Ateşleme beyni arızası nasıl anlaşılır?

Karbüratörlü otomobillerde bulunan elektronik ateşleme beyinleri tüm ateşlemenin yönetildiği yerdir. Bu donanımda oluşacak herhangi ufak bir sorun aracı bütünüyle etkileyecektir. Elektronik ateşleme beyni arızası durumunda araç genelde belirtiler vermeye başlar ve kısa süre içinde tamiri yapılmazsa hiç çalışmaz hale gelir. Bunun gibi durumlarda hemen bir ustaya götürülmeli ve sorunun çözümü aranmalıdır. Bujilere ateşleme yapan bu beyin belirttiğimiz gibi hayati bir parçadır. Ateşleme işlemi bu pano tarafından kontrollü bir şekilde iletilmektedir. Peki elektronik ateşleme beyni arızası nasıl belli olur?

Ateşleme beyni arızası belirtileri nelerdir?

  • Sabahları geç çalışma veya hiç çalışmama sorunları gösterir
  • Patırdama-tekleme gibi sorunlar olur
  • Düzgün ateşleme olmayacağı için çiğ yakıt kokusu olur
  • Yakıt tüketiminde artış görülür
  • Performans düşüklüğü görülür
  • Dip gaz yapmada teklemeler olur
  • Düşük devirde tekleme olur

Özellikle yan sanayi ateşleme beyinleri çok kısa ömürlüdür. Bu gibi önemli parçaların değişiminde kesinlikle orijinal parçalar tercih edilmelidir. Örnek vermek gerekirse günümüzde Skoda(Favorit, Felicia, Forman) grubu araçlarında  ateşleme beyni sık sık bozulabilmektedir. Nedeni ise parçaların orijinal takılmamasıdır. Kullanıcılar yan sanayi alıyor ve maksimum 4 ay içinde bozulabilmektedir. Çıkma orijinal parça bile uzun yollar hizmet verebilmektedir. Özellikle su sıçraması gibi sebepler ateşleme beynini hemen bozabilmektedir. Bu yüzden çamurluk içerisinde olan bu parçaları herhangi bir yalıtım maddesi ile koruyabilmek mümkündür.

Ateşleme yapmayan araba nasıl çalışır?
Ateşleme yapmayan araba nasıl çalışır?

Ateşleme bobini arızası yolda bırakır mı?

Aracınızın ateşleme bobini arızalanırsa ilk önce aracınızda çekiş sorunu yaşarsınız. Devamında aracınızın yakıt tüketimi artış gösterecektir. Bu sorun derinleştiği zaman aracınızı çalıştırmakta zorluk yaşarsınız. Dolayısıyla ateşleme bobini arızası sorunu yaşıyor olmanız; sizi yolda bırakabilecek bir sorundur. Anahtarı çevirdiğinizde çalışmayan bir araba sinir bozucu bir deneyimdir. Arabanız çalışmazsa, ateşleme bobininden şüphelenmeniz gayet olağandır. Unutmamak gerekir ki bujileriniz düzgün ateşlemiyorsa motorunuz çalışmaz. Ya da belki bir ateşleme bobini arızanız vardır. Ateşleme bobinleri, ateşleme sisteminin bir parçasıdır ve anahtarı kontağa çevirdiğinizde ateşlenebilmesi için bujiye yüksek voltajlı elektrik enerjisi iletilmesine yardımcı olurlar. Böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka tamircinize gitmelisiniz.

Ateşleme bobini arızası yolda bırakır mı?
Ateşleme bobini arızası yolda bırakır mı?

Ateşleme yapmayan araba nasıl çalışır?

Şayet ateşleme bobininizde bir arıza varsa motorunuz titreşimli bir biçimde çalışacaktır. Hatta aracınız çalışır vaziyetteyken bile stop etme eğilimine girecektir. Bununla birlikte marşa bastığınız an itibariyle motor rölantideyken bile geç çalışır. Bu da aracınızın performansını doğrudan etkiler. Böyle durumlarda kimi zaman aracınızı vurdurarak çalıştırsanız bile bu riskli bir çözüm olacaktır. Bu tarz bir sorun yaşıyorsanız; bir an önce tamircinize gitmenizde fayda vardır. Mesela, ateşleme bobinlerinizden biri veya daha fazlası arızalanırsa, çalışmayı durdururlar ve bir tamirci tarafından değiştirilmeleri gerekir. Ama önce hangi bobinin arızalandığını belirlemek ve arabanızı çalıştırmamanın yanı sıra başka belirtiler olup olmadığına bakmak önemlidir.

Yorum yapın