modellerde aynıdır. Hepsinin anlamı da birebir denktir. Bazı modelleri altta sizler için paylaşalım.

  • bmw 320i arıza ışıkları
  • bmw arıza işaretleri
  • bmw e60 ikaz lambaları
  • bmw 116i arıza ışıkları
  • bmw e90 arıza lambaları
  • bmw x3 arıza lambaları
  • bmw x5 arıza lambaları hepsi aynı şekilde olmaktadır.

26: Motor yağının değişmesi gerektiğini bildiren ikaz lambasıdır. Km ömrü dolmuş ve değişmesi gereklidir.
27: Gaz göstergesinin arızalı olduğunu gösteren ikaz lambasıdır. Bir LPG servisi veya yetkili servis ile iletişime geçilmelidir.
28: Partikül filtresinin uyarı ışığıdır. Sadece dizel araçlarda olmaktadır.
29: Egzoz sıvısının yetersiz olduğunu belirten bir uyarıdır.
30: Araçtaki fren balatalarının bittiğini ve değiştirilmesi gerektiğini bildiren uyarı lambasıdır.
31: Otomatik araçlarda dururken fren pedalına basmadığınız zaman bu ışık yanar. Frene basarak vites attırmanız gerektiğini bildirmek için bu ışık yanmaktadır.
32: Otomobilde bulunan havalı süspansiyon sisteminde bir arıza olduğunu belirtmektedir.
33: Araç süspansiyon sisteminde bir arıza olduğunu bildiriyor. Gerekli yerler ile iletişime geçebilirsiniz.
34: Aktarım ve iletim arızası olduğunu gösterir. Otomatik şanzıman sorunu varsa kırmızı veya sarı uyarı lambası olarak yanar.
35: Şanzıman ısısının yükseldiğini bildirir. Genellikle şanzıman yağı çok ısındığında bu sorun ortaya çıkar. Vitesi boşa alıp bir süre beklemek gerekir. Her ihtimale karşı servisten de bir bilgi alınmalıdır.

Tüm BMW modellerinde olan arıza lambası ve anlamlarından bahsettik. Araçlarınızda seyir esnasında bir arıza lambası yanıyorsa hemen servis ile konuşmak gerekir. Bu esnada hareket etmenin ve servise giderken her hangi bir büyük arıza ile karşılaşmamak için servisten bilgi alışverişi yapılmalıdır.

BMW Gösterge İşaretleri Neden Önemlidir?

BMW Uyarı İşaretleri Ne Anlama Geliyor?

Bir BMW sahibinin aracını sürerken kontrol panelinde görebileceği birçok farklı ışık göstergesi vardır. Bazıları motor veya şanzımanla ilgili sorunları gösterirken, diğerleri aracın elektrik sistemi veya frenleri gibi diğer yönleriyle ilgili sorunları gösterir. Bu, ilk BMW marka araçlarını satın almadan önce arabalarla fazla deneyimi olmayan yeni sürücüler için kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü birçok farklı ışık ve gösterge kullanılıyor. BMW uyarı lambaları önemlidir, çünkü sorunlar çok ciddi hale gelmeden önce sizi uyarırlar. Yanıp sönen bir ışık can sıkıcı olabilir. Ancak arabanızın ön panelinden geliyorsa, o zaman bir rahatsızlıktan daha fazlası anlamına gelebilir. Bu, arabanızda yolda başka sorunlara yol açmaması için acil müdahale gerektiren bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

BMW Uyarı İşaretleri Ne Anlama Geliyor?

BMW Gösterge İşaretleri Neden Önemlidir?

BMW uyarı işaretleri her zaman önemlidir! Çünkü bir sorunu yolda mahsur kalmanıza neden olacak kadar ciddi hale gelmeden önce belirlemenize yardımcı olabilirler. Bu uyarıların ne anlama geldiğini biliyorsanız, aracınız tamamen durmadan harekete geçebilirsiniz. BMW gösterge işaretleri, aracınızın çalışma ve bakım gereksinimlerini anlamanıza yardımcı oldukları için önemlidir. Bu işaretlere gerektiği gibi uyulmadığında veya dikkate alınmadığında, aracınızın performansı ve güvenliği tehlikeye girebilir. Özetle BMW gösterge işaretleri anlık olarak aracınıza ilgili isabetli bir şekilde bilgi sahibi olmanızı mümkün kılıyor. Bu durumundan kaynaklı olarak bu tür işaretleri her zaman dikkate almak gerekiyor.

“BMW Arıza Lambası ve Anlamları” üzerine bir yorum

Yorum yapın