Araba Sürekli Aks Kesiyor. Aks Kesmesi neden olur?

Aks kesmesi veya kırılması günümüzde birçok otomobilde görülmektedir. Aks kesmesinin ciddi masrafları olmaktadır.Bu yüzden aks kestikten hemen sonra aracı hareket istop edin ve hareket ettirmeyin. Aks aracın hareket etmesini sağlayan bir dişli parçasıdır. Bu parçalar ortalama olarak birçok parçadan pahalıdır.

Aks neden keser?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Aks kesmesi en çok arazi araçlarında, zorlu şartlarda görülmektedir. Çukurlu yollardan geçilmesi, aniden çukurlara ve taşlara çarpması sonucunda aks kırılabilir.

Binek otomobillerde aks kesmesi oldukça nadir görülür.

Aks körüklerinde yırtılma varsa , içerisine toz ve pislikler dolacak ve aksın iyice bozulmasını sağlayacaktır. Yağlanma sağlamayan aks, kısa sürede arıza çıkartacaktır. Aks arızasında en çok sebepler aks körüğünün yırtılmasından dolayı meydana gelmektedir.

Yan sanayi aks, oldukça dayanıksız olabilmektedir. Bu yüzden ani çukurlara girildiğinde, ani kalkışlarda kesmeler görülebilir. Bu yüzden orijinal parça kullanmaya özen gösterin. Aks kafaları, aks milleri ve aks laleleri yıpranmış araçlarda gerekli bakımlar yapılmadığı sürece aks kopmaları kırılmaları görülebilir. Bu yüzden her 30 bin km’de aks ve ön takım kontrol edilmeli ve arızalı noktalar giderilmelidir.

Sürekli aks kesmesi

Araçların sürekli aks kesmesi, ciddi problemin olduğunu gösterir. İlk incelenmesi gereken yer aracın şasi bölgesidir. Herhangi bir darbe, kaza sonrası oluşan düzeltilmeyen şasi kısmı sürekli aks kesmesine neden olabilir. Profesyonel kişiler tarafından incelenmesi büyük önem taşır. Aks kestiğinde direksiyon kontrolü tamamen devreden çıkar ve büyük kazalara sebep verebilir. Aracınızın direksiyonunda en ufak belirsizlikler, titremeler aniden meydana gelirse hemen sağa yanaşın ve servisinize danışın.

Aks tamir edilir mi?

Aks parçası oldukça pahalı olduğundan dolayı tamir de edilebilmektedir. Aks tamiri uzman kişiler tarafından yapıldığında oldukça sağlam ve kullanışlı olmaktadır. Aks tamiri yapan yerleri araştırabilir ve hakkında olumlu olan yerlere tamir ettirebilirsiniz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.