Aracım Kışın Çalışmıyor – Neden ?

Özellikle eski nesil araçlara sahip olanların ortak dertlerinden biriside kış aylarında araçların çalışmamasıdır. Bu sorunların başında araçların hem eski olması hem de bakımsız olması bu sorunları beraberinde getirir. Araçların sabahları geç çalışıyor olması birçok sorunun var oluşu demektir. Şimdi sizlere aracın sabahları rahat çalışılması için gerekenleri maddeler halinde anlatacağız.

Soğuk havalarda araç çalışmıyor

Hava sıcaklıklarının eksiye düştüğü günlerde özellikle eski nesil araçların zor çalışması normal olarak karşılanmaktadır. Arabanın soğukta çalışmaması ise bir yerinde problem olduğu anlamına gelmektedir. Kış aylarında ilk çalıştırmanın benzinle olması hem aracın yıpranmamasına ve kolay çalışmasına olanak vermektedir. Soğuk havada LPG’ de çalışmıyor ise bunu benzinle denemenizde fayda vardır. Benzin ve LPG’de çalışmıyor ise aracınızın bakım zamanı gelmiştir. Subap ayarı, enjektör bakımları gibi önemli bakımların yapılması gerekmektedir.

Soğuk havalarda LPG beyni bazı durumlarda donabilmekte ve araç sahipleri beyine ılık su dökerek araçlarını çalıştırabilmektedir. Fakat bu -15 , -20 derece hava soğukluğuna sahip illerde görülmektedir.

Soğuk havada ilk çalıştırmada tak tak sesi gelebilir. Bu araçlarda  olan genleşmeden dolayı olabilmektedir. Çok soğuk havalarda motor takozları ses yapabilir fakat ısındığında bu normale döner. Oluşan genleşme sebebiyle ilk çalıştırma da soğuk motor da tak-tuk sesleri gelebilir.

Araç sabahları neden zor çalışır?

  • Subap ayarı bozulmuş olabilir.
  • LPG ayarı bozuk olabilir
  • Karbüratör sisteminiz bir yerlerden hava alıyor olabilir.
  • Ateşleme sisteminiz olması gerektiği gibi değildir ( Buji, Buji kabloları, Ateşleme bobini, Tevzi makarası)
  • ve en önemlisi LPG beyni ömrünü tamamlamış olabilir.

Soğuk aracın kolay çalışması için yapılması gerekenler:

Özellikle kış aylarında sabah geç marş olayı herkesin canını sıkabilmektedir. Sabahları soğuk havada aracın hemen çalışabilmesi için LPG beyninin sorunsuz olması gerekir. Yada kolay çalışması için geceden benzinde bırakılabilir. Benzin otomatiğinde ve karbüratör tıkalı değilse sabahları ilk marşta benzinde araba rahatlıkla çalışır.

LPG’de çalışmayan araçlar için öncelikle lpg beyninin kontrol edilmesi gereklidir. LPG beyni, yani regülatörün sağlam olup olmadığı bazı durumlarda belli olmaktadır.

Aracınız sürekli gaz ayarı bozuyor ve koku yapıyorsa gaz beyniniz bozuk demektir ve sabahları bu yüzden aracınız çalışmamaktadır.

Bu gibi durumlarda en ufaktan büyüğe doğru hareket etmeniz bütçeniz açısından ve aracınız açısından iyi olacaktır.,

İlk olarak buji ve kabloları, tevzi makarasını değiştirerek başlayabilirsiniz. Otomobilde hala sabah çalışmama sorunu devam ediyorsa [vurgu color=”#dd3333″]yeni gaz beyni alabilirsiniz.[/vurgu]

Subap ayarı çok sıkı ise araç sabahları çalışmakta çok zorlanacaktır. Doğru subap ayarı için işinin ehli ustalara gidilmesi gereklidir.

“Aracım Kışın Çalışmıyor – Neden ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın