Araç kendi kendine gaz veriyor; Sebebi nedir?

Otomobil arızaları arasında pek sık görülmeyen fakat görüldüğü zaman da biraz maliyetli olan sorunlardan biri de aracın kendi kendine gaz vermesi oluyor. Sorunun neyden ve ne şekilde geliştiğinin belki de motordaki her parça ile alakası olabiliyor. Aracın kendi kendine gaz vermesi başta maf ve lambda sensörü ile doğrudan, boğaz kelebeği ve hava debisi ile de dolaylı yoldan alakası olabiliyor.

Araç Neden Kendi Kendine Gaz Veriyor?

Araç kendiliğinden gaz veriyorsa sorunlar bir uzman tarafından araştırılmalıdır.

1998 yılı ve sonraki yıllarda üretilen araçlarda hava akış sistemi kullanılıyor. Bundan dolayı ilk olarak eski araçlar için neden kendi kendine gaz verdiğinden bahsetmek lazım. 1998 yılından önce üretilen çoğu araçta jikle denilen, soğuk havalarda aracın rahat çalışması için rölantiyi yükselten bir kol bulunur. Aracınızda farkında varmadan jikle çekili kalmış ve gaz veriyor olabilir. Eğer çekili kalmadığından eminseniz, gaz teline bakmanız gerekiyor. Gaz teli paslanmış veya yıpranmış olmasından dolayı  takılı kalıyor olabilir. Araç gaz verdikçe, debriyaja basıp gaz pedalını alttan yukarı doğru biraz çekin.

Aracınız 1998 sonrası üretim ise hava akış sistemi kullanıyor demektir. Hava akış sistemi kullanan araçlarda, aracın kendi kendine gaz devirlenmesi bir yerden boş hava aldığını gösterir. Bu konuda maf sensörünüze dikkat etmeniz gerekir. Maf sensörü, araç çalıştığında hava filtresinden gelen havanın emme manifolduna gittiğindeki miktarını ölçer. Kısaca oksijenin yani havanın miktarını ölçer. Eğer maf sensörü arızalanmış ve yanlış bir ölçüm ile ECU’ya veri gönderiyor ise araç kendi kendine gaz veriyor olabilir.

Yorum yapın