Araç Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araçlardaki klima gazını kontrol edebilmek için bazı test cihazları vardır. Bu cihazlar sayesinde daha doğru tespitler yapılabilir. Sadece klima gazının bulunması yeterli değildir. Bu gaz, doğru miktarda ve doğru basınçta olduğu zaman klima tatmin edici soğuk üretebilir.

Kullanıcıların da yapabileceği birkaç yöntem vardır yalnız bu yöntemler profesyonelce sayılmaz. Araçta klima gazının bittiği nasıl anlaşılır, biterse ne olur, klima gazı kaçakları nasıl tespit edilir? Gibi konularda sizlerle bazı yöntemleri paylaşacağız.

Klima Gazının Kontrolü:
Bunun için özel basınç ölçüm cihazları kullanılabilir.
Kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat klima gazının cildinize temas etmemesi gerekir. Çünkü zararlıdır. Bunun için bir eldiven giydikten sonra uzun uçlu bir tornavida ile klima doğum ağzının ucuna tornavida ile bastırın. Basınçlı gaz çıkarsa doludur. Çıkmazsa boştur.
Eğer bu işte bir tecrübeniz yok ise mutlaka uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bir ustaya yaptırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Aksi halde göz ve cilt ile teması ciddi sorunlar oluşturur.
Klima Gaz Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır:
Bunu tespit etmek için köpüren özel solüsyonlar vardır. Klima gazı yerine bu solüsyonlar kullanılır ve kaçak bölgeler tespit edilir. Gerekli tamirler yapıldıktan sonra sorun ortadan kaldırılır.

Araçta Klima Gazı Biterse Ne Olur

Genellikle bu tür durumlarda bir kaçak olduğu akla gelir. Gaz biterse klima soğutmaz. Klima kompresörü devreye alınmaz.

Klima gazı, normal şartlarda çok sık değişmez ve uzun yıllar kullanılabilir. Örneğin, her yıl klima gazı dolduruyorsanız aracınızda bir sorun var demektir. Bu sorunu tam olarak tespit etmelisiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.