Araba Şase Numarası Nerede Yazar? Şase Nedir?

Araba şasisi nedir numarası nerede yazar sorularının yanıtlarında öncelikle şasi ne demek onu aktarmak doğru olacaktır. Şasi bir aracın iskeleti ya da omurgası olarak ifade edilen en önemli parçasıdır. Tüm önemli parçaların bağlantısı şasi gövdesine yapılır. Şasi sadece arabanın yapımında ve üretiminde en önemli parça değildir. Aynı zamanda kaza gibi durumlara karşı da etkinin hafiflemesine destek olan parça olarak bilinir.

Araba şasesi nedir?

Araba Şasisi Nedir Şase Numarası Nerede Yazar
Araba Şasisi Nedir? Şase Numarası Nerede Yazar?

Şasi numarası aslında aracın kimlik bilgilerini yansıtan en önemli parçadır. Aracın üretildiği ülkeden üretildiği fabrikaya ve motor gücünden araç tipine kadar tüm bilgileri şasi numarasından öğrenebilirsiniz. Şasi numarasının son altı hanesi ise o araca özeldir. Bir bütün olarak bakıldığında ise her araca özel bir şasi numarası var demek yanlış olmaz. Bir araca ait olan şasi numarası başka araca verilemez.

Şase numarası nerede yazar ?

Araba motor şase numarası nerede yazar sorularının yanıtları öncesinde şasi numarasının araç için olan önemlinden bahsettik. Aracın tam olarak bir kimliği görevini üstlenen şasi numarası aracın hurdaya çıkışı durumunda trafikten çekilmesi ve vergiden de düşmesi için gerekli yerlere bildirimi yapılan numaradır.

Şasi numarası aracın silecek kolunda, araç kapısı yanında, motor, kaput, bagaj altı gibi birçok yerde yer alır. Bu numara aynı zamanda araç satın alma işlemlerinde ruhsatta da yer alır. Şasi numarası ile trafik ve kasko gibi sigorta işlemleri de yapılmaktadır.

Araba Şase Numarası Neden Önemli?

Araba şasisi aslında aracın seri numarası olarak ifade edilmektedir. İlk defa 1954 yılında kullanılmaya başlanan şasi numarası 1981 yılında 17 haneye çıkarak tüm araç özelliklerinin numarada yer alması sağlandı.

Aracın hangi ülkede, hangi fabrikada üretildiği hakkında bilgileri sunan numara aynı zamanda hangi yıl üretildiğini de açıklar. Motor tipine kadar bilgilerin yer almasının yanı sıra üretildiği fabrika da kaçıncı sırada üretildiği dâhil olmak üzere tüm araç bilgilerini şasi numarasına bakarak öğrenilmesi de mümkün olmaktadır.

Aracın Şase Numarası Nasıl Değiştirilir?

Şase Podye Direk Neresi?

Aracı alttan, yandan ve önden gelecek olan darbelere karşı koruyan şasi kısmına Podye ismi verilir. Eğer Podyede bir sorun olursa bu durum aracın dengesizleşmesine sebep olur. Eksperlerde ilk olarak Podye kontrol edilir. Eğer araç kaza yapmışsa Podye bunu belli eder. Bu yapının bir kere hasar alması durumunda düzeltilmesi oldukça zor olacaktır. Aracınızın podye bölümü araç için kritik bir öneme sahiptir. Bu parçadan bir hasar durumunun ortaya çıkması her şeyden önce aracınızın sürüş güvenliğini riske atar. Bundan dolayı bu parçaya dikkat etmek gerekir. Hatta ikinci el araç satın alacaksanız da bu parçaya özellikle baktırmanızda fayda vardır. Ancak bu sayede sonradan beklenmedik bir sürprizle karşılaşmazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?
Şase Podye Direk Neresi?

Sol Şase İşlem Görmüş Ne Demek?

Şase için aracın bel kemiği demek doğru olacaktır. Bu parça fabrikalarda kalıplar ve makineler yardımıyla milimetrik hesaplar yapılarak üretilmektedir. Sol şase işlem görmüş denildiğinde aracın kaza geçirdiği ve şasenin sol kısmının zarar gördüğü anlaşılmalıdır. Eğer bu parçada bir hasar olursa yeniden ilk günkü haline getirmek neredeyse imkansızdır. Parça deneyimli ustular tarafından düzeltilebilir ve kaynaklanarak dayanıklı hale getirilebilir. Fakat eski koruyuculuğu olmayacaktır. Bu aşamada mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız gerecektir. Bu sayede tamir işlemi çok daha uygun fiyatlı ve kaliteli bir şekilde yaptırmanız anlamına gelecektir.

Sol Şase İşlem Görmüş Ne Demek?

Podyede İşlem Olursa Ne Olur?

Podye işlem görmüş demek bu parçanın hasar aldığı ve daha sonra tamir edildiği anlamına gelir. Sert metalden üretilmiş olan bu parça hem pahalıdır hem de araç için oldukça önemlidir. Fakat bu parça bir kere işlem gördükten sonra eski dayanıklılığını yitirir. Eğer parça komple değiştirildiyse o zaman bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat sadece kaynaklanarak sağlamlaştırılmış olan parçalar direncini kaybeder. Tam da bu noktada podyenin işlem görmesi demek araçta ciddi anlamda bir kaza durumunun yaşanıldığı anlamına gelir. Dolayısıyla bu tür durumlarda aracın ağır hasar kayıtlı olması riski de artış gösteriyor. Dolayısıyla podyede bir sorun olması demek ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelir.

Podyede İşlem Olursa Ne Olur?

Aracın Şase Numarası Nasıl Değiştirilir?

Şasi numarası aracın kimliğidir. Bir araca yeni bir kimlik almak mümkün değildir. Fakat bir sebeple silinmiş olan şase numaraları yeniden işlenebilir. Bunun için öncelikle Makine Mühendisler Odasından randevu alınır. Burada tespit işlemi yapılır rapor hazırlanır. Bu rapor notere onaylatılır. Daha sonra şase numarası uygun bir yere yeniden işlenir. Daha sonra araç muayeneye sokulur. Bütün bu bilgiler aracın şase numarasının değiştirilmesi işlemi oldukça titiz bir süreci beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı öncesinde sürece dair kapsamlı bir araştırma yapıyor olmak; numara değişim işleminin daha pratik bir şekilde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

BMW şase numarası nerede yazar?

Motor kaputunun altında, motor üzerinde kabartmalı olarak ve sürücü kapısının iç tarafında BMW şase numaraları yer almaktadır.

Tofaş şase numarası nerede yazar?

Sürücü ön camının sol alt kenarında, sürücü kapısı iç tarafında etiketler üzerinde yer almaktadır. Tofaş şase numarası genellikle motor üzerinde de yer alabilmektedir.

Ford Focus şase numarası nerede yazar?

Ford Focus şase numarası sağ koltukta yer almaktadır. Ayrıca bazı modellerde ise sürücü koltuğu tarafında ki cam köşesinde de olmaktadır.

Kia bongo şase numarası nerede yazar

Kia Bongo aracında şase numarası motor kaputunun sağ kısmında ve ön sol kapı direğinde bulunmaktadır.

Renault kangoo şase numarası nerede yazar

Renault Kango model aracın şase numarası kaputun altında ve motor içerisinde kabartmalı şekilde yazmaktadır.

Yorum yapın