Araba Sürekli Aks Kesiyor. Aks Kesmesi neden olur?

Aks kesmesi veya kırılması günümüzde birçok otomobilde görülmektedir. Aks kesmesinin ciddi masrafları olmaktadır.Bu yüzden aks kestikten hemen sonra aracı hareket istop edin ve hareket ettirmeyin. Aks aracın hareket etmesini sağlayan bir dişli parçasıdır. Bu parçalar ortalama olarak birçok parçadan pahalıdır.

Aks neden keser?

Aks kesmesi en çok arazi araçlarında, zorlu şartlarda görülmektedir. Çukurlu yollardan geçilmesi, aniden çukurlara ve taşlara çarpması sonucunda aks kırılabilir.

Binek otomobillerde aks kesmesi oldukça nadir görülür.

Aks körüklerinde yırtılma varsa , içerisine toz ve pislikler dolacak ve aksın iyice bozulmasını sağlayacaktır. Yağlanma sağlamayan aks, kısa sürede arıza çıkartacaktır. Aks arızasında en çok sebepler aks körüğünün yırtılmasından dolayı meydana gelmektedir.

Yan sanayi aks, oldukça dayanıksız olabilmektedir. Bu yüzden ani çukurlara girildiğinde, ani kalkışlarda kesmeler görülebilir. Bu yüzden orijinal parça kullanmaya özen gösterin. Aks kafaları, aks milleri ve aks laleleri yıpranmış araçlarda gerekli bakımlar yapılmadığı sürece aks kopmaları kırılmaları görülebilir. Bu yüzden her 30 bin km’de aks ve ön takım kontrol edilmeli ve arızalı noktalar giderilmelidir.

Sürekli aks kesmesi

Araçların sürekli aks kesmesi, ciddi problemin olduğunu gösterir. İlk incelenmesi gereken yer aracın şasi bölgesidir. Herhangi bir darbe, kaza sonrası oluşan düzeltilmeyen şasi kısmı sürekli aks kesmesine neden olabilir. Profesyonel kişiler tarafından incelenmesi büyük önem taşır. Aks kestiğinde direksiyon kontrolü tamamen devreden çıkar ve büyük kazalara sebep verebilir. Aracınızın direksiyonunda en ufak belirsizlikler, titremeler aniden meydana gelirse hemen sağa yanaşın ve servisinize danışın.

Aks tamir edilir mi?

Aks parçası oldukça pahalı olduğundan dolayı tamir de edilebilmektedir. Aks tamiri uzman kişiler tarafından yapıldığında oldukça sağlam ve kullanışlı olmaktadır. Aks tamiri yapan yerleri araştırabilir ve hakkında olumlu olan yerlere tamir ettirebilirsiniz.

Aks değişen araç alınır mı?

Aks değişimi ne kadar tutar?

Aks değişimi oldukça titiz bir işlem olmakla birlikte aks değişimi fiyatları 500 TL ile bin 500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bir de aks değişimi ücreti araçtan araca da değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu tarz bir tamirat hizmeti alacaksanız öncesinde fiyat araştırması yapıyor olmak şarttır. Unutmamak gerekir ki bu tarz tamirat işlemleri profesyoneller tarafından yapılmak durumundadır. Ancak bu sayede üst düzeyde bir tamir ve değişim hizmetinin alınıyor olması mümkün olacaktır. Aks değişimi söz konusu olduğu zaman genel olarak tüm sistemi değiştirmeniz gerekir. Dolayısıyla bu tarz tamirat işlemler profesyoneller tarafından yapılmak durumundadır. Bütün bu bilgiler ışığında aks değişimi fiyatları hakkında araştırma yaparken, bu işlemi üst düzeyde kalitede yapan bir ustayı tercih etmeye dikkat etmelisiniz.

Aks değişen araç alınır mı?

Aks değişen araç alınır mı?

Şayet aks değişen bir araçla karşılaşırsanız ve alıcıysanız mutlaka aracın şasi uçlarına baktırmanız gerekmektedir. Genelde bu tarz değişim işlemleri servislerde yapılmaktadır. Şayet araçtaki aks değişimi işlemi serviste yapılmışsa bu tür tamiratlarda herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Ancak yine de aks değişen araç satın alacaksanız mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz önerilmektedir.  Sonuç olarak aks değişen araçlar satın almanız mümkündür. Ancak neden değiştirildiğini öğrenmeniz gerekecektir. Üstelik bu tarz değişim işlemleri şayet; niteliksiz bir kişi tarafından yapıldıysa, o zaman ileride sorunlarla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Yorum yapın