Egzozdan Su gelmesi Normal mi?

Sağlıklı bir motorda, egzozdan su gelmesi gayet iyi bir durumdur. Buharlaşan gaz egzoza ulaştığında yoğunlaşır ve belli bir miktarda egzozdan su atımı gerçekleşir. Bu gibi olaylarda endişelenmeye gerek yoktur.

Arabanın Egzozundan Su Akması

Özellikle egzozdan su gelmesi lpg li araçlarda daha sık görülür.

Özellikle soğuk havalarda egzoz tertibatının nem yapmasından dolayı su gelmesi çok normal bir olaydır. Araç belli bir sıcaklığa geldiği zaman egzozdan su atmasını kesecektir.

Egzozdan gelen su miktarı çok ise, sürekli olarak aracın su seviyesi kontrol edilmelidir. Susuz bırakılmamalıdır. Devirdaim ve hortumlar tek tek kontrol edilmelidir. Kaçak olmadığından emin olunmalıdır.

Egzoz miktarından çıkan aşırı derecede su, üst kapak contanın hasarlı olduğu anlamına gelmektedir ve en yakın zamanda bir ustaya gösterilmesi şarttır. Aksi halde daha fazla masrafa yol açabilmektedir.

Birçok kişi egzozdan su geldiğinde direk olarak aracın motoru bitik kanısına takılır. Oysaki sağlıklı bir araç her zaman egzozdan su atar. Bu gibi olaylarda herhangi bir masraf yapmadan önce profesyonel kişilere danışılmalı ve açık bir şekilde anlatılmalıdır.

Gaza Basınca Egzozdan Su Gelmesi Normal mi ?

Gaza basınca egzozdan su atması

Her araç soğuk günlerde bir miktar egzozdan su atabilir. Bu genelde araç ısınınca ve belli bir km yapılınca keser. Fakat aracınızda ki su atma problemi yolculuk esnasında ve gaza basınca daha da fazla su atıyorsa aracınızın silindir kapak contasında bir problemin olduğuna işarettir.

Egzozdan Su Gelmesi

Egzozdan Su Geliyor Çözümü Nedir?

Bir arabanın egzoz sistemi, atık gazları motordan dışarı ve atmosfere iterek kurtulmak için tasarlanmıştır. Egzoz borunuzdan çıkan su egzoz sisteminden gelen yoğuşmadır ve soğutma sisteminizde bir sızıntı değildir. Özellikle silindir kapak contasında hasarlı bir durum ortaya çıkarsa aracınızın egzozundan su gelir. Bu tarz sorunların çözümü için silindir kapak contasının değiştirilmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda yapılacak olan en mantıklı şey aracınızı servisinize götürmenizdir. Çünkü bu şekilde devam edecek olursanız sonraki süreçte aracınızın motorunu dahi komple yaptırmak durumunda kalırsınız. Bu çok daha maliyetli işlemleri beraberinde getirmektedir. Böylece sorunun nedeni daha isabetli bir şekilde tespit edilerek; tamir işlemi yapılacaktır.

Egzozdan Su Gelmesi Çözümü

Gazlı Araba Egzozdan Neden Su Atar?

Özellikle soğuk havalarda egzozdan su akma sorunu sıklıkla yaşanır. Egzozunuzdan çıkan sıcak gazlar, egzozunuzun borularının nemlenmesine ve siz aracı çalıştırdığınız zaman aracınızın egzoz kısmından su damlamasına neden olur. Hatta bu kimi zaman püskürmelerin yaşanmasına da neden olmaktadır. Esasında bu durum genel olarak normal bir şekilde karşılanır. Ancak bu sadece aracınızın ilk çalıştığı süre için geçerlidir. Şayet bu sorun devamlı olarak yaşanıyorsa, sorunun kaynağı silindir kapak contası olabilir. Böyle durumlarda aracınızdaki silindir kapan contasını değiştirmeniz egzozdan su atma sorununu çözmenize destek olacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızda bu tarz bir sorun yaşıyorsanız; servisinize başvurmanız en mantıklısı olacaktır.

Yorum yapın