Baskı Balata Değişim Ücreti 2023

Baskı balata değişimi her 80.000 – 120.000 km arasında olmaktadır. Baskı balata değişim ücretleri 2023 yılında eski yıllara göre işçilik sökme takma bakımından artışa geçmiştir. 2023 yılında ise bir miktar daha yedek parça ve işçilik fiyatları artışa geçecektir. Her marka otomobilin baskı balata sökme ve takma işçilik fiyatlarında değişiklik olabilmektedir. Bu aracın şanzıman konumuna ve zorluk seviyesine göre değişmektedir. Fakat günümüzde standart otomobillerin baskı balata değişim ücretleri de ortalama olarak aynı fiyatta olmaktadır. Baskı balata değişim ücreti 2023 fiyatları alttaki tabloda listelenmiştir.

Baskı Balata Değişim Fiyatları Ne Kadar ?

Örnek vermek gerekirse Tofaş marka bir aracın baskı balatası değişecek. Bunun için ortalama en düşük bir baskı balata seti 1450 TL olmaktadır ve üzerine 1450 TL de işçilik fiyatı eklersek toplam ödemeniz gereken tutar 1900 TL olacaktır. Alttaki tabloda günümüzde standart araçların baskı balata değişimi fiyatlarını tek tek örneklendirelim. Debriyaj seti değişimi işçilik ücreti 2023 fiyatlarını alttaki tablodan görebilirsiniz. Otomatik vites baskı balata değişimi fiyatları ise manuellere göre daha yüksek olabilmektedir. Otomatik vites baskı balata değişim ücretleri için yorum yazabilirsiniz.

Araç MarkasıBaskı balata değişimi ücreti
Tofaş baskı balata değişimi Baskı balata + İşçilik Ücreti : 2000 TL
Broadway baskı balata değişim fiyatı Baskı balata + İşçilik Fiyatı : 2050 TL
Fiorino baskı balata değişimiBaskı balata + İşçilik : 3650 TL
Megane 2 baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3300 TL
Toyota corolla baskı balata değişim fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3400 TL
Doblo baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 6400 TL
Ford transit baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3800 TL
Polo baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3600 TL
Symbol baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3400 TL
Clio 4 baskı balata değişim ücretiBaskı balata + İşçilik Toplamı : 3400 TL
Hyundai getz baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3500 TL
Linea baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3300 TL
Fiat Albea baskı balata değişim fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3300 TL
Ford Focus baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3600 TL
Jetta baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3800 TL
Peugeot 307 baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3900 TL
Doğan slx baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 2000 TL
Nissan qashqai baskı balata değişimi fiyatıBaskı balata + İşçilik : 3600 TL
Golf 7 baskı balata değişimi fiyatıBaskı Balata LUK Marka + İşçilik = 8300 TL
Baskı Balata SACHS Marka + İşçilik = 8200 TL
Baskı balata değişim ücreti 2022

Baskı balata değişim fiyatları lüks spor araçlarda çok daha fazla tutabilmektedir. İşçilik bakımından daha zorlulardır ve yedek parça fiyatları da oldukça pahalıdır. Standart binek otomobillerde sanayi sitelerinde 1400-1700 TL gibi bir işçilik fiyatı alınmaktadır. Baskı balata fiyatını da üzerine eklediğiniz zaman ortalama tüm fiyatlar yukarıda bulunan tabloda ki gibi olmaktadır.

Baskı balata değişimi sırasında şanzıman yağının değişimi de ustalar tarafından tavsiye edilir. Bu sayede şanzıman en verimli halde çalışır ve yeni baskı balata ile tam anlamıyla uyum sağlar. Ömrü oldukça uzun olan baskı balatalar değiştirilirken kaliteli markaları tercih etmeniz önerilir. En iyi baskı balata markası konumuzu da inceleyebilirsiniz.,

Baskı Balata Değişirken Şanzıman İner Mi?

Debriyaj Baskı Balata Bitince Ne Olur?

