Araç Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçlardaki klima gazını kontrol edebilmek için bazı test cihazları vardır. Bu cihazlar sayesinde daha doğru tespitler yapılabilir. Sadece klima gazının bulunması yeterli değildir. Bu gaz, doğru miktarda ve doğru basınçta olduğu zaman klima tatmin edici soğuk üretebilir.

Kullanıcıların da yapabileceği birkaç yöntem vardır yalnız bu yöntemler profesyonelce sayılmaz. Araçta klima gazının bittiği nasıl anlaşılır, biterse ne olur, klima gazı kaçakları nasıl tespit edilir? Gibi konularda sizlerle bazı yöntemleri paylaşacağız.

Klima Gazının Kontrolü:
Bunun için özel basınç ölçüm cihazları kullanılabilir.
Kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat klima gazının cildinize temas etmemesi gerekir. Çünkü zararlıdır. Bunun için bir eldiven giydikten sonra uzun uçlu bir tornavida ile klima doğum ağzının ucuna tornavida ile bastırın. Basınçlı gaz çıkarsa doludur. Çıkmazsa boştur.
Eğer bu işte bir tecrübeniz yok ise mutlaka uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bir ustaya yaptırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Aksi halde göz ve cilt ile teması ciddi sorunlar oluşturur.
Klima Gaz Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır:
Bunu tespit etmek için köpüren özel solüsyonlar vardır. Klima gazı yerine bu solüsyonlar kullanılır ve kaçak bölgeler tespit edilir. Gerekli tamirler yapıldıktan sonra sorun ortadan kaldırılır.

Araçta Klima Gazı Biterse Ne Olur

Genellikle bu tür durumlarda bir kaçak olduğu akla gelir. Gaz biterse klima soğutmaz. Klima kompresörü devreye alınmaz.

Klima gazı, normal şartlarda çok sık değişmez ve uzun yıllar kullanılabilir. Örneğin, her yıl klima gazı dolduruyorsanız aracınızda bir sorun var demektir. Bu sorunu tam olarak tespit etmelisiniz.

Oto klima gazı dolumu ne kadar sürer?

Gazı biten klima çalışır mı?

Şayet klimanızın gazı bitmişse böyle durumlara klima çalışsa da klimanızın soğutma gücünde belirgin bir ölçüde azalma yaşarsınız. Böyle durumlarda nem tutucu filtreler de daha az klima gazı olduğundan klimanızın performansında tam anlamıyla olumsuz yönde bir performans elde edersiniz. Elbette ki yeterli soğutma sıvısı almadığında klimanın gazı biter. Motor termostatı açıkken motor soğur ve radyatör soğutma sıvısıyla dolar. Ancak termostat kapandığında motor ısınır ve motoru soğutmaya yetecek kadar soğutma sıvısı kalmaz. Yalnızca aracınızın aşırı ısındığını veya normal çalışma sıcaklığına ısınmasının normalden uzun sürdüğünü fark ederseniz. Böyle durumlarda mutlaka bir an önce tamirciye gitmeniz gerekmektedir.

Gazı biten klima çalışır mı?

Oto klima gazı dolumu ne kadar sürer?

Araçta yer alan klimanın yeniden doldurulması en fazla yaklaşık beş dakika sürer. Oto klima dolumu, herhangi bir benzin istasyonunda veya araba tamirhanesinde yapılabilir. Klima, içinden geçen havayı soğutmak için soğutucu akışkan kullanır. Klima, soğutucu akışkanı bir sıvıya sıkıştıran bir kompresör kullanır. Ardından sıvıyı bir elektrikli rezistanslı ısıtıcı ve bir fan kullanarak ısıtarak buharlaştırıcıda soğutulabilecek bir gaza dönüştürür. Şayet ne yaptığınızı biliyorsanız, oto klimayı yeniden doldurmak oldukça basittir. Arabanın radyatörünün üstündeki doldurma borusuna uyan özel bir nozüle ihtiyacınız var. Bu nozül, motor vakumu tarafından emilene kadar gazı yerinde tutan yaylı bir valfe sahiptir. Burada biten klima gazı doldurulabilir.

Yorum yapın