Benzinli araç sabah zor çalışıyor

Kış aylarına girdiğimiz şu soğuk günlerde otomobiller sabahları çalışmama bir takım sorun çıkartır. Benzinli veya LPG sistemli araçların sabahları zor çalışmasının altında onlarca sebep yatabilmektedir. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için kış aylarına girildiğin de bir takım bakımlar yapılmalı ve soğuk günlerde sabahları tek marş aracın çalışır hale getirilmesi gerekir. Benzinli aracım sabahları çalışmıyor gibi şikayetler her otomobilde olabilir.

Araba benzinde çalışmıyorsa uygulanacak çözümler konusunda servisin veya ustanın titiz olması gerekmektedir. Çözümü basit bir sorun nedeniyle birçok parça değişebiliyor ve hala benzinle çalışmama sorunu giderilmemiş olabiliyor. Bu yüzden usta/servis seçimi iyi yapılmalıdır. Bu gibi durumlarda araç marka ve modeli konusunda tecrübeli kişilere gidilmesi tavsiye edilmektedir. Siz otomobil kullanıcılarına araçların sabah geç çalışmasının temel sebeplerini tek tek açıklayacağız.

Benzinli araç sabah neden geç çalışır?

Benzinli araç sabahları soğukta geç çalışıyor diyorsanız artık aracın kış ayına özel bakımı gelmiş demektir. Bunun için öncelikle ateşleme sisteminin hatasız olması gereklidir. Soğuk motorda ateşleme de en ufak bir sorun halinde araç çalışmayacak veya ilk marşta çalışmama yapacaktır. Her türlü geç marş almaya başlayacaktır. Bu geç çalışma sorunları için alttaki tüm maddeler bilir kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Araba benzinde çalışmıyorsa

  • Ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. ( buji, buji kablosu) En ufak bir çatlaklık bile sabahları geç çalışma sorunu yapabilmektedir.
  • Subap ayarı sıkı olabilir. ( Sıkı olan subap aracın sabahları zor çalışmasına veya hiç çalışmamasına neden olabilmektedir.)
  • Akü zayıf olabilir ( Akünün zayıf olması sabah soğuklarında ilk marş için yeterli seviyede gelmeyebilir. Bu durumda ilk marşa yeterli ateşleme veremeyeceği için araç çalışmazç
  • Marş motoru yavaş dönüyor olabilir. ( Yavaş dönen marş motoru yeterli seviyede olmaz ve benzinli araçta sabah çalışmama sorunu oluşur.)
  • Benzin pompası ilk çalıştırmada yeterince basınçlı gönderemiyor olabilir.
  • Benzin filtresi tıkalı olabilir.
  • Motorda bir takım sorunlar olabilir.

Benzinli araç sabah geç çalışıyorsa yukarıda ki maddeler servisiniz ve ustanız tarafından tek tek özenli bir şekilde kontrol edilmelidir. Bu yukarıda ki maddeler sadece benzinli araçlar için geçerlidir. Benzinli araçlarda bu gibi sorunları yaşamamak için düzenli bakım, düzenli yağ değişimi ve ateşleme sisteminin bakımları şarttır. Her kış bu olayların tekrar edilmemesi için aracınızın kullanma kılavuzun da yer alan periyodik bakımları aksatmamanız çok önemlidir.

Benzinli araba soğukken neden çalışmaz?

Benzinli araba soğukken neden çalışmaz?

Kış aylarıyla birlikte benzinli arabalarda soğukken çalışma sorunu da baş gösterir. Soğuk hava koşullarında şayet marşa bastığınız halde motor çalışmıyorsa bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Bunun en temel nedeni; motor yağının soğuk havalarda kalınlaşmasıdır. Böyle durumlarda doğal olarak aracınız hızlı bir şekilde çalışmayacaktır. Şayet aracınız özellikle soğuk havalarda çalışmıyorsa; aküyle ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü aküler özellikle soğuk havalarda daha geç bir şekilde kimyasal reaksiyona geçerler. Bu da aracınızı daha geç bir şekilde çalıştırmanızı mümkün kılar. Böyle durumlarda akünüz bozuk değilse aracınızı daha korunaklı bir yerde park etmeniz işe yarayacaktır.

Yorum yapın