Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Ateşleme bobini, araç mekaniğinin sık sık arıza veren parçalarından bir tanesidir. Otomobillerde ateşleme problemlerinin büyük bir kısmını bobin veya bobinden dolayı arızalar meydana getirmektedir. Bu arızalar neticesinde sürüş güvenliğiniz risk altına gireceği gibi, ekonomik anlamda da yakıt sarfiyatı olarak sizi zorlayacaktır.

Ateşleme Bobini Arızası Belirtileri

Ateşleme bobininde olası bir arıza kendini hemen belli edecektir. Araç sürücüsü tarafından hemen fark edilecek tepkiler meydana gelir. Ateşleme bobini arızası nasıl belli olur?

  • Otomobiliniz, sarsıntılı bir şekilde çalışır.
  • Aracınız ivmelendiği sıralarda tekleme yapar.
  • Rölantide stop etmeler baş gösterir.
  • Aracınızın performansı ciddi bir şekilde düşüş gösterir.
  • Yakıt sarfiyatı gözle görülür bir biçimde artış gösterir.

Eğer yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını görüyorsanız, ateşleme bobininiz arızalanmış olabilir. Ancak tüm bu problemlerin kaynağı başka bir problemin habercisi de olabilir. Örnek olarak bu belirtiler ile buji arızası belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu nedenle ilk yapmanız gereken bobini kontrol etmenizdir.

Eğer elektronik ateşleme yapan bir araca sahipseniz, bobin kontrolünü kolayca yapabilirsiniz. Motorunuzun yağ kapağının üzerinde, koruma kapağı altında bobinler yer alır. Bu bobinlerin üzerinde soketler mevcuttur. Aracınız çalışır vaziyetteyken, soketlerden birini çekin. Eğer sağlıklı bobini çektiyseniz motorunuz duracaktır. Hepsini teker teker deneyin. Eğer bir bobini söktüğünüzde motorunuz çalışmaya devam ediyor ve herhangi bir tepki vermemiş ise, o bölümün bujisi ya da bobini kesinlikle arızalıdır.

Ancak sorunun tam olarak çözümü, yetkili servis ya da ehli ustalar tarafından yapılabilir. Bu nedenle profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir.

Araba Ateşleme Yapmıyorsa Sebebi Nedir?

Arabanın ateşleme yapmadığı zaman kontrol edilmesi gereken yerlerden birisi ateşleme ( endüksiyon bobini ) sistemidir. Ateşleme kesen araçta marş hareket eder ama ateşleme sağlanamadığı için araba çalışmaz. En çok karşılaşılan sebeplerinden birisi ise ateşleme bobini arızasıdır.

Yorum yapın