Araba Şase Numarası Nerede Yazar? Şase Nedir?

Araba şasisi nedir numarası nerede yazar sorularının yanıtlarında öncelikle şasi ne demek onu aktarmak doğru olacaktır. Şasi bir aracın iskeleti ya da omurgası olarak ifade edilen en önemli parçasıdır. Tüm önemli parçaların bağlantısı şasi gövdesine yapılır. Şasi sadece arabanın yapımında ve üretiminde en önemli parça değildir. Aynı zamanda kaza gibi durumlara karşı da etkinin hafiflemesine destek olan parça olarak bilinir.

Araba şasesi nedir?

Araba Şasisi Nedir Şase Numarası Nerede Yazar
Araba Şasisi Nedir? Şase Numarası Nerede Yazar?

Şasi numarası aslında aracın kimlik bilgilerini yansıtan en önemli parçadır. Aracın üretildiği ülkeden üretildiği fabrikaya ve motor gücünden araç tipine kadar tüm bilgileri şasi numarasından öğrenebilirsiniz. Şasi numarasının son altı hanesi ise o araca özeldir. Bir bütün olarak bakıldığında ise her araca özel bir şasi numarası var demek yanlış olmaz. Bir araca ait olan şasi numarası başka araca verilemez.

Şase numarası nerede yazar ?

Araba motor şase numarası nerede yazar sorularının yanıtları öncesinde şasi numarasının araç için olan önemlinden bahsettik. Aracın tam olarak bir kimliği görevini üstlenen şasi numarası aracın hurdaya çıkışı durumunda trafikten çekilmesi ve vergiden de düşmesi için gerekli yerlere bildirimi yapılan numaradır.

Şasi numarası aracın silecek kolunda, araç kapısı yanında, motor, kaput, bagaj altı gibi birçok yerde yer alır. Bu numara aynı zamanda araç satın alma işlemlerinde ruhsatta da yer alır. Şasi numarası ile trafik ve kasko gibi sigorta işlemleri de yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Rot Balans Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Araba Şase Numarası Neden Önemli?

Araba şasisi aslında aracın seri numarası olarak ifade edilmektedir. İlk defa 1954 yılında kullanılmaya başlanan şasi numarası 1981 yılında 17 haneye çıkarak tüm araç özelliklerinin numarada yer alması sağlandı.

Aracın hangi ülkede, hangi fabrikada üretildiği hakkında bilgileri sunan numara aynı zamanda hangi yıl üretildiğini de açıklar. Motor tipine kadar bilgilerin yer almasının yanı sıra üretildiği fabrika da kaçıncı sırada üretildiği dâhil olmak üzere tüm araç bilgilerini şasi numarasına bakarak öğrenilmesi de mümkün olmaktadır.

BMW şase numarası nerede yazar?

Motor kaputunun altında, motor üzerinde kabartmalı olarak ve sürücü kapısının iç tarafında BMW şase numaraları yer almaktadır.

Tofaş şase numarası nerede yazar?

Sürücü ön camının sol alt kenarında, sürücü kapısı iç tarafında etiketler üzerinde yer almaktadır. Tofaş şase numarası genellikle motor üzerinde de yer alabilmektedir.

Ford Focus şase numarası nerede yazar?

Ford Focus şase numarası sağ koltukta yer almaktadır. Ayrıca bazı modellerde ise sürücü koltuğu tarafında ki cam köşesinde de olmaktadır.

Kia bongo şase numarası nerede yazar

Kia Bongo aracında şase numarası motor kaputunun sağ kısmında ve ön sol kapı direğinde bulunmaktadır.

Renault kangoo şase numarası nerede yazar

Renault Kango model aracın şase numarası kaputun altında ve motor içerisinde kabartmalı şekilde yazmaktadır.

Yorum yapın