Arka Salıncak Burcu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arabalarda bulunan birçok sistemden biri olan araba salıncağı süspansiyon içinde bulunan ve amortisörleri barındıran parçadır. Salıncağın diğer adı alt tablasıdır. Bunlar aracın ön takımlarının darbeye karşı korunmasını sağlayarak aniden çukura girme durumlarında oluşabilecek zararları engeller.

Arka Salıncak Burcu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araba salıncak burcu arızası ise çukura girme gibi ani durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bununla karşı karşıya kalmamak için aracın özellikle engebeli yerlerde dikkatli kullanılması gerekir.  Parçanın bozulması durumunda kaza yapma ihtimali de artabilir. Çünkü aracın sağa veya sola kaymasına sebep olabilir.

Araba Salıncak Burcu Arızası Belirtileri

Araba salıncak burcu arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için bu arızanın belirtilerini bilmek gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Frene basılması durumunda aracın sağa ve sola kayması, kontrol edilememesi,
  • Aracın ön takımlarının veya ön tekerleklerinin gıcırdaması,
  • Çukur veya tümseklerden geçerken direksiyonun titremesi,
  • Arka salıncak burcunun bağlı olduğu amortisörlerdeki normal olmayan sertlikler.

Ön takım parçaları arasında en çok arızalanan parçalardan biri olan alt salıncak, 3 farklı noktadan araçla bağlantılıdır. Lastik hareketleriyle doğru orantılı olarak hareket eder. Arıza daha fazla ilerlerse rot ayarında da bozulmalara sebep olabilir. Bu durum sürüş güvenliğini tehlikeye atar.

Arka Salıncak Burcu Ne İşe Yarar?

Arka salıncak burcu, ön takımı şaseye bağlar. Yolda oluşabilecek darbeleri absorbe eder ve şaseyi korur. Salıncak burcu sayesinde aracın önündeki açıların sabit kalmasını sağlar. Salıncak bağlantı yerinde burç ve fişek adında plastik alaşımlı malzemeler vardır. Metal malzemeleri koruyan plastik alaşımlar oldukça pahalı parçalardır. Fişek adındaki salıncak burçlarıysa bozulduğunda daha ucuza değişebilir.

Salıncak burçları, sürücüyle bağlantılı olmaksızın zamana bağlı olarak da arızalanabilir. Özellikle kasislerde araçtan ses gelmesi veya direksiyonun çok titremesi durumunda salıncak burcunun bozulduğu anlaşılır. Güvenliği tehlikeye attığından ertelenmeden bu parça değiştirilmelidir. Arızayla karşılaşmamak için düzenli olarak bakım yapıldığında eskiyen parçalar da bozulmadan değiştirilerek arızanın önüne geçilebilir. Sağ ve sol burçlar, değer olarak pahalı değildir ancak yaptıkları görev çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Toyota Corolla Triger Seti Kaç Km'de Değişir ?
Araba salıncak değişimi ne kadar sürer?

Salıncak Fiyatları Listesi

Ürün marka – modeliGüncel fiyatı
AYD 01610 Alt Salıncak Hyundai H100 Mıtsubıshı L300 97- Uyumlu TYC00401047761555 TL
4U Honda Civic Fd6 Sol Salıncak Tabla Rotilli 2007 2012 51360-SNA-903-4u1260 TL
Mitsubishi Yay Efs Nissan Navara Np300 Hd Uyumlu Ön Arka Yay Takımı 2 Inch EFS-NAVÖNARK2İNCH11350 TL
Orjin Orj-01221 Salıncak Alt Sag Master Iı Movano Uyumlu 1463301900 TL
OTOCO Land Rover Range Rover Iv 2012- Salıncak Ön Sol Alt Ön Rotilli Çelik Lr034220 OTCLA-1692080 TL
OTOCO Mercedes C Serısı (w205) C180 2014- Salıncak Alüminyum Sağ Alt Ön Rotilli Uyumlu OTCM-9421670 TL
Salıncak Fiyatları Listesi
Arka dingil burcu ne işe yarar?

Arka dingil burcu ne işe yarar?

Dingil aks burcu; aracın arka tekerlerini doğrunda şasiye bağlayan parçalardır. Bu burçlar aynı zamanda torsiyon olarak da isimlendirilmektedir. Şayet bu parçada sorun yaşarsanız; aracınızın tekerleklerinde de ciddi anlamda sorunlar yaşarsınız. Bu parça; kötü hizalamadan veya kötü şok ve dikmelerden gelebilecek titreşimi yalıtmaya yardımcı olur. Arka aks burcu ayrıca arabanızdaki gürültüyü, titreşimi ve sertliği azaltmaya yardımcı olan bir parça olarak kritik bir öneme sahiptir. Arka aks burcu, özellikle aracınız araziye çıkıyorsa veya zorlu havalarda kullanıyorsanız, zamanla aşınabilir. Tümseklerin üzerinden geçerken sesler duyuyorsanız, arka aks burcunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Bu parçanın değiştirilmesi, aracınızın yol tutuşunu ve direksiyon tepkisini iyileştireceği gibi kabin içinde hissedilen titreşimleri de azaltacaktır.

Araba salıncak değişimi ne kadar sürer?

Araba salıncak değişimi ne kadar sürer?

Genel olarak bir araçtaki salıncak değişimi işlemi aracın marka ve modeline bağlı olarak farklı sürelerde tamamlanır. Ancak genel bir bilgi verecek olursak ortalama 30 ile 45 dakika arasında bir araçtaki salıncak değişimi işlemi tamamlanabilir. Bununla birlikte araçta yer alan diğer birleşik parçalarda da sorun varsa bu değişim işleminin daha fazla sürmesi olasılığı oldukça fazladır. Bu biraz da değişimi yapan ustanın alanında uzman olup olmamasına ve deneyimli bir usta olup olmamasına da bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak şayet aracınızda salıncak değişimi işlemi yapılacaksa bu işlem ortalama 45 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Ancak bu tarz işlemlerde alanında uzman olan ustalardan hizmet almanız şarttır.

Yorum yapın