Araçtan neden benzin kokusu gelir

Araçlarda benzin kokusunun gelmesi ciddi manada tehlike oluşturabilir. Bu nedenle benzin kokan araç hemen bir servise veya ustaya gitmeli ve tamirinin yapılması istenmelidir. Araçlar da hareket halindeyken yüksek veya düşük devirde benzin kokusu her zaman tehlike arz eden sorunlardandır.

Araç neden benzin kokar?

Araç çalışırken benzin kokusu oluyorsa  genellikle 1 dakika kadar benzin kokması olur. Bu sorun bir kaçak olmadığı anlamına gelir ve aracın ateşleme sisteminin yakıtı düzgün yakmadığı sonucuna ulaşılır.

Hareket halinde sürekli benzin kokusu gelmesi ise araçta herhangi bir benzin kaçağının olduğunu gösterir. Bu durumda titizlik ile hortumlar, benzin otomatiği gibi parçalar takip edilmeli ve kaçak olan değiştirilmelidir.

Depo fullendiğinde benzin kokusu oluyorsa genellikle bu sorun dolum ağzında bir kaçak olduğunu gösterir. Bu durumda herhangi bir lpg servisine danışarak soruna çözüm arayabilirsiniz.

Bu gibi araçta benzin koku sorunları çok aciliyeti olan sorunlardır. Tamiri ertelenirse araç yanma noktasına kadar gelebilir. Bu yüzden her zaman erken tamir  oldukça önemlidir.

Arabadaki benzin kokusu nasıl giderilir ?

Bunu yapmanın en kolay yolu bir servise gitmektir. Benzin kaçakları ciddi anlamda büyük sorunlardır ve derhal tamir edilmesi gerekmektedir. Benzin kaçıran yerler tek tek belirlenir ve ardından tamir edilir. Genellikle karbüratörlü araçlarda karbüratör diyaframında benzin kaçakları görülür. Benzin pompası contasında kaçaklar görülür. Hortumlarda benzin kaçakları olabilir. Bunların tamir edilmesi çok kısa süreçte gerçekleşir.

Arabanın içinde egzoz kokusu neden olur?

Arabadan benzin kokusu gelmesi normal mi?

Benzin kokusu; otomobillerde, kamyonlarda ve hatta küçük motorlarda bulunan keskin bir kokudur. Bu koku çoğunlukla, araca güç sağlamak için yakıt yaktığı için içten yanmalı bir motorun (egzozundan gelir. İçten yanmalı motorlar, normal çalışma sırasında yakıt veya duman sızıntılarını önleyen çeşitli güvenlik özellikleriyle tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bu contaların aşındığı veya hasar gördüğü ve aracınızın kabinine duman sızdırmaya başladığı zamanlar vardır. Aracınızın iç kısmından hoş olmayan bir koku geldiğini fark ederseniz, sisteminizde bir yerde sızıntı olması ihtimali yüksektir. Dolayısıyla arabada benzin kokusu geliyorsa bu hiç de normal değildir. Böyle durumlarda bir an önce aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Arabadan benzin kokusu gelmesi normal mi?

Arabanın içinde egzoz kokusu neden olur?

Sızdıran yakıt deposu contası varsa arada egzoz kokusu olabilir. Yakıt deponuz boyun bölgesinde sızdıran bir conta geliştirmişse, kullanılmayan yakıtın bir kısmının karter alanından buharlaşmasına ve aracınızın kabinine daha sonra oksijenle karışmasına izin veriyor olabilir. Bu da koku yapacaktır. Aracınızın egzoz borusundan gelen benzin kokusunun arkasında birkaç neden vardır. En yaygın neden yakıt sistemindeki bir sızıntıdır. Bir benzin istasyonunda yakıt doldurduktan sonra veya bir süre araba kullandıktan sonra bu kokuyu fark ederseniz, muhtemelen yakıtı doğrudan egzoz sisteminize sızdırıyorsunuzdur. Bu genellikle, gaz deposundan motor bölmesine giden hortumlardan birinde gevşek bir bağlantı veya hatalı hortum kelepçesinden kaynaklanır.

Yorum yapın