Araç Tekerinden Gelen Sesler ve Sebepleri

Bazı otomobil arızaları, çok fazla masraf açmadan çözüme kavuşabiliyor. Bunlardan biri olan ve genellikle her otomobil kullanıcısının başına gelen lastikten ses gelme sorunu, aslında tahmin edildiği kadar sıkıntılı bir durum değil. Peki, araba lastiğinden ses gelmesi nasıl çözülür? Araç tekerleğinden neden ses gelir?

Tekerden gelen metal sürtme sesi

Tekerden metal sesine benzer bir ses geliyorsa sorun oldukça ciddi olabilir. Aks arızalarında bu sesler gelebilmektedir. Ön Aks kafası, aks lalesi arıza yapmışsa metal sürtme sesleri gelebilir. Bu gibi durumlarda araç oldukça sakin kullanılmalıdır. Ani kalkış gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Herhangi bir oto tamir merkezine gidene kadar dikkatli kullanımda fayda vardır.

Tekerden gelen tak tak sesi

Bu seste genellikle çok ani kalkışlarda tak-tak şeklinde olmaktadır. Aks komple ömrünü yitirdiğinde bu sesler meydana gelir ve her an yolda bırakabilir. Bu yüzden bu tür teker seslerini duyar duymaz bir servise gitmenizde fayda vardır.

Direksiyondan gelen sesler

Araç direksiyonundan normal hızlarda, dönüşlerde ve kalkışlarda ses geliyorsa hepsinin sebebi farklı olmaktadır.  Araç durduğu yerde sağ ve sola çevrildiğinde tık-tık şeklinde hafif bir tıkırdama sesi geliyorsa bu sorun genellikle amortisör bilyesi ve takozundan gelebilmektedir.  Ani kalkışlarda ses varsa ve dönüşlerde metal benzeri ses geliyorsa sorun aks başlıklarında olabilmektedir. Detaylı inceleme sonrasında tespit edilmektedir. Amortisör bilyası ve takozu ses yapabilir.

Amortisör bilyesi içerisinde yağ bulunmaktadır. Bu yağ özelliğini bitirdiği zaman direksiyon sertleşir ve çevirmelerde ses yapmaya başlar. Amortisör takozu ve bilyesi sağlam ise usta söküp yağlanmaktadır.

Araba Lastiğinden Neden Ses Gelir?

Araç tekerleğinden ses gelmesi durumunda öncelikli olarak nasıl ve ne şekilde bir ses geldiğini anlamanız lazım. Düz yolda giderken lastiklerden ses geliyor ise sorun başka, biraz çukurlu veya bozuk yolda tekerlekten ses geliyor ise sorun başka olabilir. Özellikle bozuk yolda lastiklerden ses geliyorsa, sorun amortisörlerden kaynaklanabilir. Ufak bir dinleme ve dikkat etme ile sesin hangi lastikten geldiğini bulun ve ustaya götürün. Burada sizin yapabilecek bir işleminiz bulunmuyor.

Araç düz yolda seyir halinde giderken tıkırtı halinde lastiklerden ses geliyor ise fren balatalarınızı göstermeniz gerekebilir. Balataların arasına sıkışan küçük taşlar veya zift kalıntıları, sürtünmeden dolayı ses yapıyor olabilir.

Araç Tekerleğinden Ses Geliyor

Herhangi bir yolda yukarıdakilerden farklı olarak bir ses duyuyorsanız, lastik basınçlarını kontrol edin. Kitapçıkta yazan ve olması gereken seviyelere lastik basıncınızı getirin. Eğer lastikleriniz ömrünü doldurduysa, lastiklerden ses gelmesi kaçınılmazdır. Yapılan büyük hatalardan biri olan bu konuda biraz hassas olmanız lazım. Aldığınız lastikleri 4 – 5 sezon kullanmak artık lastiğin bittiği anlamına gelir. Araç tekerleğinden ses gelmesini istemiyorsanız fren balatalarınızı, lastik basınçlarını ve amortisörlerinizi kontrol ettirin.

“Araç Tekerinden Gelen Sesler ve Sebepleri” üzerine bir yorum

  1. Arabam Renault symbol. Virajlarda ve ışıklarda dururken lastikten lastik sürtmesi sesi geliyor. Lastik yola sürtünüyor gibi. Bu ses neden kaynaklanabilir bilen birisi yazabilir mi.

    Cevapla
Yorum yapın