Amortisör Takozu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır? Fiyatları Nedir?

Otomobillerin konforu için amortisör ve takozları oldukça önemli parçalar arasında yer almaktadır. Amortisör sistemini otomobilin şasi noktasına bağlayan parçaya amortisör takozu denmektedir. Bu takozlar direksiyon mili ile birlikte hareket eden bilyelere sahiptir ve oldukça önemlidir.  Direksiyon çevrildiğinde bu bilyeler yardımıyla amortisör sistemini de dönebilmektedir. Hem tekerlerin hem de yönünü kontrol eden amortisör sistemindeki takozlar kauçuk bir malzemeden yapılır.  Bu takozların görevi çukur, bozuk yol ve kasis gibi yerlerden geçildiğinde oluşacak titreşimleri hafifletmektir. Kısaca diyebiliriz ki aracı daha konforlu hale getirmek için bu takozlar oldukça önemlidir.

Amortisör Takozu Arıza Belirtileri

Araçlarda bulunan amortisör takozlarının ömrü oldukça uzundur ve dayanıklı şekilde üretilmektedir. Fakat yıllar geçtikçe artık zayıflamaya başlarlar. Mevsim etkileri, çukurlar, kasisler gibi yerlerden sürekli olarak maruz kalındığında aşınmaya başlar ve görevini eskisi gibi yapamaz hale gelir. Kauçuk malzemenin bozulmasıyla etkisini kaybeder.

Amortisör takozları eskidiğinde araçta bir takım sorunlar görülür. Bunları sizler için altta maddeler halinde sıraladık.

  • Araçta her daim titreşimler meydana gelir.
  • Sağa ve sola çekmeler başlar.
  • Çukurlarda tıkırtı sesleri çoğalır.
  • Direksiyonda gevşeklik meydana gelir.
  • Lastiklerde bozulma, açınmalar görülür.

Amortisör takozu arızası oluştuğunda hemen bu sorun giderilmelidir. Sadece takoz olarak düşünülmemelidir. Bu arıza tüm amortisör sistemini ve ön düzen sistemini oldukça fazla etkileyen bir sorundur. Amortisör ve helezon yaylar değiştirildiğinde, amortisör takozları da özenli bir şekilde yenilenmelidir.

Amortisör takozu değişimi teker başı ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Bu iş sırasında hem amortisör hem helezon yaylar söküldüğü için işçiliği basit değildir.

Amortisör takozu değişim fiyatları

2022 amortisör Takoz değişim işçilik ücretleri günümüz de teker başı ortalama 100-220 TL arasında tutmaktadır. Bu standart model araçlar için geçerlidir. Her zaman orijinal parça kullanarak amortisör ve diğer çalışan bütün parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem konforlu bir sürüş hem de güvenli bir sürüş elde edebilirsiniz.

Yorum yapın