Amortisör Takozu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır? Fiyatları Nedir?

Otomobillerin konforu için amortisör ve takozları oldukça önemli parçalar arasında yer almaktadır. Amortisör sistemini otomobilin şasi noktasına bağlayan parçaya amortisör takozu denmektedir. Bu takozlar direksiyon mili ile birlikte hareket eden bilyelere sahiptir ve oldukça önemlidir.  Direksiyon çevrildiğinde bu bilyeler yardımıyla amortisör sistemini de dönebilmektedir. Hem tekerlerin hem de yönünü kontrol eden amortisör sistemindeki takozlar kauçuk bir malzemeden yapılır.  Bu takozların görevi çukur, bozuk yol ve kasis gibi yerlerden geçildiğinde oluşacak titreşimleri hafifletmektir. Kısaca diyebiliriz ki aracı daha konforlu hale getirmek için bu takozlar oldukça önemlidir.

Amortisör Takozu Arıza Belirtileri

Araçlarda bulunan amortisör takozlarının ömrü oldukça uzundur ve dayanıklı şekilde üretilmektedir. Fakat yıllar geçtikçe artık zayıflamaya başlarlar. Mevsim etkileri, çukurlar, kasisler gibi yerlerden sürekli olarak maruz kalındığında aşınmaya başlar ve görevini eskisi gibi yapamaz hale gelir. Kauçuk malzemenin bozulmasıyla etkisini kaybeder.

Amortisör takozları eskidiğinde araçta bir takım sorunlar görülür. Bunları sizler için altta maddeler halinde sıraladık.

  • Araçta her daim titreşimler meydana gelir.
  • Sağa ve sola çekmeler başlar.
  • Çukurlarda tıkırtı sesleri çoğalır.
  • Direksiyonda gevşeklik meydana gelir.
  • Lastiklerde bozulma, açınmalar görülür.

Amortisör takozu arızası oluştuğunda hemen bu sorun giderilmelidir. Sadece takoz olarak düşünülmemelidir. Bu arıza tüm amortisör sistemini ve ön düzen sistemini oldukça fazla etkileyen bir sorundur. Amortisör ve helezon yaylar değiştirildiğinde, amortisör takozları da özenli bir şekilde yenilenmelidir.

Amortisör takozu değişimi teker başı ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Bu iş sırasında hem amortisör hem helezon yaylar söküldüğü için işçiliği basit değildir.

Amortisör takozu değişim fiyatları

2023 amortisör Takoz değişim işçilik ücretleri günümüz de teker başı ortalama 400-720 TL arasında tutmaktadır. Bu standart model araçlar için geçerlidir. Her zaman orijinal parça kullanarak amortisör ve diğer çalışan bütün parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem konforlu bir sürüş hem de güvenli bir sürüş elde edebilirsiniz.

Amortisör Takozu Ses Yapar Mı?

Amortisör Takozu Ses Yapar Mı?

Amortisör takozu normal durumlarda herhangi bir arıza yoksa ses çıkarmamaktadır. Ancak eğer araçta amortisör takozu bozuksa ses yapmaktadır. Araçtan gelen inlemeye benzer sesler çoğunlukla amortisör takozuna ait olmaktadır ancak bu ses aynı zamanda rotil kollarından da gelebilir. Bu durumda rotil kollarını da kontrol etmelisiniz. Amortisör takozu arızalıysa çıkan ses araç radyosunu bile bastırabilmektedir. Bir amortisör montajı veya burcu, günümüzde çoğu araç ve kamyonda amortisör ile süspansiyon kolu arasına uyan kauçuk veya poliüretan bir burçtur. Bu burcun amacı, amortisörün süspansiyon koluna sürtünerek zamanla her iki parçada da aşınmaya neden olmasını engellemektir. Aracınız bir kaza geçirmişse ve bu burçlardan anormal miktarda ses geldiğini fark ederseniz, o zaman değiştirme zamanı gelmiş olabilir!

Amortisörün Patlak Olduğunu Nasıl Anlarız?

Amortisör Takozu Muayeneden Geçer Mi?

Amortisör takozunun sıkıntılı olması amortisörün sabitlenmesi için çok önemli bir yer tutmaktadır. Patlak amortisörün trafiğe çıkmakta bir cezası olmadığı gibi trafik muayenelerinde araçlar için özel olarak belirlenmiş yere yakınlık ölçümü yapılmamakta ve bu konuda araç geçer ya da geçmez gibi hükümler verilmemektedir. Ancak aracın yere çok yakın olması ya da yere sürtüyor olması muayeneden geçmeye engeldir. Bu aşamada mutlaka muayene öncesinde aracınızı tamircinize götürmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede muayene sırasında herhangi bir sorun yaşamazsınız!

Amortisör Takozu Muayeneden Geçer Mi?

Amortisörün Patlak Olduğunu Nasıl Anlarız?

Amortisörü patlak olduğu birkaç şekilde anlaşılabilmektedir. Amortisörde en çok meydana gelen arızalardan biri ise boruda oluşan çatlaklardan dolayı amortisörden yağ sızması, bu yağın tampon ve lastiğe bulaşmasıdır. Bu patlak amortisörü anlamanın en kolay yollarından biridir. Tamponlardan birinin daha düşük seviyede olması ya da aracın çukurdan geçerken tekerlek tarafından bir vurulma sesi gelmesi de aynı şeye işaret eder.

Sonuç olarak, bir amortisör montajı, amortisörlerinizi yerinde tutan şeydir. Genellikle kauçuktan veya zamanla çatlamadan veya bozulmadan ısıya ve gerilime dayanabilen başka bir malzemeden yapılır. Ancak, aracınızın amortisörlerinde bir sorun varmış gibi hissettiğini fark ettiyseniz veya şehirde dolaşırken gevşemiş veya kırılmış gibi hissediyorsanız, bu, amortisör takozlarınızın değiştirilmesi gerektiğinin bir göstergesi olabilir. Böyle durumlarda tamircinize uğramak durumundasınız.

Amortisör takozu arızalıysa ne olur?

Şayet Amortisör takozu arızalıysa aracınızda net bir şekilde ses duyarsınız. Aracınızın sürüş konforu ve güvenliği olumsuz etkilenir.

Amortisör takozu neden arızalanır?

Özellikle Amortisör den yağ sızması ya da bu parçaya bağlı diğer parçalarda arıza çıkması; Amortisör takozunda arızaya neden olur.

Tekerlek tarafındaki vurulma sesi neden olur?

Şayet aracınızın tekerlek tarafında bir vurultu sesi duyuyorsanız, Amortisör takozunda bir sorun vardır.

Yorum yapın