Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Birçok kişi termostatı çıkarttığında sadece aracın soğutma sisteminde değişiklik olacağını zanneder. Bu çok daha farklı ve çok büyük sorunlara neden olabilecek bir davranıştır. Araçlarda termostat iptalinin ne gibi sorunlara yol açacağını sizlere sıralamak istedik.

Arabada Termostat İptal Edilir İse Ne Olur

Termostat iptali günümüz de tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Termostat olmazsa ne olur sorusunun cevabını net bir şekilde anlattık.

Arabada bulunan termostat, ısınmakta olan suyun derecesine bağlı olarak çalışan bir mekanizmadır. Bu parça suyun geçişini engelleyen ve su geçişine izin veren, hayati önem taşıyan ama oldukça da ucuz olan bir parçadır. Bu parçanın iptali demek, radyatörde olan suyun sürekli olarak motorda dolaşması demektir. Bu şekilde de suyun sıcaklığı artmayacak ve motor istediği sıcaklığa ulaşamayacaktır.

Standart bir araba’nın sağlıklı çalışabilmesi için motor su sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir.

Aşağıda termostatın olmamasından etkilenecek sistemler tek tek sıralanmıştır;

Termostat yakıtı ne kadar etkiler?

Motor suyu ısınmadığı için yakıt püskürtme miktarı oranla artacaktır. Bu durumda yakıt tüketimi iki katına kadar çıkabilir. Özellikle LPG li araçlarda termostat iptali sonrasında yakıt tüketimi çok fazla artış gösterir. Regülatörde soğuk su dolaşımı olduğu için ayarsız çalışır ve performanslı bir sürüş de elde edilemez.

Rölanti sorunları: Elektronik araçlarda termostat iptali rölanti sorunlarına neden olabilir. Rölantide titreme, rölantide dalgalanma gibi can sıkıcı sorunlar meydana gelebilir.

Isınma Sorunları: Termostat iptali olan araçta ısınma sorunları çıkacaktır. Motor suyu ısınmadığı için kalorifer peteklerinde de soğuk su dolaşacak ve kaloriferi açtığınızda soğuk bir hava ile karşı karşıya kalacaksınız.

Aracınızın sağlıklı çalışması için, yakıt tüketiminin normal değerler olması için 90 derecelik termostatlardan takılı olması gereklidir. Her yıl da değişmesi gereken parçalar arasında olmalıdır. Oldukça değerli olan bu termostat genellikle hararet yapmakta olan araçlarda iptal edilmektedir. Hareket halindeyken hararet yapan araba, termostat iptalinden sonra su ısınamadığı için hararet yapmasını önlemiş oluyor fakat daha büyük sorunlara da meydan açıyor. Bu gibi uygulamaları kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Termostat değişimi oldukça basittir. Birkaç video izleyerek kendiniz bile yapabilirsiniz. Motor suyunuz ısınmıyorsa, kalorifer soğuk üflüyorsa ilk bakılacak yerlerden birisi termostattır.

Termostat açmayan araba nasıl anlaşılır?

Şayet aracınız termostatı açmıyorsa ısıtma sisteminde sorun var demektir. Bu durumun en yaygın nedeni termostatın arızalanmasıdır. Aslında, bir araba kullandığınızda ve aniden motorun aşırı soğuduğunu hissettiğinizde, arabanızın kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir. Böyle bir durumun en yaygın nedeni termostat da bir arızanın yaşanılmasıdır. Termostat, soğutma sisteminin her zaman optimum şekilde çalışmasını sağlayan bir soğutma sisteminin önemli bir parçasıdır. Aracınızda termostat açılmıyorsa, hemen bir servise gitmeli ve profesyoneller tarafından kontrol ettirmelisiniz. Diğer türlü çok daha riskli durumlarla karşılaşma olasılığınız artacaktır. Unutmamak gerekir ki termostat, motorun çok önemli bir parçaları arasında yer alır.

Termostat hararet yaptırır mı?

Termostat, soğutma sıvısının motora akışını düzenleyerek uygun çalışma sıcaklığı sağlar. Şayet termostatta bir arıza oluşursa; aracınızın motoru çok fazla ısınacaktır. Bu da aracın hararet yapmasına neden olacaktır. Aracınızın hararet yapması demek; aracınıza ati contaların yanması riskini de beraberinde getirecektir. Ayrıca aracınız hararet yaptığı zaman araca ait pistonların erime riski dahi bulunmaktadır. Termostat, normal çalışma sırasında açıkken, ısıya ihtiyaç olmadığında aşırı ısınmayı önlemek için kapatılır. Arabanız termostatı açmıyorsa bu aracınızda hararetin artış göstermesine neden olur. Böyle bir sorun aracınızda çok daha maliyetli hasarlara neden olabileceğinden, termostat açmama sorunu yaşıyorsanız; biran önce tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Termostat kaloriferi etkiler mi?

Termostat, bir otomobilin motorunun çok önemli bir parçasıdır. Soğutma sıvısının sıcaklığını düzenlemekten ve aşırı ısınmamasını sağlamaktan sorumludur. Termostatın görevi sadece bu kadarla sınırlı değildir. Aracınızda termostat normal çalışmadığı zaman aracınızın motorunun sıcaklığı da stabil bir sıcaklık değerine gelemez. Özellikle uzun yola çıkacağınız zaman aracınıza ait kalorifer sistemini kullanamazsınız. Dolayısıyla aracınızın termostatında bir sorun yaşadığınız zaman bu durum doğrudan aracınızın motoruna etki edecektir. Bununla birlikte termostat parçasının düzenli bir şekilde çalışmıyor olması; kalorifer sisteminizden performans elde etmemenize de neden olacaktır. Bu da aracınızın konforunu doğrudan etkileyecektir. Bütün bu bilgiler ışığında şayet aracınıza termostat arızası varsa bir an önce tamir ettirmenizde fayda vardır.

Yorum yapın