Araç Periyodik Bakımı ve İşçilik Fiyatları Ne Kadar ?

Her geçen gün trafiğe çıkan araçların sayısı artmaktadır ancak riskleri de vardır. Aynı anda binlerce sürücünün trafiğe çıkması olası kazaları da beraberinde getirmektedir. Günümüz de trafik polisi çevirme yaptığı vakit bir farınız yanmadığı için uyarı alabilirsiniz. Araç kullanıcıları bu tür önlemleri alması gerekmektedir aracın sağlığı için önemlidir.
Ülkemiz de araç kazaların çok sayıda olması araba bakımını da çok fazla önem verilmesi gerektiğini göstermektedir. Bunun için aracınızın bakımını ihmal etmemeniz ve gerekli parçalarını değiştirmeniz, yağını ve lastiklerini kontrol etmeniz çok önem taşımaktadır.

Oto periyodik bakımı araç kullanıcısının her yıl mutlaka yaptırması gereken bakım türüdür. Dizel özellikli araçlarda 15 bin km’de kesinlikle yapılması gereken bu bakım, benzinli araçlarda ise 10 bin km’de bir olmaktadır. Aracını fazla kullanmayan kişiler nasıl olsa kirlenmeyecek düşüncelerine kapılabilmektedirler ancak bu yanlıştır zamanla yatan aracın sistematik içeriği eskimektedir.

Periyodik Bakımda Değişim ve Bakım Yapılması Gerekenler

Araç Periyodik Bakımları Ne Zaman Yapılır?

 • Yağ filtresi değişimi,
 • Fren bakımı,
 • Hava filtresi değişimi,
 • Far ayarı bakımı,
 • Polen filtresi,
 • Genel kontrol,
 • Yakıt filtresi,
 • Ön takım kontrolü

Günümüz şartlarına bakılırsa düzenli bakım yapmak masraf değil tasarruf olmaktadır. Ticari amaç için satılan araçlarda, kaza gibi durumlarda müşteri gerekli bilgileri almak ister bu sigorta bilgilerini gösteren sistem insanları rahatlatmaktadır. Günümüzde yeni araba almak isteyen alıcıların hasar kaydı, plaka üzerine borç, trafik cezası, araçta yapılmış olan farklılıklar ve iç hatalar gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Periyodik araç bakımı yapılırken; gereken bakım türü, kontrolü ve değişim işlemlerini, yetkili ve uzman servisler yapmaktadır.
Araç bakımının bazı zamanlarda daha sık ve erken yapılması gerekmektedir.

• Uzun süreli ve hızlı bir şekilde araç kullanılması.
• Trafiğin fazla olduğu durumlarda dur-kalk yolculuklar yapılması.
• Aracı zorlanmaması gereken yollarda uzun süre araç kullanılması aracın motorunu olumsuz etkiler.

Bu şartların gözükmesi durumunda her sene düzenli olarak araç bakımı yapılması gerekmektedir. Araç bakımının bir diğer amacı da büyük maliyetlerin önüne geçilebilmesidir. Ancak tek başına yeterli olamamaktadır bu yüzden kullanıcı güvenliği için kasko sigortasını ertelememelidir.

Periyodik bakım işçilik fiyatları 2023

Araç periyodik bakım ücretleri alttaki tabloda belirtilmiştir. Fiyatlar ortalama olarak yazılmıştır. Marka ve modele göre değişiklik gösterebilir