Baskı balatalar üretildiği malzeme itibariyle oldukça dayanıklıdır. Fakat onlarca yıl kullanımdan sonra aşınıp yıpranır ve değiştirilme zamanı gelir. Bu durumda debriyaja basıldığında kavrama daha yukarda bir noktada gerçekleşir. Haliyle kavrama aralığı dediğimiz mesafe kısalmış olur. Debriyajın yumuşaklığı azalır. Aracın ilk hareketi sırasında titreme meydana gelebilir. Ayrıca aracın devri artsa da hızlanması aynı oranda olmayacaktır. Debriyaj bir aracın en kritik parçaları arasında yer alır. Dolayısıyla bu parçada meydana gelen yıpranma doğrudan aracın tüm aksamlarına etki eder. Böyle bir durumda seri bir şekilde tamircinize uğrayarak bu sorunu gidermek durumundasınız.

Debriyaj Baskı Balata Bitince Ne Olur?

Baskı Balata Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Baskı balataların ömrünü doldurmaya başladığı öncelikle aracın ilk hareketinde gerçekleşen titremelerden anlaşılır. Balatalar ısındığında nahoş bir koku oluşabilir. Araçta fazla yük varken sürücü aracın zorlandığını hissedebilir. Araç düşük viteslerde kalkış yaparken zorlanabilir. Performans düşüşleri yaşanmaya başlar. Yakıt masrafları gözle görülür bir şekilde artar. Debriyaja basıldığında eskisinden daha sert olduğu fark edilir. Basklı balata bitikse bu zaten kendini vites değiştirme sırasında hissettirecektir. Güç vitese geçme durumları ve gıcırtı benzeri seslerin çıkması baskı balatada ciddi bir sıkıntı olduğu anlamına gelir. Bu tür bir sorun varsa vakit kaybetmeden tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Baskı Balata Bitik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj Balatası Yolda Bırakır Mı?

Baskı balata sistemi aracın omurgası diyebileceğimiz kadar önemlidir. Bu nedenle sürücülerin bakımlarını ihmal etmemeleri ve araçlarından gelen sinyalleri iyi analiz etmeleri gereklidir. Baskı balata sistemi tükenirken büyük bozulma sinyalleri vermediğinden dikkatsiz şoförler anlamayabilirler. Haliyle yolda kalma ihtimalleri oldukça yüksektir. Baskı balataları bitmişse araç durduktan sonra yeniden çalışmayabilir. Vites geçse dahi araç yerinden kıpırdamayabilir. Şayet aracınızdaki sorun daha kapsamlı bir arızadan kaynaklanıyorsa gayet olağan olarak bu sorun sizi yolda bırakacaktır. Burada aracınızda bu tarz bir sorunun ortaya çıkma ihtimaliyle birlikte seri bir şekilde tamircinize gidiyor olmanız önerilmektedir.

Debriyaj Balatası Yolda Bırakır Mı?

Baskı Balataya Ne Zarar Verir?

Sürücülerin yaptığı hatalar baskı balataya en çok zarar unsurların başında gelir. Aracı kullanırken debriyaj pedalına basmak bunlardan birisidir. Aynı şekilde sürücüler hızlı olması açısından araç kısa süreli durduğunda debriyaj pedalına basarak bekleyebilirler. Vites geçer geçmez hemen ayağı debriyajdan çekmekte oldukça yanlış bir davranıştır. Ayrıca ikinci el baskı balata kullanmakta büyük bir hatadır. Yan sanayi baskı balatalarda kısa sürede bozulabilmektedir. Deneyimsiz ustalar tarafından montajı yapılmış balatalarda çabucak yıpranmaktadır. Böylece bir durumda alanında uzman olan ustaların bu duruma müdahale etmeleri gerekmektedir. Ancak bu sayede tam olarak beklediğiniz etkiye sahip bir şekilde aracınızdan istediğiniz performansı elde edersiniz.

Baskı Balataya Ne Zarar Verir?

Baskı Balatası Biten Araç Çok Yakar Mı?

