Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Birçok kişi termostatı çıkarttığında sadece aracın soğutma sisteminde değişiklik olacağını zanneder. Bu çok daha farklı ve çok büyük sorunlara neden olabilecek bir davranıştır. Araçlarda termostat iptalinin ne gibi sorunlara yol açacağını sizlere sıralamak istedik.

Arabada Termostat İptal Edilir İse Ne Olur

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Termostat iptali günümüz de tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Termostat olmazsa ne olur sorusunun cevabını net bir şekilde anlattık.

Arabada bulunan termostat, ısınmakta olan suyun derecesine bağlı olarak çalışan bir mekanizmadır. Bu parça suyun geçişini engelleyen ve su geçişine izin veren, hayati önem taşıyan ama oldukça da ucuz olan bir parçadır. Bu parçanın iptali demek, radyatörde olan suyun sürekli olarak motorda dolaşması demektir. Bu şekilde de suyun sıcaklığı artmayacak ve motor istediği sıcaklığa ulaşamayacaktır.

Standart bir araba’nın sağlıklı çalışabilmesi için motor su sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir.

Aşağıda termostatın olmamasından etkilenecek sistemler tek tek sıralanmıştır;

Termostat yakıtı ne kadar etkiler?

Motor suyu ısınmadığı için yakıt püskürtme miktarı oranla artacaktır. Bu durumda yakıt tüketimi iki katına kadar çıkabilir. Özellikle LPG li araçlarda termostat iptali sonrasında yakıt tüketimi çok fazla artış gösterir. Regülatörde soğuk su dolaşımı olduğu için ayarsız çalışır ve performanslı bir sürüş de elde edilemez.

Rölanti sorunları: Elektronik araçlarda termostat iptali rölanti sorunlarına neden olabilir. Rölantide titreme, rölantide dalgalanma gibi can sıkıcı sorunlar meydana gelebilir.

Isınma Sorunları: Termostat iptali olan araçta ısınma sorunları çıkacaktır. Motor suyu ısınmadığı için kalorifer peteklerinde de soğuk su dolaşacak ve kaloriferi açtığınızda soğuk bir hava ile karşı karşıya kalacaksınız.

Aracınızın sağlıklı çalışması için, yakıt tüketiminin normal değerler olması için 90 derecelik termostatlardan takılı olması gereklidir. Her yıl da değişmesi gereken parçalar arasında olmalıdır. Oldukça değerli olan bu termostat genellikle hararet yapmakta olan araçlarda iptal edilmektedir. Hareket halindeyken hararet yapan araba, termostat iptalinden sonra su ısınamadığı için hararet yapmasını önlemiş oluyor fakat daha büyük sorunlara da meydan açıyor. Bu gibi uygulamaları kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Termostat değişimi oldukça basittir. Birkaç video izleyerek kendiniz bile yapabilirsiniz. Motor suyunuz ısınmıyorsa, kalorifer soğuk üflüyorsa ilk bakılacak yerlerden birisi termostattır.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.