Aks Tamiri Fiyatları 2023

Otomobillerde sık sık görülen arıza türlerinden birisi de aks arızasıdır. Aks arızası meydana geldiğinde kısa sürede aks tamiri yaptırarak daha büyük sorunların önüne geçmek mümkündür. Günümüz de aks tamiri konusunda oldukça başarılı firmalar vardır. Tamir işinde garanti veren aks tamircisi ile çalışmanız ve firmanın geçmişini, kullanıcı yorumlarını okumanız oldukça fayda sağlamaktadır.

AKS Tamir Fiyatları 2023

Birkaç modelin aks tamiri fiyatlarını güncel seçenekler ile bir araya getirdik. Bu fiyatlar servisten/ustaya göre değişeceği için araştırma yapmanız ve aks tamiri firmaları ile iletişime geçmeniz gerekir.

ModelAKS Tamir Ücreti
Ford Focus aks tamiri1600 TL
Renault Clio aks tamiri1500 TL
Megane 2 aks tamiri1550 TL
Peugeot 306 aks tamiri1650 TL
Kartal aks tamiri1400 TL
Peugeot 206 aks tamiri1600 TL
Broadway aks tamiri1300 TL
Hyundai Getz aks tamiri1550 TL
Ford Connect aks tamiri1700 TL
BMW aks tamiri1800 TL
Suzuki Vitara aks tamiri1900 TL
Mercedes Aks tamiri1850 TL
Peugeot 307 aks tamiri1650 TL
Aks Tamiri Fiyatları 2022 Güncel

Aks boşluğu oluştuğu zaman kullanıcı konforunu ve sürüşünü etkileyecek birçok belirti meydana gelir. AKS arızası durumunda aşağıda ki belirtiler hissedilir:

 • Dönüşlerde ses gelmesi
 • Sağa sola dönerken tıkırtı gelmesi
 • Direksiyonda titreme
 • Vuruntu

gibi birçok belirtiler meydana gelir. Günümüz de birçok aracın orijinal aks parçaları oldukça pahalıdır ve aks tamiri yöntemi ise profesyonel firmalar tarafından uygulanmaktadır. Bu hem maliyet açısından hem de orijinal parçanın korunması açısından oldukça sağlıklı bir tamir yöntemidir.

Aks tamiri sırasında aks sisteminin içinde bulunan tüm parçalar tek tek kontrol edilir. Bu parçalar arasında;

 • Aks,
 • İç lale,
 • Mafsal,
 • Dış kafa,
 • Körük
 • Mil,

gibi aks sistemini hareket ettiren parçalar yer alır. Aks tamiri işinde bu tüm parçalar kontrol edilir ve tamir işlemine başlanır. Tüm parçaların revizyonu, tamir işlemi ve gerekli durumlarda kaliteli yedek parça kullanılarak tamir işlemi bitirilir. Orijinal aks parçaları yan sanayilere göre çok daha uzun ömürlüdür ve tamir yöntemi orijinal parçalar da oldukça fazla tavsiye edilmekte olan bir işlemdir.

Aks değişen araç alınır mı?

Aks arızası tamir edilmezse ne olur?

Aracınızda aks bozukluğu yaşıyorsanız en kısa zamanda tamir ettirmeniz gerekir. Bozuk bir aks, aracınızın kontrolünü kaybetmeniz gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu da bir kazaya veya yaralanmaya neden olabilir. Aks arızalıysa aracın yol tutuşu etkilenecek ve fren gücü azalacaktır. Ayrıca böyle bir durumda lastikler normalden daha hızlı aşınabilir. Şayet yolda araç kullanıyorsanız, aşırı ısınma nedeniyle frenleriniz aşırı ısınabilir veya hasar görebilir. Bu da sürüş güvenliğinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Sonuç olarak aks, aracınızın hayati bir parçasıdır.  Özellikle, yüksek hızlarda veya engebeli bir yolda giderken aksınız bozulursa, aracınızın dengesi bozulabilir ve takla atabilir. Bu durumda, çarpma anında emniyet kemeri takmazsanız ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.

Aks arızası tamir edilmezse ne olur?

Aks ömrü ne kadar?

Bir dingilin ömrü söz konusu olduğu zaman net bir zaman aralığı vermek hatalı olacaktır. Ancak bu, ne sıklıkta araç kullandığınıza ve ne tür yollarda araç kullandığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Engebeli arazide düzenli olarak kullanıldıklarında aksların arızalanma olasılığı daha yüksektir. Tipik bir aksın 20 yıllık bir ömrü vardır.  Yine de bu her gün ne kadar araç kullandığınıza ve nerede yaşadığınıza bağlıdır. Aracınızı ne kadar çok sürerseniz, parçalarını o kadar hızlı aşındırır.  Bir aracın aksı, arabanızı ne sıklıkta kullandığınız ve yağını düzenli olarak değiştirerek ve düzenli bakım kontrolleri yaptırarak ona iyi bakıp bakmadığınız gibi nedenlere bağlı olarak aks ömrünü de belirlenecektir.

Aks ömrü ne kadar?

Aks değişen araç alınır mı?

Evet, aksı değişen bir araç satın alınabilir. Ancak bu size kendi aksınızı değiştirmenize göre daha pahalıya mal olacaktır. Dingili değiştirilmiş yeni bir araç satın alırsanız, değiştirilen dingilin ne kadar süredir kullanımda olduğunu sormanızda fayda vardır. Böylece sonraki süreçte olası riskli durumlardan korunabilirsiniz. Bozuk bir aks ile araç kullanırsanız aracınıza ciddi zararlar verebilirsiniz. Aks, aracınızın süspansiyon sisteminin kritik bir parçasıdır. Tekerlekleri şanzımana ve tahrik miline bağlayarak, dönmelerine ve aracı ileri ve geri hareket ettirmelerine izin verir. En yaygın aks arızası, çatladığı veya kırıldığı zamandır. Böyle bir durum varsa hızlı bir şekilde aracınızı tamir ettirmenizde fayca vardır.

“Aks Tamiri Fiyatları 2023” üzerine 8 yorum

  • w123 Mercedes marka model aracınızın Aks Tamir Fiyatı ortalama işçilik dahil 1.2650 – 2.750 tl civarı fiyat çıkarır.

   Cevapla
  • Sadece aks değişim fiyatları işçilik olarak soruyorsanız adet başı 250 tl tutabilmektedir. Aks fiyatı da üzerine eklenebilir. Bu işçilik fiyatları servisten servise fark edecektir.

   Cevapla
Yorum yapın