Arabadaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

Araçlar zaman içerisinde belirli sebeplerden ötürü paslanabilir. Bu birçok arabada görülen bir durumdur. Paslanmaların sebebi arasında özellikle su gelir. Özellikle kış aylarında , kar yağması gibi durumlarda pas boyutları daha da artar. Kar yağdığında araç üzerine birikir ve oksitlenmeler daha da gelişerek pas lekeleri büyümeye başlar. Bu yüzden kar birikintisi araç üzerinden hemen temizlenmeli ve paslanmanın önüne geçilmelidir. Kaputtaki, tavandaki veya kapılarda bulunan pas lekeleri için alttaki yazılanları uygulayarak pasların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

Araç Üzerindeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

Araç üzerinde bulunan pas lekeleri hem görünüm açısından hem de kaporta sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ufak bir paslanma bile olduğunda hemen önlemler alınmalı ve pas lekeleri temizlenmelidir. Peki, pas lekeleri nasıl temizlenir ?

  • Özellikle beyaz renkli arabalarda biz beze cif dökülüp paslı olan bölgeye oval olarak uygulanır. Cif ile pas lekesi kolayca temizlenir. Farklı renkte araçlar için pas giderici maddeler güzel sonuçlar vermektedir.
  • Pas boyutlarının büyüklüğüne göre zımpara kullanılır. İnce zımparalar ile çok fazla bastırmadan yüzey üzerinde ki pas lekeleri çıkar.
  • Pas boyutları büyük ise kalın zımpara kullanılır. Pas giderildikten sonra ince zımpara ile yüzey pürüzsüzleştirilir. Ardından astar ve boya işlemine geçilir.

Pas giderme uygulaması boyutu ufak olduğunda kolaylıkla yapılmaktadır. Bu konuda uzman olmanıza gerek yoktur. Pas giderme işlemi küçük yerler olduğunda araç kullanıcıları zımpara yardımı ile paslı bölgeyi kolayca temizleyebilir.

Araba için pas sökücü maddeler de mevcuttur. Bunlar sprey şeklindedir. Paslı bölgeye sprey sıkıldığında bir süre sonra paslar akmaya başlar ve bu şekilde silinerek pas giderilir.

Paslı su lekesi arabadan nasıl çıkar?

En iyi pas sökücü nedir?

Araba pası sökücü, arabanın gövdesindeki pası çıkarmak için tasarlanmış bir üründür. Bu ürün herhangi bir araba tamirhanesinden bulabilirsiniz. Hatta su, sirke ve kabartma tozu karıştırılarak evde de yapılabilirsiniz. Ayrıca sabun ve su bile işe yarayacaktır. Aracınızın gövdesinde oksitlenmeden kaynaklanan lekelerin olduğu tüm bölgelere sabunlu su ile bir fırça veya sünger kullanarak uygulayabilirsiniz. Aracınızın diğer parçalarına da bulaştırmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı kimyasallar temas halinde aracınızın diğer parçalarını paslandırabilir. Bu da can sıkıcı bir sorundur.

En iyi pas sökücü nedir?

Pası ne çözer?

Özellikle aracınızın gövdesini zayıflatabileceğinden ve zamanla bozulmasına neden olabileceğinden, araç sahipleri her zaman arabalarında pas olup olmadığını kontrol etmelidir. Pas, metalin havadaki oksijenle reaksiyona girdiği ve zamanla paslandığı oksidasyondan kaynaklanır. Kontrol edilmeden bırakılırsa, bu işlem sonunda hiç metal kalmayana kadar aracınızın gövdesine zarar verir. Aracınızın kaportasındaki pası özel olarak tasarlanmış olan pas gidericiler ya da sökücüler çözer. Araba pası sökücüler, yapısını daha küçük parçalara ayırarak aracınızın gövdesindeki pası yiyip bitiren kimyasallar içerir. Arabanızdaki pası çıkarmak için ne tür bir kimyasal kullandığınıza bağlı olarak, farklı yöntemler karşımıza çıkmaktadır.

Pası ne çözer?

Paslı su lekesi arabadan nasıl çıkar?

Paslı leke, aracınızın üzerine su damladığında geride kalan çirkin bir işarettir. Bu işaretler aracınızın boyasında pas gibi görünen turuncu ya da kahverengi bir leke bırakır. Böyle durumlarda pas çözücü işe yarayacaktır. Araba pası sökücü, demir oksit içindeki demir ve oksijen arasındaki bağları çözebilen veya zayıflatabilen, metalin araç yüzeyinden çıkarılmasını sağlayan metal tuzları içeren bir sıvı veya jeldir. Çözelti asidik veya alkali olabilir. Bir arabanız varsa, paslanmanın yaygın olduğunu bilirsiniz. Arabanızın gövdesindeki küçük çatlaklara ve yarıklara su girdiğinde olur. Bu olduğunda, metal parçacıkların oksijene maruz kalmasına ve bu da oksitlenmelerine neden olur. Böyle durumlarda pastan kısa bir süre içerisinde kurtulmanız gerekir.

Pas neden olur?

Pas, her yaştan aracı etkileyen yaygın bir sorundur. Dış şartlara maruz kalma, ihmal, uygun olmayan bakım ve benzeri çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Pas hangi hasarlara neden olur?

Pasın neden olduğu hasarlar çok ciddi olabilir ve onarımı pahalı olabilir. Örneğin aracınızda bir süredir var olan pasa dikkat etmezseniz kaportada delikler gibi ciddi sorunlara hatta daha da kötüsü yapısal arızadan dolayı ciddi bir kazaya sebebiyet verebilir.

Pas lekesinden nasıl kaçınılır?

Bu tür sorunlardan kaçınmanın en iyi yolu, aracınıza en başından itibaren uygun şekilde düzenli aralıklar halinde kontrol etmenizdir.

Yorum yapın