Bakım Onarım 855 1

Aracım Kışın Çalışmıyor!

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Özellikle eski nesil araçlara sahip olanların ortak dertlerinden biriside kış aylarında araçların çalışmamasıdır.Bu sorunların başında araçların hem eski olması hemde bakımsız olması bu sorunları beraberinde getirir. Araçların sabahları geç çalışıyor olması birçok sorunun var oluşu demektir.Şimdi sizlere aracın sabahları rahat çalışılması için gerekenleri maddeler halinde anlatacağız.

Araç sabahları neden zor çalışır?

  • Subap ayarı bozulmuş olabilir.
  • LPG ayarı bozuk olabilir
  • Karburator sisteminiz bir yerlerden hava alıyor olabilir.
  • Ateşleme sisteminiz olması gerektiği gibi değildir (Buji,Buji kabloları,Ateşleme bobini,Tevzi makarası)
  • ve en önemlisi LPG beyni ömrünü tamamlamış olabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Araçta ABS Ve ESP Arızası Nasıl Giderilir?

Aracın sabah kolay çalışması için yapılması gerekenler:

Özellikle kış aylarında sabah geç marş olayı herkesin canını sıkabilmektedir.Sabahları soğuk havada aracın hemen çalışabilmesi için LPG beyninin sorunsuz olması gerekir.Yada kolay çalışması için geceden benzinde bırakılabilir.Benzin otomatiğinde ve karbüratör tıkalı değilse sabahları ilk marşta benzinde araba rahatlıkla çalışır.

LPG’de çalışmayan araçlar için öncelikle lpg beyninin kontrol edilmesi gereklidir.LPG beyni,yani regulatorun sağlam olup olmadığı bazı durumlarda belli olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Manifold Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Aracınız sürekli gaz ayarı bozuyor ve koku yapıyorsa gaz beyniniz bozuk demektir ve sabahları bu yüzden aracınız çalışmamaktadır.

Bu gibi durumlarda en ufaktan büyüğe doğru hareket etmeniz hem bütçeniz açısından hemde aracınız açısından iyi olacaktır.,

İlk olarak buji ve kabloları,tevzi makarasını değiştirerek başlayabilirsiniz.Otomobilde hala sabah çalışmama sorunu devam ediyorsa yeni gaz beyni alabilirsiniz.

Subap ayarı çok sıkı ise araç sabahları çalışmakta çok zorlanacaktır. Doğru subap ayarı için işinin ehli ustalara gidilmesi gereklidir.

 

 

“Aracım Kışın Çalışmıyor!” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet dedi ki:

    Benimde arabam sabahları çok zor çalışıyor.Demek ki bu sorun herkeste varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir