Araba Çalışırken Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur?

Arabaların direksiyonlarının kilitlenmesinin birkaç farklı nedeni bulunur. Bu tür nedenler arasında acemi kullanıcıların arabayı stop ettirmesi gelir. Genellikle bu tür sorunlar araba yeniden çalıştırıldığındı ortadan kalkar. Fakat bazen normal sürücülerin de arabayı stop ettirmesi ve direksiyonun kilitlenmesi sorunları karşımıza çıkar.

Direksiyon ile ilgili bu tür kilitlenme arızalarının nedenlerinden birisi de yokuş aşağı giderken vitesi boşa atmaktır. Sürücüler bu aşamada arabanın vites küçültülerek gitmesini temin edebilirler. Aynı zamanda direksiyonun kilitlenmesine neden olan bu tür durumlara karşın sürücülerin arabayı boşta sürmemesi önemli bir güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkar. Araba direksiyon kilidinin faaliyete geçmemesi için bu tür sorunlara dikkat etmek gerekir.

Elektrikli Direksiyonlarda Kilitlenme Sorunları

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Günümüzde yeni çıkan birçok arabada kullanılan bir sistem olan elektrikli direksiyonlar çeşitli nedenlerden dolayı kilitleme yapabilir. Örneğin direksiyon kilitleme aşamasında sensor arızaları başta gelir. Yine elektrik sorunlarından dolayı elektrikli direksiyonların kilitlenmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenle olası arızaların ve sürüş güvenliğinin sağlanması aşamasında gereken bakımların yapılması önemlidir.

Arabaların sürüş halinde iken ortaya çıkan bu tür sorunlarının başka nedenleri de olabilir. Örneğin; keskin virajlarda bazen direksiyon kilitlenmesi sorunu karşımıza çıkar. Aynı zamanda bazen kolumuzun değmesi durumunda araba hareketsiz iken de yine direksiyon kilidi aktif hale gelir. Son yıllarda söz konusu direksiyon kilidi aynı zamanda hırsızlık olayları ile ilgili bir mekanizma olarak karşımıza çıkar.

Başlıca Direksiyon Kilitlenme Nedenleri

Bu tür sayılan nedenlerin dışında direksiyon kilitlenmelerine neden olan daha farklı durumlar bulunur. Örneğin servo direksiyon pompası sıkışır ise bu durumda da yine direksiyon kilitlenmesi sorunu ortaya çıkar. Araç beklenmedik şekilde stop eder ise bu servo pompa durarak direksiyonun kilitlenmesine neden olur.

Bazen de ateşleme sisteminden kaynaklanan sorunlardan dolayı kontak kilidinin ve dolayısı ile direksiyon sisteminin kilitlenmesi durumu karşımıza çıkar. Yüksek hızlarda karşımıza çıkması durumunda direksiyon kilitlenme sorunları hayati problemler olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle gereken bakımların yaptırılarak olası kilitlenme ihtimallerinin en aza indirilmesi mümkün olur. Günümüzde direksiyon kilitlenme sorunlarının en aza indirilmesi aşamasında yetkili servislerden bilgi alabilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.