Sürücüler baskı balatanın yakıtla olan ilişkisini söylenti olarak değerlendirmektedir. Fakat balatalar ile yakıt tüketimi arasında ciddi bir ilişki bulunmaktadır. Balatalar yıpranmaya başlarsa motorun ürettiği bütün gücü şanzımana aktaramaz. Haliyle performans düşüşü yaşanır. Sürekli gücün bir kısmı âtıl kaldığından haliyle yakıt tüketimi daha yüksek olur. Sürücülerin harcayacağı miktar en az yüzde 20 oranında yükselecektir. Elbette ki baskı ve balata sorunlarının varlığı aynı zamanda yakıt ekonomisi konusunda da ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Bu tarz bir sorunun seri bir şekilde tamir edilmesi; olası riskli durumlardan da kaçınmanızı mümkün kılacaktır.

Baskı Balatası Biten Araç Çok Yakar Mı?

Baskı Balata Ömrü Kaç Km?

Balataların ömrü tamamen sürücünün aracı kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Eğer sürücü bakım konusuna dikkat eder ve aracı özenli kullanırsa 120.000 kilometreye kadar balatalar dayanabilir. Özenli kullanmayan sürücülerin balataları ise 80.000 kilometreye kadar dayanacaktır. Balatalarına gereken özeni göstermeyen sürücülerin ise 30.000 kilometre gibi kısa sürelerde balatalarını değiştirmesi gerekebilir. Kısaca sürücüler bakımları aksatmamalı ve araçlarını zorlamamalıdır. Burada baskı balata ömrünün doğrudan araç kullanım özellikleriyle ilgili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Özellikle baskı balataların sert arazi yapısında sık vites değiştirildiği ve debriyaja fazlasıyla basıldığı durumlarda yıprandığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu da aracınızdaki baskı balataların ömrünü doğrudan etkileyecek bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Baskı Balata Ömrü Kaç Km?

Baskı Balata Değişirken Şanzıman İner Mi?

Değişim sırasında şanzımanın çıkarılması gereklidir. Çünkü motor, balata ve şanzıman parçaları arasında volan denilen bir parça daha bulunmaktadır. Bu nedenle olası bir değiştirme işleminde şanzımana da müdahale edilir. Hatta baskı balataların değişimi sırasında sürücüler volanı da kontrol ettirmeleri önerilir. Çünkü baskı balata çok yıpranınca volanda hasar görmeye başlayabilir. Hasar görmüş volan değişmezse yeni takılan balataların performansı düşük olacaktır. Bu aşamada aracın model ve markasına bağlı olarak yapılacak olan işlemin de boyutları değişiklik göstermektedir. Burada deneyimli bir ustayı tercih ederseniz gereksiz işlemlerin fazladan yapılmasına da engel olursunuz. Bu da gayet doğal olarak aracınızın baskı balatası değişirken daha bütçe dostu bir seçeneğin karşınıza çıkıyor olmasını mümkün kılar!

Baskı balata neden bozulur?

Baskı balata çoğunlukla bu tarz parçaların yıpranmasında arızalanır. Burada sürücünün aracı kullanım özellikleri belirleyici bir kriter olarak karşımıza çıkar.

Baskı balatanın ömrü ne kadardır?

Ortalama bir baskı balatanın ömrü 100 bin kilometre kadardır. Ancak bu aracı sürüş biçiminize bağlı olarak 80 bin kilometre ile 120 bin kilometre arasında değişiklik göstermektedir.

Baskı balatadan ses geliyor, ne yapmalıyım?

Baskı balatadan uğultuya benzer bir ses geliyorsa bu sorun daha da derinleşmeden hızlı bir şekilde tamircinize gitmelisiniz.

“Baskı Balata Değişim Ücreti 2023” üzerine 46 yorum

 1. Merhaba; 2015 Clio 1.2 turbo ıcon edc şanzıman aracımda vites kutusu kontrol ettirin uyarısı veriyor. Bunun için sanayide ustaya götürdüm baskı Balata değişmesi gerek dedi. Baskı Balata değişim ve işçilik fiyatı toplam 15 bin olarak belirledi. Bana yüksek geldi sizce de yüksek değil mi ? Tahmininizce ne kadara değiştirebilirim?

