Araçta Gaz Kokusu Neden Olur?

Özellikle bu sorun en çok LPG VE Karbüratör sistemli araçlarda yaşanmaktadır. Direk akıllara kaçak olduğu düşüncesini getirir. Bu işlerde en önemlisi ilk olarak bir yere gidip kaçak testi yapılması istenir. Araçta herhangi bir gaz kaçağı yoksa şimdi diğer kontrolleri yapmaya başlayabiliriz.

Arabada Gaz Kokusu Neden Olur ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Küçükten sorundan büyüğe doğru adım adım gitmek her zaman en mantıklısıdır. İlk olarak kalitesiz ve oldukça ucuz gazlar araçta kokuya neden olabilir. Kullanılan lpg değiştirilir ve hala devam ediyorsa diğer adımlara geçilir.

Araçta gaz kokusu yapan parçalar arasında en sık lpg beyinleri yer alır. Beyin eskidiyse içindeki diyafram sertleşerek yırtılabilir ve işlevini göremez hale gelir. Gazı iyi yakamaz ve egzozdan atarak kokuya neden olurlar. LPG ustalarına danışarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Araçlarda su kaçağının olması da koku yapabilir. Gaz beynine sıcak su gelmediğinde yoğun bir gaz kokusu meydana çıkar. Egzoz delikse gaz kokusu yapabilir. Manifold contasından kaçıran araçlarda da gaz kokusu görülmektedir.

Araçta gaz kokusu oluşmasının bazı sebeplerini belirtecek olursak liste şöyle olabilir.

 • LPG beyni arızası
 • Gaz kesici arızası
 • Gaz ayarı bozulması
 • Egzozda delik olması
 • LPG hortumlarında sızıntı olması

Bu gibi durumlarda araçta lpg kokusu hissedilir. Acil bir durumdur ve hemen bir LPG servisine gidilmesi gereklidir.

LPG’li Araçta Gaz Kokusunun Sebepleri

1: Arabanın gaz ayarı fazla açıldıysa fazlasıyla gaz kokusu olacaktır. Gaz ayarını tekrar ayarlamalı ve normal seviyelere getirmelisiniz.
2:LPG beyninde soğuk havalarda buzlanma olduğunda gaz kokusu gelmeye devam edilir. Isındıkça bu sorun ortadan kalkar. Bu gibi durumlarda yeni gaz beyni alınması gerekir.
3:Karbüratörlü araçlarda gaz basınç vanasının gereğinden fazla açılması, aracın sabah çalışmamasını sağlayacak ve lpg beyninin buz tutmasına neden olacaktır.
4:Distburator denilen ateşleme arasında yer alan bu parçanın sağlıklı çalışmaması arabada tekleme meydana getirecek ve doğal olarak gaz kokusu yayabilir.
5:Eskimiş buji ve kabloları ateşlemeyi sağlıklı yapamadığından arabada sarsıntı olabilir ve gaz kokusuna neden olabilir.
6:Araç termostatı söküldüyse , araç istenilen sıcaklığa gelemez ve lpg beynine soğuk su gittiği için koku yapabilir.
7:İlk çalıştırmada gaz kokusu varsa , gaz ayarı fazla açık olabilir.
 
5/5

“Araçta Gaz Kokusu Neden Olur?” üzerine 2 yorum

 1. Ismail dedi ki:

  Mrb 2000 model 1.4 opel corsa conta yakma maliyeti ne kadar cikar

  1. otoayar dedi ki:

   2000 model 1.4 opel corsa conta maliyeti 3000 TL yi bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.