HizmetFiyat
Periyodik Bakım (Yağ-Yağ filtresi-Hava Filtreleri) 280 TL
Periyodik Bakım (Yağ, Yağ filtresi -Hava ve Polen Filtreleri) 400 TL
Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava-Yakıt Filtreleri) 440 TL
Periyodik Bakım (Yağ+Yağ-Hava-Polen-Yakıt Filtreleri)480 TL
Motor Yağı ve Yağ Filtresi Değişimi 240 TL
Hava Filtresi Değişimi 100 TL
Polen Filtresi Değişimi 100
Yağ Filtresi Değişimi100 TL
Servis Uyarı Lambası Sıfırlama 120 TL
Akü şarj etme 120 TL
Fren Balataları Değişimi (Arka – Set) 130 TL
Fren Balataları Değişimi (Ön – Set)260 TL
Fren Diskleri Değişimi (Arka – Set) 260TL
Fren Kaliperi Değişimi (Arka – Tek Taraf)360 TL
Fren Kaliperi Değişimi (Ön – Tek Taraf)2800 TL
Fren Hidroliği Değişim 200 TL
Debriyaj Değişimi (Set) 950 TL
Buji Değişimi (Set) 1200 TL
Enjektör Değişimi (Set) 550 TL
Far Ampülü Değişimi (Tek Taraf)25 TL
Far Ayarı80 TL
Klima Bakteri Temizliği 240 TL
Klima Gazı Tahliye ve Doldurma 260 TL
Cam Silecek Lastiği Değişimi 40 TL
Amortisör Değişimi (Arka – Tek Taraf) 180 TL
Amortisör Değişimi (Ön – Tek Taraf) 180 TL
Rot Başı Değişimi (Tek Taraf) 120 TL
Rot Kolu Değişimi (Tek Taraf)120 TL
Rotil Değişimi300 TL
Soğutma Sıvısı Değişimi100 TL
Şanzıman Yağı Değişimi200 TL
Triger Kayışı Değişimi (Set)900 TL
Yardımcı Kayış (V Kayış) Değişimi260 TL

Araç ağır bakımı ne kadar tutar?

Yağ ve filtre değişimi ne kadar?

Aracınızın yağ ve filtre değişim vakti geldiyse artık genel bakımı da gelmiş demektir. Zira bu tür durumlar genellikle aracınızın yıllık bakımları gündeme geldiği zaman akıllara gelmektedir. Tam da bu noktada hem yağ hem de filtre değişimi işleminin aracınızdan üst düzeyde bir performans elde etmeyi istediğiniz zaman şart olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Yağ ve filtre değişimi fiyatları gündeme geldiği zaman markadan markaya ve hatta modelden modele karşımıza farklı fiyat seçenekleri çıkmaktadır. Bu durum işçilik fiyatları açısından da geçerliliğini korumaktadır. Genel olarak yağ ve fitle değişimi fiyatlarının 200 TL ile 500 TL arasında olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Elbette ki bu fiyatlandırmalar bölgeden bölgeye bile değişiklik göstermektedir.

Yağ ve filtre değişimi ne kadar?

Araç ağır bakımı ne kadar tutar?

Bir aracın ağır bakımı gündeme geldiği zaman ortalama 70 bin ile 90 bin kilometre arasındaki bakım çalışmaları karşımıza çıkmaktadır. Bu arada aracınıza ne zaman ağır bakım yaptıracağınız konusu aracınızın benzinli mi dizel mi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Yine aracınızın marka ve modeli de ağır bakımın zaman dilimi üzerinde doğrudan etkilidir. Bir de aracınızın ağır bakımı fiyatları yapılacak olan işlemin ayrıntılarına gören güncellenmektedir. Bu aşamada araç ağır bakımı fiyatları 2 bin 500 TL ile 12 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Burada yapılacak işlemlerin detaylı ve işçilik ücretleri fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir.

“Araç Periyodik Bakımı ve İşçilik Fiyatları Ne Kadar ?” üzerine 2 yorum

 1. İşçilik fiyatları kaliteli servislerde buna yakın çıkıyor gayet doğru bir içerik olmuş

  Yanıtla
 2. Profesyonel ve kurumsal olan oto bakım servislerinde fiyatlar bu şekilde doğru ama kullanılacak filtrelerinde kaliteli olması şartı var mesela bosch filtreler 1. Sınıf parçalardır periyodik bakımınızı hem kaliteli parça hemde profesyonel işçilikle sunan Bosch Car Servicelerde yaptırabilirsiniz.

  Yanıtla
Yorum yapın