Arka Salıncak Burcu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arabalarda bulunan birçok sistemden biri olan araba salıncağı süspansiyon içinde bulunan ve amortisörleri barındıran parçadır. Salıncağın diğer adı alt tablasıdır. Bunlar aracın ön takımlarının darbeye karşı korunmasını sağlayarak aniden çukura girme durumlarında oluşabilecek zararları engeller.

Arka Salıncak Burcu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araba salıncak burcu arızası ise çukura girme gibi ani durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bununla karşı karşıya kalmamak için aracın özellikle engebeli yerlerde dikkatli kullanılması gerekir.  Parçanın bozulması durumunda kaza yapma ihtimali de artabilir. Çünkü aracın sağa veya sola kaymasına sebep olabilir.

Araba Salıncak Burcu Arızası Belirtileri

Araba salıncak burcu arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için bu arızanın belirtilerini bilmek gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Frene basılması durumunda aracın sağa ve sola kayması, kontrol edilememesi,
  • Aracın ön takımlarının veya ön tekerleklerinin gıcırdaması,
  • Çukur veya tümseklerden geçerken direksiyonun titremesi,
  • Arka salıncak burcunun bağlı olduğu amortisörlerdeki normal olmayan sertlikler.

Ön takım parçaları arasında en çok arızalanan parçalardan biri olan alt salıncak, 3 farklı noktadan araçla bağlantılıdır. Lastik hareketleriyle doğru orantılı olarak hareket eder. Arıza daha fazla ilerlerse rot ayarında da bozulmalara sebep olabilir. Bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye atar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Arıza Lambası Söndürme Nasıl Yapılır?

Arka Salıncak Burcu Ne İşe Yarar?

Arka salıncak burcu, ön takımı şaseye bağlar. Yolda oluşabilecek darbeleri absorbe eder ve şaseyi korur. Salıncak burcu sayesinde aracın önündeki açıların sabit kalmasını sağlar. Salıncak bağlantı yerinde burç ve fişek adında plastik alaşımlı malzemeler vardır. Metal malzemeleri koruyan plastik alaşımlar oldukça pahalı parçalardır. Fişek adındaki salıncak burçlarıysa bozulduğunda daha ucuza değişebilir.

Salıncak burçları, sürücüyle bağlantılı olmaksızın zamana bağlı olarak da arızalanabilir. Özellikle kasislerde araçtan ses gelmesi veya direksiyonun çok titremesi durumunda salıncak burcunun bozulduğu anlaşılır. Güvenliği tehlikeye attığından ertelenmeden bu parça değiştirilmelidir. Arızayla karşılaşmamak için düzenli olarak bakım yapıldığında eskiyen parçalar da bozulmadan değiştirilerek arızanın önüne geçilebilir. Sağ ve sol burçlar, değer olarak pahalı değildir ancak yaptıkları görev çok önemlidir.

Yorum yapın