Araç Kliması Soğuk Üflemiyor – Neden ?

Araç klimasının soğuk üflememesi sıcak günlerde araç kullanıcılarını olumsuz etkilemektedir. Klima soğuk üflemiyor ise aracınızda bazı problemler var demektir. Bu gibi sorunların çözümü genellikle ucuz yollu olsa da bazı durumlarda yüksek ücretler de çıkabilmektedir. Şimdi sizlere araç kliması neden soğuk üflemez gibi soruların cevabını aktaralım.

Araç kliması soğuk üflüyorsa çözümü oldukça basittir. Kısa süren kontroller ile klima soğuk üflemeye başlayacaktır.

Araç Kliması Neden Soğutmaz

Günümüz de en çok karşılaşılan klima arızalarından birisi de klima gazının bitmesidir. Araç klima gazının bittiği durumda klima soğuk hava üflemeyecektir. Klima gazının bitmesine neden olan bir takım arızalarda vardır. Klima gaz hortumu borularında olası bir çatlak ve delinme durumunda klima gazı hemen bitecek ve araç soğuk hava üflemeyecektir.

Klima gaz hortumunun delinmesi

Klima gaz hortumlarının kontrolleri ve değişimleri zamanında yapılmadığında klima gaz hortumu delinebilir. Delindiği zaman ise klima gazı tamamen boşalır ve araç soğuk üflemez hale gelir.

Klima gazının bitmiş olması

Klima gazının bitmesi durumunda klima soğuk üflemiyor gibi şikayetleriniz olur.  Yaklaşık 30 dakikalık bir işlemden sonra klima gazı dolumu yapılacak ve soğuk üfleyecektir.

Uzun süre klimayı açmayan kullanıcılar da bu sorun sık sık görülür. Araç Kullanma kılavuzlarında klimada sorunlar yaşanmamak için haftada en az 15 dakika kadar çalıştırılması gerektiği yazar. Uzun zaman araçta klima açılmadıysa klima gazı bitecek ve araç soğuk üflemeyecektir.

Klima radyatöründe oluşan tıkanıklık

Klima radyatörü zaman içerisinde tıkanabilir. Özellikle sıvı değişimleri zamanında yapılmadığında ve uzun süre kullanılmadığında klima peteği tıkanır ve soğuk hava üfleyemez hale gelir. Klima radyatörü tamiri veya değişimi sonrasında araç soğuk üflemeye başlayacaktır.

Klima Tuşların da Oluşan Arıza

Klima tuş takımında oluşan bir elektrik arızası sonrasında yönlendirme olmayacağı için araç kliması soğuk üflemiyor sorunları baş gösterir.

Klima tuş takımında olası bir elektrik arızası sonucunda klima soğuk üflemiyor sorunları baş gösterir. Tuşlara elektrik gelmediği için sıcak/soğuk yönlendirmesi yapılmaz ve bu durumda soğuk üflemez.

Termostat arızasından ötürü klimanın soğuk üflememesi

Klimanın soğuk üflememesi arasında termostat arızası da yer alır. Termostat kapalı kaldığı durumlarda araç çok ısınacak ve soğuk üfleyemez hale gelecektir. Bu arızanın hemen bir usta veya servis tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Araç Kliması Soğuk Üflememesi Çözümleri

Oto kliması soğuk üflemiyor gibi sorunlar genellikle kısa süreli bakımlar ile çözülür. Klima gaz hortumları, klima gazı, termostat ve klima kontrol tuşları bir servis tarafından kontrol edilir. Bu kontrolde çıkan bir problemin çözümü genelde uygun maliyetler tutar. Genellikle servislerde en çok klima gazının bitmesi ve klima gaz hortumunun delinmesi gibi problemler görülür. Bu arızalar giderildikten sonra araç soğuk üflemeye başlayacaktır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.