  Cevapla
  • Edc şanzıman bir nevi yarı otomatik şanzımandır. 6 ileri vites bulunur. Bu tarz otomatik veya yarı otomatik şanzımanların işçiliği oldukça uzmanlık gerektirmektedir. 2015 Clio 1.2 turbo baskı balata değişimi için verilen fiyat piyasada ortalama bir fiyattır.

   Cevapla
 2. MRB LAR 2005 CORSA 1.3 DİZEL OTOMATİK, BASKI BALATA TÜM SET 10.000 TL GİBİ BİR RAKAM ÇIKARTIYORLAR İŞÇİLİK DAHİL DEĞİL RAKAM NORMALMİ? DÖNERSENİZ MEMNUN OLURUM TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
  • Rakam normalin çok üstünde görülüyor. Farklı servis veya usta araştırmanızı ve fiyat almanızı tavsiye ederiz. İyi günler.

   Cevapla
  • 2011 Hyundai Accent Era baskı balata ve işçilik ile beraber 2500 TL civarı tutmaktadır. Seçilecek debriyaj seti markasına göre fiyat düşebilir veya artabilir.

   Cevapla
  • 2014 benzinli 1.6 auris baskı balata değişimi fiyatları malzeme ve işçilik dahil olmak üzere 2800- 3200 TL arasında seçilecek olan malzeme markasına göre değişmektedir.

   Cevapla
 3. Merhaba peugeot 307 2003 model 1.6xr otomatik vites aracımın baskı balata değişimi ne kadar bilgi alabilirmiyim.

  Cevapla
  • Ford Fiesta 2011 baskı balata değişimi fiyatları ortalama 2000- 2400 TL arasındadır. Örnek LUk marka tercih ederseniz işçilik ile beraber 2100 TL gibi bir fiyat çıkar ortalama.

   Cevapla
  • 2012 CLİO 3 baskı balata değişimi fiyatı parça ve işçilik ile beraber 1700 – 2000 TL arası tutabilmektedir. Baskı balata da seçeceğiniz markaya göre fiyatlar düşer veya artar.

   Cevapla
  • Courier baskı balata değişimi işçilik ile beraber toplamda 2200- 2500 TL arası tutabilmektedir. Seçeceğiniz markaya göre fiyat değişebilmekte.

   Cevapla
  • 2014 1.33 life Toyota Corolla için debriyaj seti 1400- 2000 TL arasında olmaktadır. İşçilik ile beraber bu fiyat 2600 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Baskı balata işçilik ücreti 500- 600 TL olarak ele alınmıştır.

   Cevapla
  • Opel Corsa d 1.4 aracınız için luk marka baskı balata değişimi işçilik ile beraber toplamda 1700- 1800 TL arasında tutabilmektedir. Baslı balata fiyatı 1100- 1300 TL arasında olmaktadır. Piyasada ki işçilik fiyatı ise ortalama 500 TL olmaktadır.

   Cevapla
  • 0.9 tce Clio baskı balata değişimi malzeme + işçilik fiyatı ortalama 3000- 3400 TL arası tutmaktadır.

   Cevapla
  • Tercih edeceğiniz baskı balata seti markasına göre fiyatlar ortalama 1600 – 2300 TL arasında değişebilmektedir.

   Cevapla
  • 2006 1.4 TDCi model aracın baskı balata değişim ücreti tercih edilecek markaya göre 1600 – 2500 TL arası değişmektedir.

   Cevapla
 4. 2006 kango Bastı balata Değişim ücreti 1757 tl Normal midir Saygılarımla Bilgi Alabilir miyim SAYGILARIMLA

  Cevapla
  • 2006 Kangoo aracınız için belirttiğiniz baskı balata fiyatı gayet normaldir. Geç cevap verdiğimiz için kusura bakmayın.

   Cevapla
Yorum yapın